Hlavním městem evropské kultury je pro letošní rok město Plzeň. Součástí příprav projektu „Plzeň - Evropské město kultury 2015" byla i výstavba zbrusu nového divadla J. K. Tyla v Jízdecké ulici, na níž se podílela také společnost Siemens svými technologiemi v oboru zabezpečení, měření a regulace. Plzeň je prvním městem České republiky, které po roce 1989 postavilo nové divadlo včetně zázemí. Divadlo v Jízdecké ulici zahrnuje provozní budovu s kancelářemi, šatnami uměleckých souborů a se zázemím technického personálu, a divadelní budovu se dvěma sály, hledištěm, baletní školou a studiovou scénou. Nechybí restaurace ani parkovací dům. Dodané systémy od společnosti Siemens, které protkaly budovy divadla, jsou sice pro diváka téměř neviditelné, jsou však velmi důležité. Jak s ohledem na komfort a bezpečnost, tak s ohledem na hospodárný chod celého divadelního komplexu.
Veškeré provozní technologie v objektu hlídá a řídí systém Desigo PX. Kompletní systém měření a regulace s centrálním dispečinkem zajišťují bezproblémový chod budov, příjemné klima v objektu, reguluje vytápění, vzduchotechniku či klimatizaci, ale i osvětlení a další technická zařízení budov. Desigo PX pracuje jednak jako víceúrovňový decentralizovaný DDC systém s přímým řízením technologií (např. HVAC), a zároveň má funkci nadřazeného dohlížecího, monitorovacího a komunikačního systému ostatních technologií. Předností systému Desigo PX je jeho rozšiřitelnost volně programovatelných procesních podstanic, široký sortiment ovládacích přístrojů a otevřenost pro připojení cizích systémů. Řídicí systém Desigo PX zprostředkovává ucelený a nepřetržitý přehled nad rozsáhlým komplexem technického vybavení objektu.
„Řešení je velmi sofistikované a v části technických zařízení budov obsahuje okolo 1 600 datových bodů," říká Jiří Jirkovský, ředitel divize Building Technologies společnosti Siemens a doplňuje: „Budovy jsme kompletně vybavili elektronickými požárními a zabezpečovacími systémy, kamerami a dalšími slaboproudými instalacemi, kdy veškerý provoz probíhá v plně automatickém režimu. Stavba nového divadla tak představuje skutečnou špičku v tomto oboru."
Do Nového divadla v Plzni dodala společnost Siemens systém elektrické požární signalizace (EPS) řady Sinteso. Systém skládající se z hlavní ústředny a souboru požárních hlásičů umožňuje v případě požáru rychle zareagovat a vyhlásit včas poplach v celém objektu. Systém EPS pomocí svých výstupních obvodů v případě požáru ovládá a monitoruje návazné systémy divadla, např. řídí odblokování nouzových východů, spuštění požární opony, vypnutí scénického osvětlení, aktivaci evakuačního a inspicientského rozhlasu, odvětrání únikových cest, a jelikož spolupracuje se systémem měření a regulace, rozhodující měrou tak napomáhá k rychlé evakuaci osob. Všechny informace ze systému EPS se obsluze automaticky zobrazují v grafické podobě na monitoru nadstavbového systému MM8000, který byl rovněž součástí dodávky od společnosti Siemens. Poplachové zabezpečovací a tísňové systémy (PZTS) dodané společností Siemens pak slouží k zabezpečení prostorů a objektů před neoprávněným vniknutím nebo poškozením a k signalizaci nouzového stavu.
Technologie od společnosti Siemens v plzeňském Novém divadle:
- Kompletní systém měření a regulace včetně centrálního dispečinku integrujícího systémy měření a regulace, osvětlení, rozvaděče RH, regulace účiníku, klimatizačních jednotek, diesel agregátu
- Kompletní systém EPS, PZTS, CCTV, strukturované kabeláže interkomu, jednotného času a evakuačního rozhlasu
- Zapojení a servis rozvaděčů VN/NN včetně kabelových rozvodů VN/NN
Foto: archiv DJKT