Úplný přechod na LED osvětlení pouze ve třech oblastech souvisejících s veřejnými rozpočty - u silničního a pouličního osvětlení, ve zdravotnictví a vzdělávání - pomůže České republice dosáhnout ročních úspor na elektřině ve výši 1,861 miliardy Kč. Spotřeba elektřiny by se každý rok snížila o 913 GWh, což představuje více než 458 tisíc ušetřených tun CO2[1]. To odpovídá množství CO2, které může během jednoho roku absorbovat 20 milionů plně vzrostlých stromů[2], nebo objemu ročních emisí více než 158 tisíc automobilů se spalovacím motorem[3]. Všechny tyto údaje ukazuje studie společnosti Signify (dříve Philips Lighting, Euronext: LIGHT), světového lídra v oblasti osvětlení, která připravila analýzu trhu s osvětlením v jedenácti zemích střední a východní Evropy včetně České republiky.
Analýza trhu s osvětlením se uskutečnila v prvním čtvrtletí tohoto roku v jedenácti zemích střední a východní Evropy - Bulharsku, Chorvatsku, České republice, Estonsku, Maďarsku, Lotyšsku, Litvě, Rumunsku, Polsku, Slovensku a Slovinsku. Analýza se zabývala potenciálem ekonomických, environmentálních a sociálních výhod plynoucích z renovace osvětlení ve třech oblastech použití: v silničním a pouličním osvětlení, ve zdravotnictví a ve vzdělávání.
„S růstem počtu obyvatel a urbanizací roste i poptávka po světle. Implementace projektů založených na LED technologii a řídicích systémech přináší značné úspory energie, a proto nabízí trojí výhru - pro ekonomiku, občany i životní prostředí," říká Tomasz Waszkiewicz, generální ředitel společnosti Signify pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko. „Protože se zaměřujeme na oblast udržitelnosti, chceme upozornit na skutečnost, že renovace budov a uliční infrastruktury prostřednictvím osvětlení je snadná, rychlá a efektivní. Představuje tak dokonalý způsob, ze kterého by měla prospěch ekonomika i životní prostředí - s okamžitými a měřitelnými výsledky."
Přechod na LED technologii je jednou z nejjednodušších renovací. Nevyžaduje velké kapitálové investice a má rychlou implementaci i dobu návratnosti díky velkému snížení spotřeby energie a menším nákladům na údržbu. V roce 2006 bylo osvětlení založené na konvenčních technologiích odpovědné za 19 % celosvětové spotřeby elektřiny. Tento podíl se do roku 2018 snížil na 13 % v důsledku procesu přechodu na LED osvětlení. Odhaduje se, že do roku 2030 klesne na 8 % v důsledku v důsledku procesu „LEDifikace" a používání technologií Internetu věcí. Zároveň se zvýší počet svítidel asi o 35 %.
1 Zdroj: IEA 2019
2 Zdroj: Trees for the Future
3 Zdroj: DEFRA 2019