DIGITALIZACE MĚNÍ PODOBU TŘÍD. ZAČÍNAJÍ BÝT JINÉ A BUDOU JINÉ.
I drobné vynálezy, za které není nikdo oslavován, změnily svým způsobem svět a naše životy. Patří k nim – přestože si to často neuvědomujeme – také školní tabule, která byla vynalezena v poměrně nedávné době – na počátku 19. století, kdy ji vytvořil skotský učitel prof. James Pillans, aby studenti mohli jejím prostřednictvím sledovat vyučování.
„Školní tabule je učební pomůcka ve tvaru ploché desky určená k psaní při výuce. Lze na ni psát křídou (černá nebo zelená tabule) nebo fixem (bílá tabule). Může být pevně zavěšena na stěně nebo jako přenosná pomůcka připevněna na stojanu. Vyučující (učitel nebo lektor) píše na tabuli poznámky nebo na ni píšou žáci. Používá se na všech typech škol od školy základní až po školy vysoké,“ uvádí elektronická encyklopedie Wikipedie.
Dá se říci, že školní tabule – ať už v jakékoliv podobě – je jedním z nejrevolučnějších vzdělávacích nástrojů, které kdy byly vynalezeny a které mají nemalou zásluhu na účinnosti výuky. S velkou oblibou ji při vysvětlování svých teorií používal třeba i Albert Einstein a zejména v rozvojových zemích je mnohdy nejdůležitější výukovou pomůckou.
Její předchůdkyně v podobě hliněných tabulek byly v rudimentární podobě známy již ve starověku, například v Babylónii a Sumeru. Tyto psací tabulky neměly mimochodem daleko k dnešním tabletům, jak upozorňuje renomovaný literární badatel Martin Puchner, původem německý literární kritik, filozof a profesor anglické literatury na Harvardu a v Berkeley, v knize „Svět ve slovech“.
Na konci 18. století studenti v Evropě a Americe stále používali jednotlivé desky vyrobené z břidlice nebo kusy dřeva potaženého barvou a pískem a obložené dřevem. Papír a inkoust byly drahé, ale břidlice a dřevo byly dostupné a levné, takže v jejich používání zvítězila ekonomická volba. Bohužel byly také velmi neefektivní. Učitelé neměli možnost přednášet lekci nebo učební problém třídě jako celku a místo toho museli obcházet jednotlivé žáky a psát úkol na jednu každou břidlici.
REVOLUČNÍ ZMĚNY VE 20. STOLETÍ
Podoba černých školních tabulí stíraných mokrou houbou či hadrem zůstala v podstatě stejná až do 60. let, kdy učitelé škol začali používat tabule v zelené barvě, které jsou mimo jiné považovány za příjemnější pro oči a poté – i z důvodu používání tabulí bez křídy a jejího prachu – nastoupily tabule bílé s popisem fixem.
Další rozměr do výuky však přinesla teprve moderní doba, která do škol kromě různých Flipchartů (rozměrných papírů přichycených na speciální tabuli), projektorů typu Meotar a obdobné audiovizuální techniky přivedla také elektronické tabule interaktivní. Jedná se de facto o velké interaktivní obrazovky.
OD KŘÍDY K NOVÉMU ZPŮSOBU VÝUKY
Propojení interaktivní tabule s počítačem a internetem daleko více přizpůsobuje výuku potřebám dnešních žáků i studentů, kteří již prakticky od školních let pracují s počítači v jejich nejrůznější podobě a dokážou je tak v širším měřítku zapojit do vyučování.
Samotná tato technologie není novinkou a je známa poměrně dlouhou dobu. Pro drtivou většinu škol a tuzemských institucí byla ale problémem především její pořizovací cena. Během posledních let se však dostává na přijatelnější hodnotu a tak si tento specifický druh učební pomůcky našel cestu i do mnohých českých škol a učeben.
JAK FUNGUJE?
Interaktivní tabule (anglicky interactive whiteboard, IWB) je v podstatě druh dotykového displeje, k němuž je připojen počítač s datovým projektorem, případně jde o velkoplošnou obrazovku (LCD, LED) s dotykovým senzorem. Projektor promítá obraz z počítače na povrch tabule a přes ni lze prstem, speciálními fixy či dalšími nástroji ovládat počítač nebo pracovat přímo s interaktivní tabulí. Ta je většinou připevněna přímo na stěnu, nebo může stát na mobilním stojanu.
