Tajemstvím opředený hrad Bezděz tvořící panorama nad Máchovým jezerem a tamní kraj vůbec už v minulosti inspirovaly mnohé osobnosti. Legenda o mnichy ukrytém pokladu stála u zrodu opery Bedřicha Smetany Tajemství a Karel Hynek Mácha zde zase našel námět ke svým nejcitovanějším májovým veršům. Pozadu v kreativitě za skladateli a básníky jakoby nechtěli zůstat ani současní architekti, kteří v obci Staré Splavy u Máchova jezera navrhli rezidenční projekt Lakepark, aktuálně vyhlášený stavbou roku Libereckého kraje za rok 2018.
Lakepark residence ve Starých Splavech na břehu Máchova jezera byla k úspěchu doslova předurčena, již během výstavby získala např. cenu architektů v soutěži Realitní projekt roku 2016. Nyní tedy projekt společnosti EBM Group přidal v soutěži Stavba roku Libereckého kraje 2018 dvě nejvyšší ocenění: Kromě Hlavní ceny architekta Karla Hubáčka vyhrál ještě 1. místo v kategorii bytových staveb a staveb občanské vybavenosti.
Skelet domu byl postaven z betonu a cihel HELUZ, obklad je dřevěný
Počátkem roku 2018 dokončená stavba byla zahájena v září 2016 zajištěním pískovcové skály hřeby a stříkaným betonem. Následovaly práce na podkladových betonech, na které navazuje základová deska s funkčním řešením bílé vany a s tím spojené stěnové a stropní konstrukce. Vše bylo provedeno z vodostálého betonu s kombinací vyzdívek z cihelného systému HELUZ. Pro obvodové stěny se jednalo zejména o cihly HELUZ P15 v šířkách 250 a 300 mm, které jsou určeny pro konstrukce s vyššími nároky na únosnost a neprůzvučnost, proto patří mezi oblíbený sortiment při výstavbě vícepodlažních rezidenčních budov. Příčky oddělující jednotlivé apartmány byly pro vyšší komfort vyzděny z cihelných bloků HELUZ AKU, které dosahují laboratorní zvukové neprůzvučnosti až 58 dB (Heluz AKU 30/33,3 MK P15), takže splňují nejvyšší nároky na zvukovou izolaci a jsou určeny pro nosné i nenosné zdivo.
Tím byl na pozemku vytvořen monolitický skelet domu. Během roku 2017 byl proveden dřevěný obklad a zateplení provětrané fasády. Dřevo se objevilo také na několika lodžiích a terasách, vše bez přechodového provedení. Střešní krytina je plechová a tento materiál přechází v určitých místech také na fasádu. Interiéry jsou v moderním pojetí pohledových betonů, velkoformátových dlažeb, laminátových podlah a kvalitní sanitární techniky.
Výhledy na Máchovo jezero i Bezděz
„Hmotová skladba založená na rozličně tvarovaných příčných hmotách uložených na společné podnoži je svým měřítkem a tvaroslovím přiměřená okolní zástavbě a zároveň uvolňuje průhledy jižním směrem k jezeru," charakterizuje objekt Ing. arch. Petr Vacek, hlavní architekt projektu ze společnosti EBM - Expert Building Management, s.r.o. Architektonické a výtvarné řešení je současné a společně s racionálním návrhem vnitřních prostorů odpovídá aktuálním nárokům na bydlení.
Navržený objekt velmi dobře zapadá do kontextu svého okolí, dispozice vytvářejí dostatečné soukromí, ale současně je pamatováno i na panoramatické výhledy na Máchovo jezero i Bezděz. „Fasády objektu propisují základní výtvarný a funkční koncept domu - stěny s okenními otvory jsou doplněné nikami pro lodžie. Okenní otvory jsou navrženy ve vertikální proporci a zajišťují dostatečné proslunění a prosvětlení vnitřních ploch obytných místností, díky nízkému parapetu umožňují vyšší kontakt s venkovním prostorem," vysvětluje Ing. arch. Petr Vacek, hlavní architekt projektu, a pokračuje:, „Obklad pláště dřevěnými hranoly odkazuje k přírodním kvalitám lokality a na fasádách vytváří kombinace otevřených ploch - okenních otvorů a lodžií - a plných částí. Dřevěné hranoly obkladu na vybraných místech předstupují před lodžie a terasy, čímž vytvářejí subtilní sluneční clonu a oddělují chráněné soukromé prostory od okolí. Dispoziční řešení vnitřních prostorů je racionální a efektivní, v objektu jsou umístěny bytové jednotky různých velikostí navržené s důrazem na proslunění každého bytu a využití výhledů do okolí, k většině bytových jednotek přísluší lodžie nebo terasa umožňující svou plochou umístění jídelního stolu."