Vědcům z Masarykovy univerzity se podařilo zjistit jeden z důvodů, proč se některým pacientům vrací rakovina. Na unikátních záznamech z multimodálního holografického mikroskopu Q-PHASE totiž zdokumentovali chování nádorových buněk, o kterém doposud neměli tušení.
Tým vědců díky unikátním záznamům zadokumentoval chování nádorových buněk. Podařilo se jim vyvrátit všeobecně přijímanou skutečnost, že nádorová buňka, která vstoupí do druhé, zanikne a tím dojde k redukci počtu rakovinových buněk. Objev prokázal, že výsledkem tohoto spojení je naopak nádorová buňka, která využívá vlastností a schopností obou částí a je díky tomu natolik silná, že je schopná odolávat léčbě.
„Zjistili jsme, že mezi nádorovými buňkami je schopnost entózy poměrně rozšířená, je to asi tříprocentní pravděpodobnost. Pokud pak spolu začnou buňky dobře spolupracovat, spojí svůj genetický materiál a mohou využívat vlastnosti obou buněk. Zvyšuje se tak pravděpodobnost, že buňka přežije velmi nepříznivé podmínky," vysvětlil člen výzkumného týmu Jan Balvan.
Brněnský výzkumný tým získal tyto nové poznatky díky technologii multimodálního holografického mikroskopu Q-PHASE vyvinutého firmou TESCAN ve spolupráci s odborníky z Vysokého učení technického.