V Praze se v červnu na Maker Faire Prague 2019 znovu sejdou novodobí kutilové, bastlíři, tvůrci a vynálezci, zkrátka všichni, jež lze označit nově zažitým slovem makeři. Organizátoři festivalu minulý týden představili letošní program a silná témata. „Na výzvu předvést svůj tvůrčí projekt letos zareagovalo téměř 200 makerů. Proti minulému roku je výrazněji vidět, jaký potenciál má kutilství, tvoření a hraní ve školách a při vzdělávání," říká Jiří Zemánek, programový ředitel festivalu. Celkově si však Maker Faire i letos zachová svou mnohobarevnost - dalšími silnými tématy výstav a workshopů budou třeba recyklace, 3D tisk, robotika, ale i tradiční řemesla zahrnující například práci se sklem, kůží nebo textilem.
Přehlídka hravých školních projektů
Na festival se letos přihlásilo mnoho školních projektů, které často spontánně vznikly z tvůrčího nápadu jednotlivců a aktivních učitelů. Příkladem může být malý chodící robot Otto autora Camila Palacia, kterého si postavily po celém světě tisíce lidí. Na rozdíl od komerčních výukových robotů má Otto otevřený design, který dovoluje snadné úpravy a rozšiřování. Po loňském Maker Faire ho začala se studenty stavět například Hana Šandová na gymnáziu Jana Keplera a nyní založila Český klub stavitelů Otto robota, aby ho mohli využívat další nadšenci.
Podobných projektů ukáže letošní festival mnoho: školní soutěž „plechovkových satelitů" Can-sat, exhibici dnes již legendární Robosoutěže ČVUT, která inspirovala mnoho budoucích techniků, různé výukové stavebnice vytvořené samotnými učiteli, domácí chemickou laboratoř Matelab navrženou vysokoškolskými studenty pro experimenty, na které dětem ve škole nezbyl čas, nebo nápady skupiny učitelů přispívajících do časopisu e-Mole - a mnoho dalších podobných projektů.
Renesance kutilství ve světě i v Česku
Druhý ročník Maker Faire Prague bude mít také silnější zahraniční účast. Například díky podpoře americké ambasády přijede Stefanie Druga, vedoucí organizace HacKIDemia, jež je aktivní ve více než 40 zemích, včetně 10 zemí Afriky. HacKIDemia pomáhá zakládat otevřené dílny a navrhuje workshopy a stavebnice, které podněcují děti ke zvědavosti, empatii a hravému vynalézání.
Kutilství nového střihu zažívá boom jak v zahraničí, tak v Česku. „Individuální tvůrčí projekty získávají více prostoru jak ve školách, tak v otevřených dílnách, kde se lidé mohou učit novým dovednostem celoživotně. Od minulého roku také v Česku vznikly nové regionální verze festivalu Maker Faire. To vše je vzhledem k rychle se měnícímu pracovnímu trhu dobrým signálem - moderní kutilové a vynálezci schopní se neustále učit a pracovat kreativně budou totiž v budoucnu více potřeba než pouzí montéři," dodává Zemánek.
Díky jeho důrazu na inovativní vzdělávání vybrali odborníci 1. ročník festivalu Maker Faire Prague mezi 9 finálových projektů ceny EDUína za rok 2018, kterou každý rok získají inovativní projekty v českém formálním i neformálním vzdělávání.
Rezervujte si předposlední červnový víkend!
Maker Faire je největší světová přehlídka kreativity, inovací a důmyslnosti pro celou rodinu, která se na popud společnosti Make Media koná od roku 2006 v mnoha městech po celém světě. Na první ročník festivalu v roce 2018 dorazilo přes 10 000 návštěvníků a prezentovalo se 180 vystavovatelů. Maker Faire Prague 2019 se bude konat ve dnech 22. a 23. června 2019 na Výstavišti v Praze Holešovicích.
Díky podpoře partnerů mohou všichni nekomerční makeři na akci opět vystavovat zdarma. Vstupenky si mohou návštěvníci koupit již nyní v předprodeji, prvních 1 000 vstupenek se může zapojit do soutěže o 3D tiskárnu a další výhry od Prusa Research.