Biatlon se těší historicky největší oblibě. Jednou ze zemí, která v tomto sportu vyniká, je Norsko. Na svém kontě má několik medailí a na letošním mistrovství světa získalo celkem 3 stříbrné a jednu bronzovou medaily.
Ale norský tým není favoritem jen z hlediska žebříčku. Lyžaři jsou v popředí i z hlediska digitálních zařízení. Trenéři používají ke sledování svých lyžařů odolný Panasonic Toughbook CF-19 už šest let - a nyní i nové modely Toughbook CF-20 a Toughpad FZ-G1 - a právě používání těchto zařízení může znamenat značné rozdíly.
„Kdysi jsme pro koučování venku používali klasické počítače. Takovou trojnožku s dalekohledem a kufřík, který se rozložil do boxu se stříškou, do kterého se pak dal počítač. S Toughbookem ale můžeme jet doslova vedle lyžařů," říká Per Arne Botnan, ředitel rozvoje norského biatlonového svazu, a dále dodává:
„Odolné tablety, které používáme teď, mají velmi dlouhou životnost baterie - bez problému je používáme venku celý den, a to i navzdory teplotám, které častokrát dosahují i -15 °C. Už si nemusíme dělat starosti s deštěm, sněžením nebo přímým slunečním světlem. Toughbook funguje spolehlivě za každého počasí."
Trenéři mají díky Toughbooku přehled o závodu a mohou si udělat obrázek o výkonu lyžaře. Lyžařům pak poskytují zpětnou vazbu v reálném čase ohledně pozice v závodu, a zvlášť pak po poslední střelbě, kdy musejí v úseku do cílové pásky dát všechno.
„Lyžařům pomáhá, když vědí, jak si stojí v porovnání s největšími konkurenty - hraje se o vteřiny, nebo spíš o desetiny vteřin. Bez správných informací se lyžař může snadno propadnout z prvního místa na třicáté. Musíme pracovat s velmi těsnými náskoky. Je tedy nutné, aby zařízení fungovala bez ohledu na to, zda je počasí slunečné, deštivé nebo větrné," říká sportovní ředitel Morten Aa Djupvik z norského biatlonového svazu.
Techniku Panasonic Toughbook využívá i česká biatlonová reprezentace.
Podívejte se na videu, jak norský biatlonový tým poskytuje svým lyžařům pomocí Toughbooku přesnou zpětnou vazbu bez ohledu na počasí.