Jméno Renishaw je tradičně spojováno s měřicími sondami pro obráběcí stroje a souřadnicovými měřicími stroji, produktové portfolio této britské společnosti je však dnes již mnohem širší. Přiblížil nám je generální manažer Renishaw, s.r.o., Josef Sláma.
Které produkty z vašeho portfolia jsou pro vás v současnosti stěžejní?
Měřicí sondy pro souřadnicové měřicí stroje a pro obráběcí stroje samozřejmě nadále zůstávají základem našeho sortimentu. V posledních letech však stále větší roli hraje také software. Nové softwarové produkty včetně aplikací pro tablety a smartphony přinášejí nové možnosti a vyšší výkon. Velmi perspektivní je produktová řada Equator s jedinečným konceptem porovnávacího dílenského měřidla. A velmi atraktivní je i 3D tisk z kovových prášků. Renishaw je jediným britským výrobcem těchto tiskáren.
Portfolio Renishaw zahrnuje i medicínské aplikace – připomeňme dentální skenery, 3D tisk dentálních konstrukcí, 3D tisk titanových implantátů a operační robot NeuroMate. Spektrum vědeckých přístrojů doplňují také unikátní Ramanovy spektroskopy pro nedestruktivní zkoumání technických i medicínských materiálů.
Všechny tyto produkty spojuje jedna vlastnost – umějí velmi přesně změřit polohu bodu v prostoru. To je klíčová kompetence Renishaw, kterou využíváme ve všech našich produktech a aplikacích.
Dnes se často skloňuje termín „Průmysl 4.0“; jak koncept digitalizace a automatizace změnil oblast měřicích přístrojů? Jak Průmysl 4.0 vnímáte v Renishaw?
Společnost Renishaw zavedla do svých výrobních provozů základní premisy konceptu Průmysl 4.0 již před několika lety. V našich provozech využíváme robotizované obráběcí systémy RAMTIC vlastní konstrukce. Minimum obslužných pracovníků a maximum automatizace nám umožňují efektivně vyrábět v malých výrobních dávkách široké spektrum dílců ve vysoké kvalitě. Naše obsáhlé zkušenosti nabízíme i našim zákazníkům.
V posledních letech se rovněž hodně hovoří o 3D tisku, kde se Renishaw rovněž výrazně angažuje, konkrétně v oblasti 3D tisku z kovových prášků. Znamená to, že na 3D tisk hodláte v budoucnu sázet ve větší míře? V čem může aditivní technologie strojírenským výrobcům pomoci a mají o ni české firmy zájem?
Kovový 3D tisk je mimořádně atraktivní oblastí průmyslové výroby. České firmy jsou velmi inovativní a zájem o tuto progresivní technologii je obrovský. V současné době jsou významnými investory zejména české pobočky nadnárodních firem. Přesto se objevují jednotlivé ryze české firmy, které do této technologie investují s konkrétními záměry orientovat v budoucnu část svých výrobních kapacit právě tímto perspektivním směrem.
Renishaw také těsně spolupracuje s akademickými institucemi; co si od této činnosti slibujete?
Dlouhodobě spolupracujeme s vysokými školami, ale i výzkumnými ústavy, Akademií věd a dalšími institucemi. Vysoké školy pro nás představují koncentrovanou energii mladých techniků zapálených pro aplikace našich produktů v praxi. Myslím, že v ČR a SR není žádná technická vysoká škola, se kterou bychom nespolupracovali na zajímavých projektech. Rád bych zmínil vynikající spolupráci s VŠB Ostrava při výzkumu a aplikaci kovového 3D tisku, podobně spolupracujeme s Žilinskou univerzitou. ZČU v Plzni zase v současnosti zprovozňuje náš nejnovější snímací systém SPRINT na prototypu nového pětiosého obráběcího centra od společnosti Kovosvit.
V letošním roce se v České republice oslavuje řada významných výročí. Které je pro vás to nejvýznamnější?
Samozřejmě 100 let od vzniku Československa. Toto krásné kulaté výročí přímo vybízí k zastavení se a zamyšlení nad vývojem, k němuž došlo ve společnosti, ale třeba i v technice a technologiích. Možná bych mohl zmínit i výročí 45 let od vzniku Renishaw Plc ve Velké Británii. A samozřejmě se těším na výročí 25 let zastoupení Renishaw v ČR a SR, které oslavíme v příštím roce.
Historie českého strojírenství je velmi bohatá, máte vy osobně nějakého favorita mezi českými vynálezci, inovátory, výrobci apod.?
Samozřejmě, že člověka okamžitě napadnou velká jména – Křižík, Wichterle, Heyrovský, Baťa, Kolben & Daněk. Pro mě je zajímavou osobností brněnský rodák Erich Roučka, proslulý jako „moravský Edison“. Doporučuji seznámit se s jeho neuvěřitelným životopisem.
Společnost Renishaw připravuje v tomto roce plném výročí také svůj ojedinělý edukativní projekt – můžete nám trochu přiblížit, o co půjde?
Rádi bychom využili výročí vzniku Československé republiky k obrácení pozornosti odborné veřejnosti k úžasné technické invenci, která v tom uplynulém období doslova hýbala koly českého a slovenského průmyslu. Chtěli bychom prostřednictvím internetu, Facebooku a dalších kanálů nabídnout našim zákazníkům, partnerům a vůbec technicky zaměřeným lidem jména významných techniků, o nichž si myslíme, že sehráli významnou roli ve vývoji techniky. A pokud to bude jen trochu možné, rádi bychom našli i propojení jejich vynálezů s dneškem a třeba i s produkty Renishaw. Celý projekt bude mít formu ankety. Vyzveme veřejnost, aby náš seznam inovátorů doplnila o další jména a na konci období se pokusíme vybrat toho největšího inovátora. Vyhlášení by mělo proběhnout v průběhu MSV 2018 v Brně.
Jak vůbec vnímáte povědomí české veřejnosti o úspěších českých vynálezců?
Myslím, že veřejnost je všeobecně pyšná na schopnost improvizace a technickou invenci, které mají Češi pravděpodobně v genech. Nakolik je však veřejnost informována o vynálezcích, si netroufnu odhadnout. Domnívám se, že známější budou spíše vynálezci z 19. století než současní inovátoři. Možná i proto, že objevy a vynálezy byly ještě docela nedávno prezentovány spíše jako úspěchy celých firem než jednotlivců.
Vidíte v současnosti někoho, kdo by mohl dosáhnout věhlasu Křižíka, Kaplana či bratranců Veverkových?
Nepochybně se mezi námi dnes procházejí lidé srovnatelných kvalit. Mají to však neskonale těžší. Konkurence je obrovská a inovační cykly jsou stále rychlejší. A hlavně, věhlasu nedosáhnete za dva nebo deset roků. Nejprve je třeba proniknout na stránky učebnic, a to trvá desítky let.