Hlavním tématem společnosti Siemens na letošním ročníku veletrhu Achema 2015 bude digitalizace výroby. Na svém stánku ukáže, jak mohou podniky zpracovatelského průmyslu pomocí integrovaných řešení zvyšovat efektivitu a produktivitu a tím také svou konkurenceschopnost.
Jedním z nejdůležitějších cílů na cestě k digitálnímu zařízení je vytvoření integrované datové infrastruktury. Společnost Siemens poskytuje již nyní nástroje pro sběr a využití dat během všech fází produktového cyklu: od projektování pomocí nástroje CAE Comos, přes uvedení do provozu pomocí simulační platformy Simit, po běžný provoz s využitím systému pro řízení procesů Simatic PCS 7 a XHQ Operations Intelligence pro podniková rozhodování v reálném čase. Výhodou je vyšší transparentnost, bezpečnost a rychlé uvedení na trh. Díky virtuální projekci zařízení a simulaci jeho provozu s využitím softwarového simulačního nástroje Simit lze např. uvést zařízení do provozu o více než 50 % rychleji a zároveň zvýšit bezpečnost v provozu. Softwarové řešení XHQ Operations Intelligence je zase příkladem toho, jak lze z Big Data generovat Smart Data. Software k tomu účelu sesbírá data z nejrůznějších zdrojů, uloží je do přehledné databáze, a pomůže tak uživatelům při odborném rozhodování. Díky tomu je možné snížit provozní náklady až o osm procent.
V oblasti služeb přispívá přístup k datům z projektování a provozu v rozhodující míře k optimalizaci procesů. Pomocí služeb na bázi dat jako jsou například výkonnostní analýzy lze zkoumat data procesů a stavů z řídicích obvodů a pak vyvodit opatření pro optimalizaci. Comos MRO (Maintenance, Repair & Overhaul) umožňuje provádět kompletní správu, plánování a organizaci provozu a údržby včetně dokumentace k zařízení jen v jednom systému. Jakékoli změny zařízení v důsledku procesů údržby jsou tak také přímo k dispozici v datech projektování. Pomocí nástroje Comos Walkinside Immersive Training Simulator (ITS) se mohou operátoři a pracovníci údržby doslova virtuálně „ponořit" do svých zařízení: simulace reálných scénářů optimalizuje práce údržby a zvyšuje bezpečnost osob virtuálním tréninkem. Také pomocí prognostické údržby a vzdálených služeb mohou uživatelé snižovat náklady na provoz a údržbu.
Průmyslová řešení
Společnost Siemens odprezentuje integrovaná oborová řešení na dvou stěžejních exponátech: pro farmaceutický průmysl ukáže modulární zařízení Chem-API Batch, které představuje plynulou souhru projekčního softwaru a softwaru pro plánování výroby se systémy automatizace a nástroji procesů v provedení pro hygienická prostředí. Ke zvláštnostem patří použití nového řešení Paperless Manufacturing - výrobní data jsou při tom snímána a dokumentována elektronicky, což značně urychluje provedení a kontrolu farmaceutických výrobních procesů a protokolů šarží i jejich včasné uvedení na trh. Také druhý stěžejní model, separační kolona z oboru chemické výroby, názorně ukazuje výhodu integrované datové komunikace. Ta umožňuje nejen optimalizaci výroby, nýbrž také zvyšuje disponibilitu výrobního závodu a bezpečnost procesů díky konceptu redundance a integrovaným bezpečnostním funkcím.
Integrace přináší efektivní využívání zdrojů
Efektivní využívání zdrojů je jedním z ústředních témat zpracovatelského průmyslu. Společnost Siemens pro tuto oblast přináší integrovaná řešení pro optimální spotřebu - od elektrického napájení s využitím plně integrované energie (Totally Integrated Power - TIP) přes integrované systémy pohonů (Integrated Drives Systems - IDS) po systémy managementu energetických dat a moderních koncepcí regulace jako Advanced Process Control pro Simatic PCS 7. Systému řízení procesů zde připadá klíčová role: společnost Siemens zjednodušuje integraci provozních přístrojů, napájení nebo rozvodných zařízení středně vysokého napětí - i od třetích stran. Integrované systémy pohonů navíc umožňují hospodárný a energeticky úsporný provoz čerpadel, ventilátorů a kompresorů.
Ke zvýšení trvale udržitelného rozvoje snižováním emisí a optimalizací procesů při používání surovin přispívají také plynové analyzátory. V této oblasti představí společnost Siemens rozšířený plynový analyzátor Siprocess GA700.
Nové možnosti prostřednictvím digitalizace vidí společnost Siemens také v automatizaci bioprocesů. Chemický průmysl tak ve stále větší míře sází na biologické vstupní materiály. Sledování procesů a řízení biofermentoru pomocí PCS 7 Lab a Sipat urychluje produkci zjednodušeným používáním statistických a deterministických modelů a optimalizačními opatřeními on-line.
Uvedené produkty nemusejí být v době vydání tiskové zprávy dostupné pro český trh.