Se starými věcmi se loučíme neradi, ale pokud ušetříme, jsme ke změnám a pořízení nových produktů vstřícní. Bezmála dvě třetiny dotázaných Čechů (49 % spíše ano, 11 % rozhodně ano) by vyhození staré věci raději odložilo, i když už by to bylo potřebné. Nechuť zbavovat se starých, ale ještě funkčních věcí zároveň stoupá s věkem. I to vyplynulo z průzkumu společnosti VELUX, který realizovala s agenturou Ipsos.
Průzkum primárně zjišťoval, co nás motivuje k nákupu nového zařízení do domácnosti, nakolik jsme váhaví až „sentimentální" vůči vysloužilým věcem, či naopak si potrpíme na nové vybavení nehledě na to, zda původní již dosloužilo.
Z průzkumu poměrně jednoznačně vyplynulo, že jsme zvyklí používat věci až do konce jejich životnosti, protože kupování nových, když staré ještě fungují, považujeme za plýtvání. Rozhodně si to myslí téměř polovina dotázaných (48 %) a dalších 39 % by se k tomuto postoji také spíše přiklonilo. Jen 4 % dotázaných naopak jednoznačně nechtějí čekat, až se věc pokazí, protože by to mohlo způsobit problémy. Tento přístup platí zejména, pokud jde o domácí spotřebiče, elektroniku či drobný nábytek. Nejčastěji nám v obměně věcí brání citová vazba (58 %) a finanční důvody (50,5 %).
Výraznější změna v přístupu se týká až bytového zařízení, jako jsou výplně otvorů, tedy dveře či okna, kdy už vyčkávat nechce 13 % a spíše by nečekalo 19 %, protože by to mohlo vést k větším problémům. Jako hlavní důvod, proč by ve své domácnosti vyměnili dveře nebo okna, nejvíce dotázaných uvedlo zvýšení úspor energií (27 %), dále netěsnost a zatékání (24 %), s čímž souvisí i třetí nejfrekventovanější odpověď, že dveře nebo okna už správně nefungují (23 %).
Fasádní okna nebo střešní okna, která potřebují vyměnit, má aktuálně jen 10,8 %, resp. 4,5 % dotázaných. V horizontu jednoho roku však výměnu chystá pouze 14 % z nich a plných 47 % výměnu neplánuje. Pokud by bylo potřeba vyměnit několik věcí v domácnosti najednou, skoro pro dvě třetiny dotázaných by první volbou byly domácí spotřebiče, jako pračka či myčka (63,7 %), následované kotlem/sporákem (51,3 %).
Kdyby však odborník, který se zabývá dveřmi a okny, ve stejné situaci navrhl, že výměnou dveří a oken by lidé mohli ušetřit 20 % nákladů na vytápění, preference se otáčejí: domácí spotřebiče klesly na třetí místo, 50 % dotázaných by měnilo dveře a 45,7 % fasádní okna (střešní okna 17,4 %). Nejčastější maximální částka, kterou by byli lidé ochotni dát za jedno nové okno nebo dveře (bez nákladů na práci) se pohybuje v rozmezí 3.000 až 6.000 Kč (31 %).
Zkušenost s výměnou střešního okna má třetina z dotázaných (34 %), kteří střešní okna mají. Ochota investovat do jednoho nového střešního okna (bez nákladů na práci) se pohybuje nejčastěji dokonce výše než u fasádního, a to v rozmezí 6.000 až 12.000 Kč (34 %).
„Střešní okna jsou v současných domácnostech nezbytná a poskytují řadu výhod, které přesahují pouhou estetiku. Dobře instalované, kvalitně tepelně izolované střešní okno nejen zvyšuje váš každodenní komfort, ale přispívá také k podstatným úsporám energie. Podle výzkumu společnosti VELUX lze výměnou střešních oken a snížením vnitřní teploty o 2 stupně Celsia redukovat spotřebu energie na vytápění téměř o 40 %, aniž by došlo ke snížení komfortu1," říká k tomu Public Affairs manažer výrobce střešních oken VELUX Ondřej Boreš.
V této souvislosti je třeba připomenout, že snížit energetickou náročnost domovů lze za pomoci státních dotačních programů, jako je především Nová zelená úsporám. NZÚ se zaměřuje na podporu energeticky úsporných opatření v rodinných a bytových domech. Pod hlavičku NZÚ byl zařazen i program Nová zelená úsporám Light pro seniory a domácnosti s nižšími příjmy a dotační program Oprav dům po babičce, jehož podstatnou předností je poskytnutí 100 % finančních prostředků předem.
Průzkum byl realizován na reprezentativním vzorku 1 029 respondentů české internetové populace za pomoci agentury Ipsos.
1 VELUX Tetőtéri Panoráma (2023) - Měření ve vzorovém bytě VELUX o rozloze 95 m2, s 8 střešními okny a izolací 250 mm. Strešní okna s hodnotou Uw = 2,8 W/m2K byla nahrazena lepšími střešními okny se součinitelem prostupu tepla Uw =1,0 W/m2K.