Nedávno bylo opět možné vidět v aerodynamickém tunelu VZLÚ UL-39 Albi, ultralehký celokompozitový letoun, svým tvarem připomínající cvičný L-39.
Letoun je unikátní tím, že je poháněn dmychadlem napojeným na vysokootáčkový pístový motor. Celý letoun je vyroben z uhlíkových kompozitů autoklávovou technologií. Rozpětí letounu je 7,22 metru, délka 7,49 metru, výška: 2,99 metru, a maximální vzletová hmotnost bude činit 600 kg.
Aktuálně testovaný pohon je připravován pro výrazně rekonstruovaný druhý prototyp. Kromě zcela nového pohonu (vstupní a výstupní kanál, hnací agregát, ventilátorový stupeň) je přepracován i celý trup, ve kterém je pohon uložen.
V aerodynamickém tunelu VZLÚ se tentokráte ověřovaly vlastnosti pohonné jednotky v závislosti na různých konfiguracích výstupní trysky a při různých rychlostech letu. Rovněž byly ověřovány aerotermodynamické vlastnosti celého chladicího systému, zejména chlazení mezichladiče přeplňovacího mechanického kompresoru, kterým je motor vybaven.
„Spolupráce s nízkorychlostní aerodynamickou laboratoří VZLÚ je pro úspěšnou realizaci projektu zásadní. Po zkušenostech s mobilními pokusy testování pohonné jednotky, které pro svou komplikovanost neposkytovaly potřebné výsledky, se zkoušky v aerodynamickém tunelu VZLÚ ukázaly jako jediná možná cesta k získání relevantních výsledků. I v budoucích dvou letech jsou plánovány další podobné zkoušky s alternujícími verzemi pohonu." říká Ing. Robert Theiner, Ph.D., vedoucí Ústavu letadlové techniky Fakulty strojní ČVUT a duchovní otec projektu Albi.
Konečným cílem projektu je připravit typovou certifikaci a následnou komercializaci letounu, aby trhu s UL letouny bylo možno nabídnout alternativu běžných uspořádání letounů této kategorie.