Střední školy zaměřené na energetiku a elektrotechniku budují či inovují výukové a výcvikové polygony. Středoškolákům tím chtějí přiblížit reálnou praxi a držet krok s novými technologiemi. Dokládá to moderní polygon ON-Voltage Centrum (Centrum pro inovativní elektrické distribuční technologie) Střední školy elektrotechnické a energetické SŠEE v Sokolnicích na Brněnsku, jehož provoz se oficiálně rozběhnul v těchto týdnech.
Výuka na polygonu probíhá v montované hale se speciálním zařízením pro simulaci moderní elektrické distribuční sítě nízkého a vysokého napětí. Součástí stavby je zázemí pro teoretickou výuku.
Celkově projekt vyšel na 43,306 milionu korun. Jihomoravský kraj poskytl 24,6 milionu, stát jeden milion a z Evropského fondu pro regionální rozvoj bylo čerpáno 17 milionů korun. Zbylou část doplatila škola z vlastního rozpočtu.
„S vývojem poslední dekády v energetice se technologie změnily a pokud chceme držet krok s dalším vývojem, tak byla stavba nezbytným krokem. Věříme, že díky novému centru významně zkvalitníme vzdělávací proces jak u našich žáků, tak dospělých," uvedl Oldřich Životský, ředitel SŠEE, která dlouhodobě vzdělává v silnoproudé elektronice, energetice, OZE a dalších oblastech také dospělé zájemce.
K významu centra se vyjádřila i Kateřina Janatková z Českého svazu zaměstnavatelů v energetice ČSZE, jehož je SŠEE aktivním členem. „Dlouhodobě usilujeme o propojení vzdělávacího systému, sladění nabídky absolventů odborných škol a poptávky ze stran firem. Vybudování centra je krok správným směrem pro výchovu odborníků v energetice," uvedla.
„Centrum představuje unikátní prostředí v rámci střední Evropy," řekl náměstek hejtmana JMK pro oblast vzdělávání, zdravotnictví a strategii chytrého region Jiří Nantl.
Zástupce partnerské společnosti ČEZ Distribuce Michal Bláha, specialista pro legislativu řízení v reálném čase k projektu poznamenal, že součinnost se SŠEE Sokolnice je bez pochybností přínosem pro energetiku.
Milan Mostýn