Svět mobility se mění. Pro splnění dvoustupňového cíle Pařížské klimatické dohody je nezbytné využít kombinaci čistě elektrických, hybridních a ekologicky šetrných spalovacích pohonů. Společnost Schaeffler předpovídá, že spalovací motory budou hrát i v budoucnu důležitou roli.
Přibližně 70 procent vozidel vyrobených v roce 2030 bude ještě stále vybaveno spalovacím motorem, přičemž 30 procent bude připadat na čistě spalovací motory a 40 procent na hybridní pohony. Proto je nezbytné věnovat se i postupnému dalšímu vývoji konvenčních pohonů. „Naše řešení, které jsme prezentovali na veletrhu IAA, umožňují v závislosti na třídě vozidla, resp. motoru, dosáhnout až 15% snížení spotřeby," uvádí Matthias Zink, ředitel divize Automotive OEM společnosti Schaeffler. „Zákazníkům nabízíme řadu prostředků, které jim umožní splnit přísné legislativní požadavky a dále snižovat emise CO2 i v podmínkách reálného provozu," doplňuje Matthias Zink.
Variabilita ventilového rozvodu
Schaeffler na veletrhu IAA poprvé prezentoval nejnovější verzi plně variabilního systému ventilového rozvodu UniAir. Tento systém je kompaktnější a o 30 procent lehčí než předchozí verze. Umožňuje rozsáhlou optimalizaci vedení vzduchu v motoru a také dosažení maximální dynamiky při změně zatížení a otáček. Systém sestává z modulu, který je vestavěný mezi vačkovým hřídelem a dříkem ventilu, a také příslušného softwaru. Společnost Schaeffler, která je významným partnerem automobilového průmyslu, podporuje zákazníky svým rozsáhlým know-how z oblasti termodynamiky v úsilí o optimalizaci systému pro daný motor a také při volbě provozních strategií.
Na straně výfuku lze použít řešení eRocker od společnosti Schaeffler. Díky elektromechanickému ovládání je systém nezávislý na olejovém okruhu motoru a umožňuje navíc i relativně snadné nasazení.
Dalším význačným rysem je elektricky ovládané fázování vačkového hřídele (Electric Cam Phasing, ECP). Systém provádí nezávisle na otáčkách a teplotě rychlé změny nastavení a umožňuje optimální časování ventilů v celém provozním a teplotním rozsahu, což hraje stále významnější roli u hybridních pohonů. V hybridním vozidle se totiž spalovací motor spouští mnohonásobně častěji než v případě běžného pohonu. Elektricky ovládané nastavování vačkového hřídele zajistí, aby se takové spouštění odehrávalo rychle, efektivně, a především bez vibrací.
hybridizace umožňuje až 7% úsporu paliva
Hybridizace pomáhá spalovacímu motoru a spolu s rekuperací brzdné energie přináší vyšší stupeň celkové účinnosti systému. Na veletrhu IAA společnost Schaeffler mimo jiné prezentuje 48V hybridizaci s využitím řemenem poháněného startéru/generátoru, který umožňuje dosáhnout značného snížení spotřeby paliva a emisí ve výši 5 až 7 procent. Takové řešení umožňuje komfortní a efektivní start/stop režim motoru a lze jej využít i pro pomocný pohon.
Modul pro teplotní management
Další klíčový prvek pro zvýšení účinnosti představuje teplotní management. Individuálně nastavitelný modul, zajišťující teplotní management (TMM) pro spalovací motory, hybridní a elektrické pohony, umožňuje společnosti Schaeffler zdokonalit řízení provozní teploty v celém pohonném ústrojí, včetně motoru, převodovky a elektrických komponent, jako jsou akumulátor, výkonová elektronika a elektromotor. Modul umožňuje přesnou regulaci objemových proudů prostřednictvím elektromechanicky poháněných jednotek rotačních šoupátek, které jsou ovládány snímači polohy. Kromě snížení emisí CO2 se tak díky kratšímu ohřevu motoru dosahuje vedlejšího pozitivního efektu v podobě vyššího komfortu cestujících.
Nižší tření v motoru
Pohon spalovacími motory lze i nadále zdokonalovat prostřednictvím klasických ložiskových řešení: inovativní řešení z oblasti uložení valivých ložisek vyrovnávacích, vačkových a klikových hřídelů nabízejí značný potenciál ke snížení ztrátového výkonu v motoru a tím i redukci spotřeby paliva a emisí. Například vyrovnávací hřídele s uložením pomocí valivých ložisek dosahují o zhruba 50 procent nižšího tření oproti hřídelům uloženým s využitím kluzných ložisek. Společnost Schaeffler navíc vyvinula optimalizovanou konstrukci vyrovnávacích hřídelů, umožňující dosáhnout až 40% úspory hmotnosti bez jakýchkoli ztrát funkčnosti.
Schaeffler Skalica, spol. s r.o.