Na český, slovenský a polský trh vstupuje novinka v segmentu automatizovaných výrobních řešení – platforma Varok. Jedinečná je pro svou nadstandardní variabilitu, kompatibilitu a design. Autorem je humpolecká firma OK Technical Group, která je jediným ryze českým výrobcem robotických buněk tohoto charakteru.
„Naše rodinná firma zažívá absolutně zlomové období. Paradoxně nikoliv proto, že celý svět ovládla koronavirová krize, ale z toho důvodu, že vysíláme na trh svůj první autorský projekt, takový náš pomyslný otisk prstu, robotickou buňku Varok," uvádí na začátek Karel Antonín, majitel společnosti OK Technical Group, s.r.o., a dodává: „Robotické buňky obecně nejsou u nás a ni ve světě neznámým pojmem. Varok je ale nejen zcela unikátním spojením všeho nejlepšího, co kdy bylo v této oblasti vyvinuto, navíc dostal do vínku řadu vylepšení, která v rámci jednoho produktu nebyla doposud na trhu nikdy nabídnuta. Z každého detailu je znát několikaletý vývoj a práce expertů v oboru konstrukčního inženýrství, který má v Česku tradici a je na světové úrovni."
Mobilita, modularita a lineáry
„Kdybych měl velmi jednoduše říci, v čem je Varok unikátní, bude to v první řadě jeho mobilita. Nejlépe to vystihuje slovní spojení „Přesuň a vyráběj". Buňka je díky svému (oproti jiným konkurenčním řešením) svařenému ocelovému rámu dokonale pevná, a proto není problém ji v rámci výroby kamkoliv posunout, a to bez toho, že byste museli systém následně přenastavit, hýbat s robotem vůči ostatním periferiím atd. Toto není u robotických buněk obvyklé!", vysvětluje dále Karel Antonín z OK Technical Group, s.r.o., a pokračuje: „Druhou TOP vlastností je modularita. V čem? Kde? Doslova všude! Buňky lze neomezeně rozšiřovat, propojovat dopravníkovým systémem, neomezená je také volba možnosti uložení robotů, polohovadel a nadstandardní je i nabídka typů zakládacích pozic. A na třetím místě bych dozajista uvedl možnost volby lineárního portálu nebo pojezdu, které nepředstavují pro vnitřní systém buňky žádné omezení. Což se opět vymyká zaběhnutému standardu v tomto segmentu."
Jak už bylo naznačeno: Varok platforma je unifikované řešení pro robotická pracoviště. Oproti běžnému otevřenému pracovišti má řadu výhod: je mobilní, nezávislé na centrální vzduchotechnice, obsahuje prvky pasivní a aktivní ochrany, které zabraňují, aby se negativní vlivy vznikající při výrobním procesu dostávaly do ovzduší, nechají se do něj snadno zakládat výrobky a také servis je bezproblémový.
Technologie k integraci
Varok umožňuje fungování s různými technologiemi bez dodatečných požadavků na úpravu provozu: svařovací metody MIG/MAG TIG, obrábění, lepení, tmelení, laser svařování/Water Jet, lakování, tryskání, a další technologie a jejich kombinace. Ve spolupráci s dlouholetými partnery z řad zahraničních výrobců špičkových technologií je buňka Varok nabízena nejen v základní variantě k integraci technologií ve vlastní režii zákazníka, ale také s již integrovanými technologiemi a jejich naprogramováním přesně na míru dané aplikaci.
A proč vlastně robotickou buňku?
Na otázku, proč se v Humpolci rozhodli zabývat vývojem tak specifického produktu, odpovídá po krátkém zamyšlení Karel Antonín: „Naše firma existuje bezmála třicet let. Prozatím jsme pro naše zákazníky představovali autorizovaného prodejce a nonstop servisní službu 24/7. Vždy tu ale byla touha mít svůj vlastní produkt a přijít s něčím na opravdu vysoké úrovni. Pevně věřím, že se nám to podařilo."