Během studia na FS ČVUT mají studenti příležitost podílet se na zajímavých projektech. V rámci programu Automatizační a přístrojová technika studenti spolupracovali např. při hledání možností zvýšení účinnosti pohonu s použitím řaditelné převodovky.
Studijní program Automatizační a přístrojová technika na Fakultě strojní ČVUT v Praze je zaměřen na získávání poznatků v oblasti automatizace, navrhování přístrojové techniky a v oblasti průmyslové informatiky na implementaci systémů monitorování a řízení procesů v průmyslové výrobě. Zahrnuje využití jak klasických návrhových prostředků, tak i metod umělé inteligence pro aplikaci v průmyslu v souladu s rozvojem vize Průmysl 4.0. Profesoři tak připravují studenty na současnou praxi i pro budoucnost a společně se podílejí také na projektech spolupráce s průmyslovými partnery.
Jedním z posledních je úspěšný tříletý projekt zaměřený na zvyšování účinnosti elektrických autobusů. Projekt, ukončený na konci roku 2020, byl podporován Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR z programu TRIO. Na projektu pracovaly firmy SOR Libchavy a Rail Electronics společně s Fakultou strojní ČVUT. Firma SOR je dlouholetým výrobcem elektrobusů a průkopníkem nových inovativních řešení i v elektromobilitě. Tlak na snižování emisí CO2 a škodlivých látek si však vyžaduje další vývoj ve zvyšování účinností elektrických pohonů. Pro maximální účinnost elektromotorů je nutné tyto motory provozovat v ideální oblasti s nižšími proudy ve vinutí. Dosažení tohoto stavu je možné předimenzováním drahého elektromotoru nebo použitím převodu.
Tým byl na fakultě složený z odborníků z Ústavu přístrojové a řídicí techniky a z Centra vozidel udržitelné mobility (CVUM) pod vedením doc. Martina Nováka.
V projektu byly hledány možnosti zvýšení účinnosti pohonu s použitím řaditelné převodovky. Simulační výpočty a provedené experimenty ukázaly, že je možné tímto způsobem zvýšit účinnost pohonu, snížit ztráty a zvýšit dojezd elektrického autobusu. Při výpočtech byla uvažována celá řada variant pohonu, založených na matematicko-fyzikálním popisu vozidla, elektromotoru a výkonové elektroniky. Finální pohon se skládá z elektromotoru DANA TM4 160kW s permanentními magnety a čtyřstupňové převodovky od firmy Eaton. Systém jako celek je od firmy ENCA, která zajišťuje řídicí a komunikační systém mezi elektromotorem a převodovkou. Protože na zkušebně není k dispozici dostatečně výkonný bateriový simulátor, SOR Libchavy přistavil před laboratoře CVUM ve VTP Roztoky elektrobus, který sloužil jako napájecí zdroj. Během projektu účastníci projektu úzce spolupracovali, v SOR Lichavy se věnovali konstrukci autobusu, v Rail Electronics elektrické výzbroji a fakulta strojní měla na starosti výpočty parametrů elektromotoru, jízdních cyklů a měření vlastností pohonné jednotky. Úspory se pohybují v řádu jednotek procent ušetřené elektrické energie a tím zvýšení dojezdu. V současné době probíhá v SOR dostavba prototypu autobusu, který bude dokončen v řádu několika měsíců.
Více informací o studijním magisterském programu Automatizační a přístrojová technika naleznete na webu https://www.fs.cvut.cz/apt-program/.