Součástí doprovodného programu MSV byla rovněž výroční tisková konference Svazu strojírenské technologie (SST), na které její čelní představitelé zhodnotili aktuální situaci v oblasti výroby obráběcích a tvářecích strojů a obchodu s nimi.
Ředitel SST Oldřich Paclík v úvodu svého vystoupení vyjádřil potěšení z toho, že letošní rok, v němž si připomínáme 100 let od vzniku samostatného československého státu a 60 let trvání MSV, se nese ve znamení ekonomického růstu. A nejen růstu ekonomického, ale i technologického: někteří členové SST již přijali výzvy současné doby a rozvíjejí koncept Průmysl 4.0. Nejde přitom pouze o firmy svým původem zahraniční, jako jsou například Renishaw nebo Yamazaki Mazak, ale i o firmy české, dokladem čehož je třeba Kovosvit MAS.
Oldřich Paclík připomněl rovněž to, že letos je jubilejní i studentská soutěž v CNC programování, která probíhá v rámci každého MSV pod patronací SST. Letos se koná její 10. ročník a na její organizaci opět spolupracují firmy Siemens, Heidenhain, Fanuc či Dormer Pramet.
Velmi úspěšný dosavadní průběh letošního roku
Podle údajů SST došlo v prvním pololetí letošního roku v meziročním srovnání k nárůstu vývozu obráběcích a tvářecích strojů o 19 %. Celkový vývoz se ve stejném období zvýšil o 13,3 %. Pokud bude stávající trend pokračovat až do konce roku, je naděje, že bude překonán rekordní rok 2015.
Největší podíl na českém strojařském exportu i importu mělo Německo - podíl Německa na exportu činil 30,2 %, na importu 35,5 %. Dalšími významnými obchodními partnery po Německu jsou Slovensko a Polsko.
V celosvětovém srovnání patří České republice v oblasti výroby obráběcích a tvářecích strojů 15 místo, v přepočtu na hlavu dokonce 8. pozice.
Co přinese aditivní výroba
Jedním z faktorů, který v dohledné době zásadně ovlivní průmyslovou výrobu je 3D tisk. Proto byl hostem letošního setkání SST s médii generální ředitel české pobočky společnosti Renishaw Josef Sláma. Ten ve svém vystoupení představil 3D tisk, resp. aditivní výrobu a její možnosti i limity.
Josef Sláma ve své prezentaci upozornil na to, že to byla právě společnost Renishaw, která před 15 lety uvedla na trh dentální skener, což byl počátek průniku digitálních technologií do této medicínské oblasti. Dnes se právě ve stomatologii v poměrně rozsáhlé míře využívá 3D tisk. Ten již pronikl i do dalších odvětví, například do leteckého průmyslu.
To, co Josef Sláma považuje za největší přednost aditivní výroby, je její konstrukční svoboda, která umožňuje vývojářům plně se soustředit na funkční vlastnosti výrobku. Aditivní výroba se ukazuje jako nejperspektivnější v oblastech, kde se pracuje s těžko obrobitelnými nebo drahými materiály a kde jsou vysoké nároky na kvalitu provedení. Jistá omezení aditivní výroby však naznačují komplikace s certifikací některých tímto výrobním způsobem vzniklých produktů.
Titulní foto:
Letošní ročník MSV se nesl ve znamení jubileí. Jubilejní byla i studentská soutěž v CNC programování obráběcích strojů, která probíhá v rámci každého MSV pod patronací SST.