Společnosti Bosch a Stadtwerke Bamberg v jedné z městských částí poprvé vyrábějí elektřinu a teplo pomocí stacionárního palivového článku.
Bosch společně se společností Stadtwerke Bamberg v centru Bambergu pomocí stacionárního palivového článku poprvé ukazují, jak by mohlo v budoucnosti vypadat klimaticky šetrné decentralizované zásobování energií. Na hlavním autobusovém nádraží (ZOB) byla uvedena do provozu malá elektrárna založená na palivovém článku na bázi pevných oxidů (SOFC). Dva metry vysoký systém o velikosti chladničky generuje přibližně 10 kilowattů elektřiny, kterou lze použít k pokrytí spotřeby elektřiny ve více než 20 čtyřčlenných domácnostech v městské části v okolí autobusového nádraží. Tento stacionární palivový článek je výrazně lepší než jiné transformátory energie stejné velikosti, a to při účinnosti 60 % při výrobě energie a více než 85 % při dodatečném využití tepla. Vyrobené teplo využívá pekárna na autobusovém nádraží k vytápění a ohřevu vody.
Využití stacionárních palivových článků v městské čtvrti je nejen důležitou oblastí použití pro Bosch, ale i pro společnost Stadtwerke Bamberg je tato technologie udržitelným řešením pro dodávky energie ve stávajících budovách a pro rozvoj nových čtvrtí. „S palivovým článkem získáme zkušenosti, které by měly v budoucnu přinést stálé výhody pro zásobování energií stávajících budov i nových čtvrtí," je přesvědčen Dr. Michael Fiedeldey, jednatel společnosti Stadtwerke Bamberg. „Zároveň chceme novou technologii přiblížit všem občanům. Proto jsme ji nenainstalovali do sklepa, ale doprostřed nádraží, dopravního uzlu, kde denně projde více než 20 000 lidí."
Jakmile to situace opět dovolí, bude InnoLab na autobusovém nádraží pro zájemce pravidelně otevřen. Odborníci z obou společností pak budou k dispozici pro zodpovězení případných dotazů. Virtuální pohled do laboratoře je k dispozici na adrese www.stadtwerke- bamberg.de/innolab.
Zařízení SOFC provozuje společnost Stadtwerke Bamberg na zemní plyn, je velmi tiché a již dnes umí pracovat také na vodík. Ve srovnání s mixem elektřiny v Německu ušetří systém SOFC až 40 % klimaticky závažných emisí CO2, i když je provozován se zemním plynem. Pokud je palivový článek provozován s vodíkem, nevznikají již žádné přímé emise CO2. Pro města a metropolitní oblasti s vysokými energetickými požadavky proto mohou systémy SOFC zajistit udržitelné dodávky energie tím, že budou podle potřeby regulovat výkonnost stacionárních palivových článků. Kromě toho lze stávající plynovou infrastrukturu využít v kombinaci s mnoha síťovými palivovými články ke snížení zatížení energetické sítě. Tímto způsobem lze pokrýt další potřebu elektřiny pomocí lokální výroby.
Zařízení SOFC v Bamberku je také připojeno přes cloud Bosch IoT: 20 senzorů v palivovém článku nepřetržitě poskytuje údaje o výrobě energie a provozním stavu. Tyto údaje také pomáhají při dalším vývoji technologie. V budoucnu mohou být různé stacionární palivové články vzájemně propojeny prostřednictvím cloudového řešení do virtuálních elektráren a digitálně řízeny inteligentním, samoučícím se softwarem - to ušetří životní prostředí a zdroje.
Společnost Bosch investuje do konce roku 2024 trojcifernou částku v řádu milionů Do konce roku 2024 plánuje Bosch investovat do stacionárních palivových článků třícifernou částku a testovat systémy SOFC v reálných podmínkách. Společnost Bosch již provozuje více než 20 pilotních zařízení SOFC ve svých závodech v Bamberku, Homburku, Renningenu, Schwieberdingenu, Feuerbachu a Wernau. V tomto rostoucím sektoru Bosch v různých závodech již zaměstnává 250 pracovníků a jen v Bamberku více než 100.