Každý rok navrhují a staví učni Středního odborného učiliště strojírenského ŠKODA AUTO učňovský automobil. Po třech úspěšných studiích vozů z předchozích tří let se nyní učni rozhodli pro elektricky poháněnou buginu, která dostala jméno ŠKODA ELEMENT.
Písmeno E odkazuje na elektřinu, samotné jméno ELEMENT zase na to, že elektropohon bude v budoucnu elementárním zdrojem mobility. Učni na otevřeném plážovém vozítku pracovali celých 1500 hodin. To je důkaz nadšení mladých techniků. Stavba vlastního vozu fascinuje nejen učně ve ŠKODA AUTO, ale funguje i jako reklama pro automobilku ŠKODA i Střední odborné učiliště strojírenské ŠKODA AUTO. Dobrá inspirace pro nejlepší technické talenty v České republice.
22 učňů ve věku 17 a 18 let z celkových 900 učňů, kteří se učí na Středním odborném učilišti strojírenském ŠKODA AUTO, dostalo od října minulého roku příležitost vyzkoušet si práci na vývoji nového automobilu. Mladí technici si rozhodnutí, jaký vůz má vzniknout, nechali pořádně projít hlavou. „Elektromobilita není jen přechodný trend - je to budoucnost. Proto jsme se rozhodli postavit auto s elektrickým pohonem," vysvětluje Daniel Launa, jeden z učňů, volbu letošního týmu. ŠKODA ELEMENT vychází z vozu ŠKODA CITIGO. Dvoumístná plážová bugina nemá střechu ani boční dveře. Pod kapotou pracuje elektromotor o výkonu 60 kW (82 PS). Zcela nové uspořádání má díky kreativním nápadům učňů také interiér.
Projekt letošního učňovského auta začal na podzim roku 2016 prvními výkresy. Od ledna 2017 pracují vysoce motivovaní učni nejen na papíře a v počítači, ale stále v dílně se svářečkou a s nůžkami na plech. Střecha musela pryč, boky vozu jsou kompletně přepracovány, zavazadlový prostor byl uzavřen víkem. Nejsložitější byla výroba individuálních dílů karoserie. Schopnosti učňů však rostly spolu s jejich úkoly. V praxi poznali, co obnáší spolupracovat jako tým, osvojili si technické a organizační schopnosti a naučili se, jak vystačit se závazným rozpočtem. Při takové práci jsou vždy vítány nápady v duchu ‚Simply Clever'. Rady od zkušených profesionálů ze svařovny, designu nebo technického vývoje byly ale samozřejmě také kvitovány s povděkem. 17 chlapců a 4 dívky věnovali projektu více než 1500 hodin, práce na voze byla součástí jejich výuky.
22 mladých techniků se na Středním odborném učilišti strojírenském ŠKODA AUTO učí v devíti oborech - mimo jiné jde o obory lakýrník, elektrikář, svářeč, automechanik nebo logistik. Od roku 2014 navrhují a vyrábějí učni vlastní vůz každý rok: V roce 2014 šlo o dvoumístnou otevřenou verzi vozu ŠKODA CITIGO, v roce 2015 Pickup na bázi vozu ŠKODA FABIA a v roce 2016 kupé vycházející z vozu ŠKODA RAPID SPACEBACK.