Tažírna oceli ve Starém Městě na Uherskohradišťsku, která je jedním z provozů společnosti Třinecké železárny, loni vykázala rekordní tržby zhruba 1,4 miliardy korun. Je to meziročně o 100 milionů Kč více. Podařilo se jí vyrobit taktéž rekordních 82.000 tun výrobků, oproti roku 2014 zhruba o 4000 tun více. ČTK to řekl vedoucí tažírny Petr Lapčík. Na letošek firma plánuje další růst tržeb i produkce.
"Výrobky končí ze 40 procent na domácím a ze 60 procent na zahraničních trzích, především v Německu, Polsku, Maďarsku nebo ve Finsku," uvedl Lapčík. Na loňském výsledku se podle něj podílí oživení ekonomiky a boom v automobilovém průmyslu. Tažírna vyrábí speciální ocelové tyče z válcovaného materiálu, které se využívají také ve strojírenství, stavebnictví či při výrobě nábytku.
Tažírna vyrábí tyče o průměru od pěti do 65 milimetrů. "Standardní délky tyčí, které dodáváme našim zákazníkům, jsou od tří do šesti metrů," dodal Lapčík. Provoz pracuje na tři směny. Loni se počet zaměstnanců zvýšil oproti předchozímu roku o šest na dnešních 217 lidí. Tažírna se ale stejně jako jiné průmyslové podniky v regionu potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků.
"Profese tažec dneska na trhu neexistuje. Učební obor tažírenství byl zrušen a dnes jsme odkázáni sami na sebe, abychom si takové lidi vychovali. Před dvěma lety jsme uzavřeli smlouvu s místními dvěma středními školami, že je budeme podporovat a jejich žáky si zvát na praxi. Zatím se nám to osvědčuje, za dva roky jsme takto zaměstnali 11 absolventů," uvedl Lapčík.
Tažírně ale letos odejde 11 pracovníků do důchodu, tyto lidi musí nahradit. Potenciální zájemce o práci měl motivovat i dnešní den otevřených dveří, který tažírna zopakuje ještě 29. ledna. "Chceme lidem ukázat, co se tady dělá, jaký je tady provoz a jaké nabízíme lidem podmínky," dodal Lapčík. Průměrná hrubá mzda v tažírně se pohybuje kolem 25.000 korun.
Tažírna vznikla v roce 1995 jako společnost Ferromoravia. Od roku 2003 patří Třineckým železárnám. V roce 2011 název Ferromoravia zanikl, společnost fúzí přešla pod Třinecké železárny a od té doby je jedním z jejich provozů. Letos podle Lapčíka plánuje vyrobit 85.000 tun ocelových výrobků a utržit více než 1,5 miliardy korun. Třinecké železárny jsou největší tuzemskou hutní firmou. Zaměstnávají přes 7000 lidí.