Francii celosvětově proslavila gastronomie a umění, ale současná země galského kohouta může nabídnout i mnohem více. Pátý ročník Týdne Francie, který společně pořádá Francouzské velvyslanectví v Praze, Francouzsko-česká obchodní komora
a další instituce, se zaměří na témata důležitá pro budoucnost i současnost. Na programu tak jsou odborné přednášky o e-commerce nebo cirkulární ekonomice. Milovníci dobrého jídla a umění si také přijdou na své a rozhodně mají z čeho vybírat.
Rentabilní ekoinovace a digitalizace
Francie jako první na světě letos v říjnu zavedla normu o cirkulární ekonomice, která má bránit plýtvání a motivovat k recyklaci výrobků. V zemi existuje ministerstvo ekologické proměny, na jaře příštího roku je v plánu rozsáhlá legislativa k cirkulární ekonomice a mnohé francouzské firmy se vydaly tímto směrem. Tématu se věnuje také kulatý stůl s názvem Cirkulární ekonomika: cesta k efektivnímu a udržitelnému byznys modelu, jež v rámci Týdne Francie organizuje Francouzsko-česká obchodní komora s cílem ukázat, jaké příležitosti přináší cirkulární ekonomika a představit inspirativní projekty firem, které se tímto směrem vydaly.
„Francii a Českou republiku pojí dlouholeté partnerství i ekonomická spolupráce. Francie je nejvýznamnějším obchodním partnerem Česka bez společné hranice, letos vzájemný obchod dosáhl nového rekordu ve výši 11,5 miliardy eur, tedy o 10 % více než v roce předchozím. Francouzsko-česká obchodní komora chce i nadále podporovat více než 500 francouzských firem, které v tuzemsku působí, i všechny ostatní, jež mají inovativní nápady a motivaci se podílet na dalším rozvoji česko-francouzských ekonomických vztahů," uvedl Roland Bourgeois, prezident Francouzsko-české obchodní komory.
Technologie hýbou světem a nejinak je tomu i ve Francii. Obchodní oddělení Francouzského velvyslanectví pozvalo na kolokvium The e-economy: brave new world ? odborníky i šéfy firem úspěšných v oboru z Česka i z Francie. Budou diskutovat o hlavních výzvách digitální ekonomiky, jako jsou regulace on-line platforem, inovace, financování a proces digitální transformace.
„Francie a Česká republika jsou v čele nové digitální ekonomiky, která transformuje celý svět. Jsou odhodlány společně podporovat inovace, napomáhat růstu evropského digitálního průmyslu a v rámci ochrany evropských zájmů tento sektor lépe regulovat" uvedl Roland Galharague, velvyslanec Francie v ČR.
Vzdělání je budoucnost a jeho jednotlivým stupňům se věnují tematicky orientované akce Týdne Francie. Rodiče těch nejmenších mohou v rámci dne otevřených dveří navštívit školku Francouzského Lycea, pozorovat výuku nebo diskutovat s vedením školy. Studenty středních a vysokých škol se zájmem o Francii jistě zaujme přednáška o možnostech studia, jeho financování a různých vládních programech.
Francie, země dobrému jídlu zaslíbená
Víno, klobásky, sýry, makronky, croissanty a mnoho dalších francouzských laskomin a nápojů najdou návštěvníci na francouzském gastronomickém trhu Bonjour Jiřák. Stánky ve znamení trikolory se výjimečně na tři dny
(15.-17. listopadu) objeví na náměstí Jiřího z Poděbrad v blízkosti farmářských trhů. Záštitu nad francouzským trhem převzala Praha 3. V rámci akce Bonjour Jiřák proběhne na Facebooku Týdne Francie fotosoutěž o nejlepší momentku s tematikou Francie. Vítězové se mohou těšit na dárkové balíčky s produkty právě z trhu Bonjour Jiřák.
Interaktivní novinkou letošního roku je online mapa France lover's map of Prague na portálu Mapotic. Když dostanete chuť na Francii, stačí se podívat do mapy a vybrat si nejbližší restauraci, kavárnu nebo vinárnu nabízející francouzské produkty. Mapa přehledně a na jednom místě nabízí také plánek všech akcí Týdne Francie nebo pořádajících institucí.
Bretaň očima umělců i hudebníků
V paláci Kinských je k vidění unikátní výstava Výstava Bonjour, Monsieur Gauguin: Čeští umělci v Bretani. Tamní drsná krajina je inspirovala k vytvoření desítek děl a vlivu tohoto regionu na dějiny umění se v odborné přednášce budou věnovat i dva francouzští odborníci, ředitel Musée départemental breton Philippe Le Stum a kurátorka Margareth Le Guellec-Dabrowská. V rámci Týdne Francie proběhne i komentovaná prohlídka výstavy.
Stejná krajina inspirovala i umělce z české hudební formace Bran, keltská hudba v jejich podání zazní v Anežském klášteře. Bran představí své poslední album Beaj vat! (bretonsky Šťastnou cestu!), jež nabízí jak osobitě zpracovaný bretaňský folklor, kterému se kapela systematicky věnuje, tak i vlastní tvorbu.
Festival Francouzského filmu
K podzimní kulturní scéně již 21 let neodmyslitelně patří Festival francouzského filmu a nejinak tomu bude i v letošním roce. Festival nabídne českým divákům možnost shlédnout třicítku nových francouzských filmů, české předpremiéry a v ČR nikdy nepromítané filmy, novinkou je sekce reflektující 100 let francouzsko-československých koprodukcí, pokladů, které stojí za to vidět znovu. Večer krátkometrážních filmů zakončí debata s mladými francouzskými režiséry.
Vzhůru do regionů
Letos poprvé se v programu Týdne Francie objeví i mimopražské akce. Pořádají je Francouzské aliance v Pardubicích, Českých Budějovicích a v Plzni. Milovníci Francie se mohou vypravit do regionů na koncerty, kreativní dílnu, přednášku o zámcích v Akvitánii nebo výstavu.
Více informací na www.tydenfrancie.cz nebo na Facebooku Týden Francie.
Linda Salajková
Francouzsko-česká obchodní komora