Skupina ČEZ vykázala za prvních 9 měsíců letošního roku provozní výnosy 147 mld. Kč, provozní zisk před odpisy (EBITDA) ve výši 54,7 mld. Kč a dosáhla čistého zisku 19,6 mld. Kč. Díky naplnění všech odkládacích podmínek dohody o narovnání s albánským státem navyšuje Skupina ČEZ celoroční výhled EBITDA na 72,0 mld. Kč. Postupné splácení 100 mil. EUR ze strany albánského státu je nyní plně kryto garancí renomované evropské banky. ČEZ tak získá zpět částku blízkou hodnotě počáteční investice.
Meziroční pokles zisků nadále odráží zhoršující se podmínky podnikání v energetice, klesající velkoobchodní ceny elektřiny spolu s mimořádně teplou a suchou zimou v roce 2014. Na tyto negativní vlivy reaguje Skupina ČEZ aktivními opatřeními zejména na straně stálých nákladů. „Pro roky 2015 a 2016 se nám postupně daří naplňovat ambiciózní cíl uspořit proti podnikatelskému plánu 16 % stálých nákladů. Jsem rád, že naše společnosti také využily možnosti nahradit požadované úspory navýšením zisku z nových obchodních příležitostí," uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Pro rok 2015 se již podařilo identifikovat opatření s pozitivním dopadem přes 4,6 mld. Kč a pro rok 2016 téměř 5 mld. Kč.
Skupina ČEZ postupně stabilizuje rovněž své aktivity v zahraničí. „Po úspěšné dohodě s albánskou stranou jsme vyhráli i arbitráž s Republikou srbskou v Bosně a Hercegovině a jako kompenzaci za nerealizovanou investici inkasujeme téměř 7,5 mil. EUR. Intenzivně pracujeme i na vyřešení situace kolem zelených certifikátů pro naše větrné elektrárny v Rumunsku," dodal Daniel Beneš. V ČR Skupina ČEZ realizuje řadu významných investičních aktivit. Modernizace nízkotlakých rotorů turbogenerátoru v Temelíně umožnila zvýšit elektrický výkon bloku o 22 MW na 1 078 MW. Na 10 uhelných blocích o celkovém instalovaném výkonu 1 400 MW byla realizována opatření snižující emise. ČEZ také úspěšně dokončil modernizaci vodní elektrárny Kamýk umožňující efektivnější a ekologičtější výrobu. Inovace zvýšila její účinnost o 5,5 %.