Čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy v roce 2015 dosáhl 27,7 mld. Kč, což je o více než 700 mil. Kč nad původním očekáváním, a to navzdory dalšímu poklesu realizačních cen vyrobené elektřiny a nižší výrobě v jaderných elektrárnách. Pozitivně působilo zejména vrácení části daně za emisní povolenky z let 2011 a 2012 a úspěšné plnění programu úspor a růstových opatření. Skupině ČEZ se podařilo snížit stálé náklady o 3 mld. Kč a současně navýšit celkové výnosy na 210 mld. Kč a to zejména díky růstu objemu prodeje elektřiny, plynu i tepla koncovým zákazníkům.
Provozní výnosy v loňském roce vzrostly o 4 % navzdory poklesu objemu výroby v jaderných zdrojích o 11 % způsobeném zejména neplánovanými odstávkami bloků Jaderné elektrárny Dukovany a prodloužením řádných odstávek Jaderné elektrárny Temelín. Pozitivně působilo navýšení výroby v uhelných zdrojích o 6 % a zejména navýšení prodejů koncovým zákazníkům v ČR i v zahraničí. Prodej elektřiny těmto zákazníkům vzrostl meziročně o 8 %, prodej tepla o 5 % a prodej plynu dokonce o 26 %. „Úspěšné naplňování růstových ambic a systematické snižování nákladů pomáhá zmírnit dopady dlouhodobého poklesu velkoobchodních cen elektřiny na hospodaření ČEZ," uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
Provozní zisk před odpisy (EBITDA) dosáhl hodnoty 65,1 mld. Kč a meziročně poklesl o 10 %. „Skupina ČEZ dokázala v roce 2015 vygenerovat o 1,9 mld. Kč vyšší provozní cash flow než v roce 2014 a snížit čistý dluh o 16 mld. Kč", uvedl místopředseda představenstva a finanční ředitel ČEZ Martin Novák. V posledních měsících došlo k dramatickému propadu velkoobchodních cen elektřiny, který svým rozsahem ohrožuje finanční stabilitu řady evropských energetik. Ratingové agentury proto přistoupily mimořádné hromadné revizi ratingů celého odvětví. V rámci revize agentury Standard & Poor's byly do režimu „creditwatch" (možné snížení ratingu) zařazeny mimo jiné společnosti E.ON, EDF, RWE, EnBW, Vattenfall, Verbund a Engie. Společnosti ČEZ byl potvrzen rating A- se stabilním výhledem.
Vývoj evropské energetiky v roce 2015 plně potvrdil oprávněnost konzervativní finanční politiky ČEZ a správnost strategie ČEZ aktualizované v roce 2014, orientované na zvyšování provozní efektivity, obsluhu širších energetických potřeb zákazníků a na rozvoj decentrální energetiky. Vznikly dva vnitřní týmy Provoz a Rozvoj. Tým Provoz má za cíl trvale zvyšovat účinnost a flexibilitu provozu tradičních aktiv, zvyšovat vnitřní efektivitu celé Skupiny a do roku 2020 přispět do EBITDA dodatečnými 3 mld. Kč. Úkolem týmu Rozvoj je zajistit budoucí růst ČEZ na bázi decentrální energetiky a obnovitelných zdrojů, rozšiřovat portfolio inovativních produktů a služeb pro koncové zákazníky, realizovat akvizice i investice v České republice a v zemích se stabilním regulatorním prostředí. Cílem týmu Rozvoj je do roku 2020 přispět do EBITDA dodatečnými 6 mld. Kč.