Brněnský inovátor LIFETECH bude z vody, která odchází z čistírny odpadních vod (ČOV) města Moravský Beroun, odstraňovat zbytky léčiv. Cílem je, aby se množství farmak ve vodě, která je z ČOV vypouštěna na území vodohospodářského ochranného pásma s prameny minerální vody (Ondrášovka), snížily o minimálně 90 procent. Technologie je založena na využití pokročilých oxidačních procesů (AOP) a sorpčních mechanismů.
Primárním zdrojem farmak v odpadních vodách jsou lidé. V odpadní vodě se objevují buď v nezměněné formě nebo ve formě metabolitů (skrze stolici a moč). Z odpadních vod se tyto látky dále dostávají do ekosystému (půda, sediment, vzduch) a je jimi kontaminována podzemní a pitná voda. Do životního prostředí se farmaceutika dostávají také průsakem skládek, z chovu hospodářských zvířat (antibiotika a antimikrobiální látky podporující růst zvířat), včelařství, nebo z pěstování ovoce, zeleniny.
„Češi každý rok zkonzumují tuny léků. Pouze léků na cholesterol a krevní tlak obsahujících fibráty se spotřebuje více než 10 tun. Další tuny farmak představují nesteroidní protizánětlivá léčiva, jako je např. ibuprofen, diklofenak, asprin, nebo acylpyrin. Estrogenní hormony se nevyskytují pouze v hormonální antikoncepci, ale třeba také v kosmetice nebo pracích prášcích a hojně jsou využívány i při chovu hospodářských zvířat. A nakonec je tu velká skupina antidepresiv a sedativ. Ve všech případech se jedná o látky relativně biochemicky rezistentní, jejichž forma se při průchodu standardními biologickými ČOV téměř nezmění a jsou proto s ‚vyčištěnou' vodou vraceny zpět do přírody. Stále častěji se hovoří o potenciální nebezpečnosti tzv. mikropolutantů pro ekosystémy. Naše technologie dokáže převážnou část těchto farmak z vody odstranit," říká Jiří Dřímal, ředitel a majitel společnosti Lifetech.
Na ČOV v Moravském Berouně byl v testovacím provozu zaveden terciární stupeň čištění odpadních vod, který má podobu kontejneru, kterým prochází voda odcházející z ČOV. V kontejneru je umístěna technologie, která s využitím tzv. pokročilých oxidačních procesů (AOP), tedy způsobem šetrným k životnímu prostředí, odstraňuje z vody zbytky pesticidů a léčiv. Technologie AOP využívá fyzikálních principů a je zcela bezchemická, tj. nevyžaduje pro své fungování přidávání jakýchkoli chemických látek. Současně se nejedná o filtrační nebo separační membránový proces, a není proto potřeba řešit jakýkoli další koncentrovaný odpad. Jedním z cílů projektu je potvrdit vhodnost použité technologie pro implementaci na ČOV v dalších menších městech a obcích.
Název projektu: Pokročilé oxidační procesy (AOP) Moravský Beroun
Místo instalace: ČOV Moravský Beroun
Zdroj financí: Norské fondy 2014 -2021, výzva Call-3B Trondheim (pilotní projekty pro snížení farmaceutického znečištění vodních toků)
Příjemce grantu: Agrovýzkum Rapotín s.r.o.
Dodavatel technologie: FORTEX - AGS, a.s.
Dodavatel AOP technologie: Lifetech s.r.o.
Majitelem kontejneru s technologií je město Moravský Beroun.