Ve čtvrtek 25. 9. byl v Domě zdraví Havířov slavnostně zahájen provoz magnetické rezonance Magnetom Aera. Tento moderní přístroj dodala pro Dům zdraví Havířov jako pro první zdravotnické zařízení v ČR společnost Siemens.
„Magnetom Aera je konstrukčně zcela nový MR scanner z portfolia MR firmy Siemens určený pro špičkovou MR diagnostiku v kategorii 1,5T (teslových) přístrojů. Základní pole o indukci 1,5 Tesla poskytuje přístroji univerzálnost z hlediska využití v klinické praxi. Velmi nízké požadavky na instalovatelnou plochu umožňují nasazení přístroje i v relativně menších prostorách. Žádná známá technika zobrazování a funkčního vyšetření není tímto polem zásadně limitována," říká o nové instalaci Vratislav Švorčík, ředitel sektoru Healthcare společnosti Siemens.
"Tento nejmodernější přístroj umožňuje prakticky kompletní vyšetření celého těla, zejména se uplatní v oboru neurologie, neurochirurgie, ortopedie a onkologie. Krátký magnet a nadstandardně široký otvor přístroje umožňuje bez problémů vyšetřovat i obéznější pacienty, zvětšený prostor také snižuje pocit klaustrofobie u některých klientů," vysvětluje MUDr.Bedřich Wasserburger,MBA, vedoucí lékař a ředitel Domu Zdraví Havířov.
Magnetom Aera disponuje celou řadou technických vylepšení, která zvyšují komfort vyšetřovaných pacientů, a zároveň jsou přínosná pro vyšetřující lékaře. Kromě krátkého magnetu a pacientského otvoru o průměru 70 cm, umožňuje přístroj díky speciálnímu designu TrueForm vyšetřovat v poli nikoliv kulovém nebo elipsoidním, ale anatomicky mnohem výhodněji ve válcovém prostoru.
„Mezi benefity pro komfort pacientů je nutné uvést i vysokou cívkovou hustotu přístroje, která umožňuje využití paralelních technik a tím významně zkracuje čas vyšetření pacienta. Přístroj pracuje bez použití ionizujícího, tedy rentgenového záření, a metoda je proto absolutně bezpečná a nepoškozuje organismus," doplnil primář radiodiagnostiky MUDr. Petr Honajzer.
Zcela nové řešení akviziční elektroniky a její umístění přímo na magnetu pak otevírá nové možnosti v dynamických zpětných vazbách mezi vysílací a přijímací cestou s dopadem na obrazovou kvalitu.
Pacientský stůl je konstruován na zatížení až 250kg bez omezení motorických pohybů a nijak nelimituje vyšetřování obézních pacientů. Přístroj také nespotřebovává drahé a nedostatkové helium a nepotřebuje dedikovanou technickou místnost, čímž jsou významně redukovány i provozní náklady a zaručena maximální disponibilita přístroje.