UMĚLÁ INTELIGENCE SE STANE JEDNÍM Z KLÍČOVÝCH HNACÍCH PRVKŮ PROMĚNY PRACOVIŠTĚ DO ROKU 2025, UVÁDÍ BÍLÁ KNIHA, KTEROU KONCEM ROKU 2017 PRO JAPONSKOU SPOLEČNOST FUJITSU VYTVOŘILA PŘEDNÍ NEZÁVISLÁ PRŮZKUMNÁ AGENTURA PIERRE AUDOIN CONSULTANTS.
Umělá inteligence by se neměla stát strašákem, tvrdí mnozí odborníci. Spíše bychom se s ní měli naučit pracovat, neboť se s ní v dohledné době v nejrůznějších podobách budeme setkávat čím dál tím častěji.
NEKLAMNÁ FAKTA
Nová zmíněná studie z května 2018 ale ukazuje, že evropské firmy nejsou na trend umělé inteligence připraveny. To pro Evropu může znamenat, že jí ujede vlak včasné transformace. Studie vychází z výsledků sběru dat z 240 firem po celé Evropě. Jednalo se hlavně o automobilky, výrobní společnosti a retail.
Studie ukázala, že pouze 25 % dotázaných firem považuje umělou inteligenci za strategicky důležitou a jen 11 % ji používá. Zajímavý kontrast nalezneme ve výrobních podnicích, kde potenciál umělé inteligence vidí 75 % dotázaných pro oblasti, jako jsou prediktivní údržba, on-time produkce a doručování objednaného zboží do prodejen s využitím predikcí dle aktuálních prodejů. Také značná část dotázaných vidí v tomto odvětví obrovský potenciál umělé inteligence v optimalizaci výroby a přípravě nových výrobních procesů. Bude tedy klíčovou pro blížící se Průmysl 4.0.
Umělá inteligence přitom bude schopná pomoci firmám s fungováním ve více oborech. Od kontrolní funkce v účetnictví a finančních pohybech přes rozvrhy směn pro zaměstnance a plánování optimálních tras v dopravě po fungování moderní kanceláře, kde bude přiřazovat místa u stolů podle aktuálních projektů a optimální volby spolupracovníků. Takové fungování predikuje právě zmiňovaná bílá kniha agentury PAC a předjímá zánik klasické kancelářské práce.
V ČEM JE ALE PROBLÉM?
Podle poslední studie patří mezi největší problémy pro zařazení umělé inteligence do společností (pokud vynecháme právní náležitosti) nedostatečná nabídka již předpřipravených systémů s vestavěnou umělou inteligencí. To je zásadní překážka pro 61 % dotazovaných. Druhým problémem jsou samotná kultura firmy a vnitřní procesy (52 %). Přitom polovina dotázaných začala nějakým způsobem řešit implementaci a v dalších dvou letech by mělo toto číslo stoupnout až na 70 %. Mnoho firem čeká s implementací na zkušeného dodavatele, který bude mít solidní případové studie přímo z praxe.
JE TŘEBA ROZVÍJET VIZI BUDOUCÍCH PRACOVIŠŤ
Analytikové PAC předpovídají, že tempo změn se bude od současnosti do roku 2025 i nadále zrychlovat a ovlivní všechny aspekty pracoviště budoucnosti. Umělá inteligence již dnes zvládá stále více úkolů a začíná mít dalekosáhlý dopad na téměř všechny rysy pracoviště i způsob života a práce zaměstnanců.
„Mají-li firmy všech velikostí vyhovět potřebám dnešních pracovníků z různých generací, z nichž každý má odlišné potřeby a očekávání, musejí už nyní plánovat a investovat do strategie pro pracoviště budoucnosti,“ říká Ramanan Ramakrishna, ředitel inovací a portfolia služeb v oblasti Fujitsu EMEIA.
STUDIE TECHNOLOGY VISION 2018
K podobným závěrům dochází také studie globální společnosti Accenture, s níž byli seznámeni novináři na tiskové konferenci v jejím pražském pracovišti v Praze-Chodově. I ona hovoří o umělé inteligenci (AI) jako o trendu, který ovlivní naši blízkou budoucnost. Reálné aplikace umělé inteligence se podle slov představitelů firmy již teď prosazují v životě progresivních firem nebo institucí i v České republice, na Slovensku a v okolních zemích.
„Velmi rychlé pokroky v rozvoji umělé inteligence a dalších technologií urychlují vytváření inteligentních podniků a umožňují společnostem aktivně vstupovat do životů lidí. Nutnou podmínkou úspěchu bude změna způsobu vedení firem, posun k růstu důvěry a zodpovědností,“ shrnuje jeden ze závěrů studie Accenture Technology Vision 2018 Gianrodolfo Tonielli, který z Prahy řídí divizi Accenture Technology ve střední a východní Evropě.
JAKÉ PŘÍKLADY MŮŽEME JIŽ DNES NAJÍT?
„Všem dobře známý Amazon se díky svému zařízení Echo a robotické (umělé) asistentce Alexe začlenil do života lidí do takové míry, že bytoví developeři stavějí inteligentní uzamykatelné skříňky umožňující kurýrům doručovat zboží, i když nikdo není doma. Jako další praktickou aplikaci lze uvést nástroj umělé inteligence pro identifikaci nepravdivých údajů na webu a sociálních médiích AdVerif.ai, který využívá Evropská unie. Ten při ověření údajů spouští algoritmus porovnávající zdroje uvedené v článku s katalogem stránek, které zveřejňují falešné zprávy, zesměšňující informace či politickou propagandu,“ zmiňuje konkrétní příklady Adam Leščišin z regionálního zastoupení Accenture.
Jiným příkladem, tentokrát ze státní správy, je partnerský ekosystém, který využívá estonský stát. Veřejné údaje, zdravotní záznamy, informace o pobytu lidí a podobně jsou uloženy a udržovány výhradně místními úřady, ne v podobě centralizované databáze. Při získávání informací potřebných k různým úkonům státní správy, ať už jde o vytvoření rodného listu, nebo podání policejní zprávy, používají vládní zaměstnanci X-road – inteligentní systém, který automaticky určí identitu dotazovatele, ověří jeho pověření k přístupu a usměrňuje způsob nakládání s informacemi i dobu, po kterou údaje mohou být využívány.
Umělá inteligence také pomáhá s výzkumem léčiv pro boj s rakovinou. Maďarská firma Turbine.AI vytvořila systém umělé inteligence, který modeluje, jak funguje rakovina na molekulární úrovni, a testuje, jak na něj působí různé chemické sloučeniny a další potenciální léčiva. Další příklad konkrétní aplikace pochází ze slovenské Tatra banky, která využívá systém rozpoznávání tváří pro hodnocení spokojenosti zákazníků. Umělá inteligence v této bance ale rovněž pomáhá v reálném čase testovat bankovní produkty a vyhodnocovat demografická data.
Letošní Technology Vision shrnuje zpráva nazvaná „Intelligent Enterprise Unleashed: Redefine Your Company Based on the Company You Keep“ (Rozvoj inteligentních podniků: přebudujte svou společnost na základech té současné). Zdůrazňuje, jak převratný vývoj technologií, včetně umělé inteligence, umožňuje společnostem tvorbu inovativních produktů a služeb. Ale také mění způsob, jakým lidé pracují a žijí. To následně mění vztahy firem s jejich zákazníky a obchodními partnery.