Národní kolo soutěže průlomových nápadů Falling Walls Lab vyhrála studentka TUL Markéta Klíčová s konceptem nanovlákenné dvouvrstvy, která usnadňuje hojení po operacích tlustého střeva. V listopadu bude s tímto nápadem TUL a Českou republiku reprezentovat na celosvětovém finále v Berlíně.
Soutěž Falling Walls Lab je určena všem, kteří mají skvělý nápad, jenž má potenciál změnit svět, a kteří jej dokáží během tří minut prezentovat porotě. České kolo pořádaly v brněnském science centru Vida! 16. května výzkumné centrum CEITEC, německá ambasáda v Praze a DAAD Praha.
Z 15 soutěžících obstála nejlépe Markéta Klíčová, studentka Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL. Zvítězila, a tím získala vstupenku na celosvětové kolo, které se koná 8. listopadu v Berlíně.
„Těší mě dvojnásob, že jsem kromě hlavní ceny získala také Cenu publika. Znamená to snad, že téma a způsob, kterým jsem ho podala, jsou srozumitelné širší veřejnosti," řekla redakci T-UNI vítězka.
Markéta Klíčová zaujala s nápadem nanovlákenné hojivé náplasti pro krytí anastomóz na tlustém střevě. Po resekci části tlustého střeva, zasažené karcinomem, chirurgové zdravé části orgánu spojí anastomózou - spojkou. Toto místo bývá příčinnou pooperačních komplikací, které podle studií u 6-22 % pacientů končí smrtí. Skrz anastomózu může prosakovat obsah střev, který zapříčiní infekci v těle.
Markéta Klíčová proto v týmu s Janou Horákovou vyvíjí na katedře netkaných textilií a nanovlákenných materiálů FT TUL nanovlákennou vrstvu, kterou se zvnějšku anastomóza přikryje. Unikátnost řešení spočívá v kombinaci dvou materiálů. Hydrofilní nanovrstva přilne k ráně, kryje ji a usnadňuje hojení, kdežto svrchní vrstva je hydrofobní a izoluje anastomózu od prostředí dutiny břišní.
„Na trhu jsou materiály, které tento problém řeší, ale žádný z nich úniku obsahu střev do těla spolehlivě nezabrání. Naše dvouvrstva tu ambici má," říká vítězka Markéta Klíčová, kterou v létě čekají státnice na oboru Nanotechnologie. Po prázdninách by chtěla nastoupit na KNT jako doktorandka a v laboratoři tkáňového inženýrství se dále věnovat vývoji této „nanonáplasti."
Aplikace krycího nanomateriálu je velmi snadná a obejde se bez zvláštního školení chirurgů. K velkým výhodám patří také to, že „nanonáplast" je biodegradabilní - až doslouží, tělo ji vstřebá.
Uvedení do chirurgické praxe předchází ještě dlouhá cesta přes klinické testy a Státní ústav pro kontrolu léčiv, ale v současné době už probíhají ve spolupráci s Biomedicínským centrem v Plzni in vivo testy nového materiálu na prasatech.
Radek Pirkl
Foto: TUL