Letošní ročník SWCSummitu již zná své vítěze. Titul evropského startupového šampiona si odnáší švédské Mimbly, které se zaměřuje na změnu vnímání společnosti v přístupu k čistotě vody a jejímu využití. Vítězem regionu V4 se stali čeští Motionlab, startup zaměřený na personalizovanou videoreklamu. Všichni finalisté postoupili do globálního finále soutěže Startup World Cup, které se uskuteční v květnu v San Franciscu. Evropský vítěz získal přístup k investici v hodnotě 500 000 amerických dolarů. Oba šampioni uspěli v nevídaně tvrdé konkurenci – do každého
z 12 regionálních kol se přihlásilo přes 100 startupů, v pražském Kongresovém centru se tak utkaly ty nejlepší z více než 2000 evropských startupů.
„Těší nás, že se na SWCSummitu stejně jako v předchozím ročníku sešla silná konkurence nejlepších evropských startupů. Gratulujeme vítězi, který si kromě přístupu k investici půl milionu dolarů spolu s ostatními finalisty odnáší také příležitost reprezentovat svou zemi a evropskou startupovou scénu před publikem a investory z celého světa. Úspěch akce nám zároveň dává pozitivní zpětnou vazbu na stav startupového prostředí v Evropě, o které je mezi investory i veřejností stále větší zájem," uvádí Václav Pavlečka, CEO společnosti Air Ventures a spolupořadatel SWCSummitu.
Českou republiku ve finále reprezentoval startup Motionlab. Mezi ostatními finalisty byly navigace pro drony Precision Navigation Systems z Estonska, fintech Crassula z Polska, snímače teploty produktů Tag Sensors z Norska, personalizovaný diagnostický nástroj pro boj s rakovinou Amadix ze Španělska, model pro diagnózu autoimunitních onemocnění Altheia Science z Itálie, řešení pro udržitelnost a hospodaření s vodou Mimbly ze Švédska, rentgen kmenů stromů z Finska, online kurzy pro počítačové hráče z Dánska, hlasový vzdělávací program My Buddy z Ruska, rehabilitační nástroj Raccoon z Ukrajiny, 3D tisk implantátů a náhrad axial3D z Irska a nástroj pro vývoj software pro IoT z Řecka.
„Je skvělé, že startupy z celé Evropy dostaly příležitost prosadit se na historicky prvním kontinentálním finále soutěže Startup World Cup. Věřím, že pro všechny finalisty šlo o zkušenost, která je osobně i byznysově posune o krok blíž globálnímu úspěchu. Celkový vítěz může být jen jeden a já mu tímto gratuluji, zároveň jsem ale přesvědčený, že i o ostatních soutěžících ještě v budoucnu uslyšíme. Těší nás, že Praha na letošní i příští roky dostala možnost stát se pořadatelem evropského finále," dodává Vít Šubert, CEO inkubátoru UP21, který SWCSummit spolupořádá.