Představ o městské budoucí mobilitě, dopravě osob nebo zboží je habaděj, některé z říše snů, jiné reálnější. Posuďte sami. Patří sem i futuristický koncept vozidel nazvaný U-Shift, s kterým přichází za spolupráce s dalšími institucemi známé Německé středisko pro letectví a kosmonautiku (DLR), které se kromě technologií odpovídajících názvu střediska zabývá v poslední době výrazně automatizací silniční a městské dopravy.
Ústředním prvkem nové myšlenky automatizace je modulová stavba vozidla s oddělenou samostatnou hnací a aplikační části. Hnací základní část ve tvaru písmena U obsahuje všechny systémy potřebné k elektrickému pohonu, včetně bateriových systémů nebo palivových článků, aplikační část může zahrnovat nejrůznější nástavby pro cílené použití. U základní části je také napojen zvedací systém, pomocí kterého lze nástavbovou aplikační jednotku, která je poměrně lehká, snadno a rychle vyměnit za jinou. Pohonná jednotku je bez řidiče a měla by být co nejdéle v nepřetržitém provozu, což by mělo přinést systému punc optimální hospodárnosti. Nehledě na vysoké nároky na technické provedení, klade to ale značné požadavky na organizaci systému.
Zatím vytvořený prototyp má rozměry větší dodávky. Jeho řízení a pohon jsou ještě ovládány dálkově, v budoucnu by měl být provoz zcela autonomní. Aplikační jednotka pro přepravu osob je vybavena osmi sedadly, jedno je sklopné a velké dveře s integrovanou rampou jí zajišťují i bezbariérový vstup. Aplikační nákladová jednotka v dosavadním provedení nabízí prostor pro čtyři europalety nebo osm přepravních vozíků.
Podle autorů návrhu by systém U-Shift mohl být vhodný například jako flexibilní pohotovostní dopravní systém v městských oblastech, pro dopravu z domu do domu v centrech měst nebo obecně pro zásobování. Zboží a balíky by mohly být dodávány i v noci, což by umožnilo rovnoměrnější rozložení dopravy. Uvažuje se i takový systém, kdy by aplikační jednotky byly použitelné nejen v rámci systému U-Shift, ale daly se přeložit i na jiný druh dopravy. Jak to bude ve skutečnosti ukáže nyní zhruba čtyřletý průzkum provozu prototypu, s dalším provedením se počítá v roce 2024, kdy by se měl stavět už plně automatizovaný prototyp s cestovní rychlostí 60 kilometrů za hodinu. Vývoj podporuje Spolková země Bádensko-Württembersko částkou dvanáct milionů eur.