Současná doba nás tlačí do úspor ze všech stran. A na energiích je potřeba šetřit obzvlášť. Pokud se i vy děsíte jarního vyúčtování za energie, pojďte se s námi podívat na několik tipů, díky kterým vaše spotřeba tepla skutečně výrazně klesne.
1. Nepřetápějte - jaká je optimální pokojová teplota?
Je známým faktem, že lidé si doma rádi přetápí - v opravdu velkém množství domácnosti není výjimkou ani stabilních 25 °C v celém bytě a po celou zimu. Vysoké pokojové teploty je potřeba udržovat v případě, že máte doma kojence či batole, nicméně v opačném případě jsou teploty podstatně nižší. Bohatě postačí 21 °C v pokojích, ve kterých se nacházíte přes den (například v obývacím nebo dětském pokoji) a tam, kde spíte, stačí udržovat teplotu mezi 16-19 °C. V předsíni pak není třeba topit vůbec a pokud každodenně vaříte či pečete, stáhnetě kohout u radiátoru i v kuchyni, kde se projeví teplo ze zapnuté trouby. Nejvíce vyhřátá by měla být koupelna, a to až na 24 °C.
TIP: V souvislosti s úsporami doporučujeme revizi smluv od vašich dodavatelů energií. Nejlepšího dodavatele elektřiny nemusíte hledat osobně, stačí si na internetu najít srovnání nabídek.
2. V noci topte minimálně
Během spánku bychom měli snížit pokojovou teplotu asi na 16-18 °C. V závislosti na prvním bodu je tedy nejvýhodnější pokoje, které slouží převážně ke spánku, vytápět minimálně a v noci radiátory vypínat úplně. Na nižší polohu nastavte během noci i radiátory v obývacím pokoji. Zde je ale nevypínáme úplně, protože následné vytápění studené místnosti by bylo kontraproduktivní.
3. Nábytek pryč od radiátorů
Aby se teplo dobře dostalo do celého prostoru, je vhodné nestavět žádný nábytek k radiátorům. Efekt snižují dokonce dlouhé závěsy a záclony, za kterými se může teplo držet. Optimální je také umístění termoizolační fólie za radiátor. Zpravidla se fólie lepí na zeď ještě před jeho montáží.
4. Větrejte efektivně
Mnoho lidí má tendence otevírat v mrazech okna takzvaně na "ventilačku", tedy pouze mírně vyklopit. Tento způsob je ale velmi neefektivní - k rozproudění vzduchu v místnosti je potřeba větrat dlouho, mezitím samozřejmě vypnout topení, aby teplo zbytečně neunikalo. Nakonec jej znovu zapnout a místnost opět vytápět. Nejlepší je proto ráno a večer otevřít všechna okna dokořán pouze na několik málo minut.
5. Znáte rekuperaci vzduchu?
Někdy se dokonce obejdete úplně bez větrání. K tomu je třeba instalace zařízení, které zajistí rekuperaci vzduchu. Ve zkratce se jedná o to, že přeměníte energii vzniklou prouděním vzduchu k tomu, abyste si čerstvý vzduch předehřáli, než pronikne dovnitř. Díky rekuperační jednotce, kterou může pohánět například úsporné tepelné čerpadlo, do interiéru neproudí ledový zimní vzduch o -10 °C, ale svěží vzduch vyhřátý na příjemných 16 až 18 °C.
Na rekuperační systémy i tepelná čerpadla lze čerpat dotace, jelikož domy opatřené těmito zařízeními jsou nízkonákladové a neplýtvají energií zbytečně.