Obchodní jednotka Fronius Solar Energy, která je průkopníkem solární techniky, urychluje efektivní propojování sektorů proudu, tepla a mobility: Ve městě Thalheim bei Wels otevírá první zelenou vnitropodnikovou vodíkovou čerpací stanici v Rakousku. V této stanici se pomocí solární energie vyrábí čistý vodík, který je možné použít pro pohon vozidel s palivovým článkem. Tento projekt je pro společnost Fronius dalším krokem směrem k vizi „24 hodin slunce".
Vodík je důležitým prvkem při propojování sektorů a efektivním využívání obnovitelných energií pro výrobu proudu, tepla a zajištění mobility. Společnost Fronius proto pracuje také na řešeních pro výrobu zeleného vodíku, vyráběného pomocí přebytečné sluneční energie z fotovoltaických systémů. Čerpací stanice SOLH2UB ve městě Thalheim bei Wels nyní dokazuje, že tato koncepce bezvadně funguje.
Pilotní zařízení na vývojovém pracovišti společnosti Fronius běží již od května ve zkušebním provozu. Pomocí elektrolýzy vyrábí především z přebytečného solárního proudu vodík, který je k dispozici pro vnitropodniková vozidla na palivové články nebo se skladuje pro zpětnou přeměnu na elektrický proud a teplo. Potřebné komponenty, jako jsou elektrolytické systémy a stacionární palivové články, vyvíjí společnost Fronius sama.
Po oficiálním otevření v polovině října se zařízení uvede do běžného provozu. „SOLH2UB slouží jako centrální uzel pro sluneční energii a umožňuje inovativní propojování sektorů proudu, mobility a tepla," vysvětluje Martin Hackl, ředitel obchodní jednotky Solar Energy společnosti Fronius International GmbH. „Jsme přesvědčeni, že vodík má potenciál stát se jedním ze zdrojů energie budoucnosti a významně urychlit propojování sektorů a následně i energetickou transformaci."
Zajímavé řešení pro obce a podniky
„Díky stanici SOLH2UB je možné poprvé získávat opravdu zelený vodík ze sluneční energie," doplňuje Thomas Rührlinger, Business Development Hydrogen Solutions, „a sice tam, kde se spotřebovává." To přináší například podnikům, komerčním provozovnám a obcím mnoho výhod: Vodík je možné bez problémů skladovat a pak na místě využít pro provoz vozidel s palivovým článkem. V případě potřeby jej lze pomocí stacionárního palivového článku zpětně přeměnit na elektrickou energii. Teplo, které vzniká jak při výrobě vodíku, tak při zpětné výrobě elektrické energie, je možné využít na místě. Další výhodou je odlehčení elektrické sítě, protože proud se z větší části spotřebuje tam, kde se vyrobí.
Vodík jako pohon pro vozidla s vysokou spotřebou energie
V rámci mobility má vodík obrovský potenciál všude tam, kde vozidla potřebují velké množství energie, např. u komunálních vozů, dodávek, autobusů nebo kamionů. Tento zdroj energie slibuje dlouhý dojezd, rychlé natankování a vzniká stoprocentně z obnovitelných zdrojů. „Sluneční energie pohání vozidla," říká M. Hackl. „A vzadu vychází jen vodní pára!"