Prestižní cenu za nejlepší inovaci v kategorii přístrojové techniky získal letos na konferenci PITTCON 2017 v americkém Chicagu český robotický systém od firmy BioVendor Instruments. Na vývoji robota, který umí sbírat a automaticky připravovat vzorky pro finální analýzu, se podílel i Jakub Adámek. V BioVendor Instruments působí jako specialista na zpracování obrazu a zároveň působí jako doktorský student na Fakultě informačních technologií VUT. Myslí si, že kromě speciálního know-how tkví jejich úspěch i v jednoduchosti a intuitivnosti systémů.
Unikátní zařízení, které nemá zatím na celosvětovém trhu obdoby, vzniklo v nenápadné budově na okraji Brna. Dvě desítky zaměstnanců tu pracují na přístrojích, které zefektivňují práci v medicínských laboratořích. Společnost BioVendor Instruments vznikla v roce 2014 jako dceřiná firma a interní startup společnosti BioVendor – Laboratorní medicína, která kdysi začínala pod křídly Jihomoravského inovačního centra. Dnes patří mezi významné mezinárodní distributory produktů v oblasti lékařské diagnostiky a specializovaného sortimentu klinických produktů.
Ocenění srovnatelné s prestižní cenou RedDot udělovanou v oblasti designu, získalo zařízení MALDI COLONYST. „Jedná se o robota, který umí přenášet bakteriální kolonie z Petriho misky na MALDI terčík. Navíc nanáší kyselinu, kterou se destička zakapává, a dělá veškerou přípravu pro hmotnostní spektrometr. V tom se následně určuje druh bakterií,“ vysvětlil fungování Jakub Adámek. Robotická ramena se navíc průběžně sama dezinfikují. Přístroj tak nahrazuje část práce laborantů. Kromě časové a finanční úspory znamená i menší rizikovost. „Pomáhá redukovat lidskou chybu. Navíc zvyšuje přesnost identifikace původu infekce a předchází tak riziku chybné diagnózy,“ dodal Adámek.
Foto: BioVendor Instruments