Národní superpočítačové centrum IT4Innovations letos čeká upgrade IT infrastruktury, který zajistí společnost Eviden. Oba subjekty v rámci vysoce výkonných počítačů (HPC) spolupracují dlouhodobě. První instalace v ostravském centru proběhla již v roce 2013. Tehdy společnost Bull, nynější Eviden, dodala superpočítač Anselm a o šest let později i Barboru. Nástupce superpočítače Barbora nabídne nejmodernější technologie, které ocení především vědci, ale i zástupci komerční sféry. Umožní výrazně rychleji řešit úlohy s vysokými nároky na výpočetní výkon i úložnou kapacitu, například v oblastech jako je astrofyzika, molekulární dynamika či modelování klimatu.
„Jsme rádi, že můžeme navázat na první superpočítač Anselm, dodaný v roce 2013 a pokračovat tak ve vynikající spolupráci s IT4Innovations. V pořadí již třetí superpočítač, který budeme do Ostravy dodávat obsahuje některé naprosto nové technologie, u nichž se bude jednat o jednu z prvních instalací v Evropě," uvádí Jaroslav Vojtěch, šéf HPC týmu společnosti Eviden.
„Tento systém nepořizujeme až tak z důvodu rozšiřování kapacit našeho centra - k tomu dojde až v případě rozšíření superpočítače Karolina v roce 2026. Nicméně nástupce Barbory vybavený procesory Intel Granite Rapids, které představují nejmodernější typ procesorů, umožní našim uživatelům významně zrychlit řešení vybraných tzv. memory bound úloh. Pevně věřím, že část našich uživatelů shledá právě tuto architekturu pro svou vědeckou práci neocenitelnou," říká Branislav Jansík, ředitel superpočítačových služeb IT4Innovations.
Nový superpočítač je postavený na technologii Bullsequana XH3000 a disponuje jedinečnou architekturou. Ta je složena z výpočetních uzlů zaměřených především na úlohy, které potřebují vysokou paměťovou propustnost a také vyšší potřebu paměti na jádro. V porovnání s výpočetními uzly doposud nejvýkonnějšího českého superpočítače Karolina dojde ke zvýšení propustnosti až 2,75x (paměti s rychlostí 8800 MT/s) a trojnásobnému navýšení velikosti paměti. Ocení to zejména uživatelé, kteří se věnují inženýrským úlohám (např. problematice dynamiky tekutin), ale také například astrofyzice, modelování klimatu či molekulární dynamice.
Jako vhodné doplnění pak nový systém uživatelům nabídne vysokorychlostní úložiště založené plně na technologiích solid state disků (SSD), které umožní efektivní práci s delšími výpočty pomocí metody checkpoint-restart, s rychlostí přesahující 697 GB/s a kapacitou přes 500 TB.