Interaktivní tabule se rozdělují podle umístění projekčního zařízení zhruba na dva základní typy. V prvním případě je projekční technika umístěna klasicky před interaktivní tabulí. Výhodou tohoto řešení je snadnější montáž, nevýhodou je vystavení volně upevněného projektoru možnému mechanickému poškození. Navíc lze počítat i s „vrháním“ stínů na tabuli, pokud je mezi tabulí a projektorem přítomna nějaká osoba. Ve snaze zamezit tomuto problému jsou instalovány speciální projektory s menší projekční vzdáleností.
Druhým typem tabulí jsou interaktivní tabule se zadní projekcí. U tohoto typu je projekční technika umístěna za interaktivní tabulí a zcela tak odpadá problém se stíny. Toto řešení ale vyžaduje určitou hloubku stěny, do které je projektor zabudován.
Pro interaktivní učebnice se používají různé autorské nástroje, dodávané především výrobci interaktivních tabulí. V České republice vyvinulo vlastní systém interaktivních učebnic nakladatelství Fraus. Dalšími producenty interaktivních učebnic v České republice jsou například Terasoft, nakladatelství Nová škola, LANGMaster, Tobiáš a další.
VÝVOJ POKRAČUJE
Obdobně jako u nejnovějších televizních přijímačů, přinášejících vyšší rozlišovací schopnosti (ultravysoké 4K a 8K) a technologická řešení pro zlepšení barvy i zvuku, nezůstávají ani světoví výrobci interaktivních řešení ve výrobě svých modelů pozadu. Například počítačová společnosti Dell Technologies oznámila nyní další přírůstky do svého portfolia účelových technologií navržených tak, aby oslovily, zaujaly a inspirovaly pedagogické pracovníky a studenty základních a středních škol po celém světě. Tato nejnovější řada produktů, která zahrnuje interaktivní monitor, inteligentní robustní zařízení Latitude a nový nabíjecí vozík, má pomoci – jak je uvedeno v tiskové zprávě – „pedagogickým pracovníkům integrovat technologie s novými metodami výuky a vzdělávání a současně motivovat studenty k tomu, aby se vydali svou vlastní cestou objevování“.
Nově vyvinutý velkoformátový 75″ interaktivní dotykový monitor 4K Dell 75 (C7520QT) je určen nejen pro využití jako primární displej v učebně, ale i pro skupinovou spolupráci, která je moderním trendem výuky. Vyznačuje se ultravysokým rozlišením 4K se živými barvami a 20bodovou vícedotykovou technologií InGlass, díky níž může s obrazovkou současně interaktivně pracovat více uživatelů. Svými prsty nebo pomocí pasivních per mohou studenti psát nebo kreslit s prakticky nulovou prodlevou a napsaný obsah mohou snadno vymazat dlaní ruky.
Tento dotykový monitor byl podle představitelů společnosti vyvinut podle průzkumů, podle nichž tzv. „generace Z, která je první generací narozenou v digitální éře, výrazně preferuje vzájemné učení (75 %) a týmovou práci (58 %), takže se dnešní učebny mění v prostory optimalizované pro spolupráci, usnadňující skupinové učení a zvyšující produktivitu“.
Podle tiskového prohlášení je funkce Dell Screen Drop, která umožňuje spolupráci všem uživatelům, první funkcí pro usnadnění přístupu na světě, zlepšující dosažitelnost pro uživatele pracující z různých výšek. Tlačítka na boční straně panelu umožňují uživatelům posunout zobrazený obraz dolů do tří různých nastavených výšek, aby byl snadno dosažitelný. Mezi další funkce, díky kterým se 75″ monitor hodí pro použití v učebnách, patří široký pozorovací úhel, který zajišťuje technologie IPS, umožňující vidět živé a konzistentní barvy na celé obrazovce prakticky z jakéhokoliv místa v místnosti.
Technologie monitoru optimalizuje písma a zajišťuje ostré zobrazování vizuálních objektů při každodenní práci s programy, jako jsou Microsoft PowerPoint, Word a Excel.
Ochranné povrchové vrstvy omezují rušivé odrazy a zabraňují vytváření šmouh a otisků prstů, zatímco jiná technologie redukuje vyzařování modrého světla a snižuje tak namáhání očí.
Specifický design podporuje snadnou integraci volitelného mikropočítače Dell OptiPlex do displeje pro vytvoření řešení „vše v jednom“, které snižuje provozní náklady po celou dobu životnosti monitoru.
Konektory RS232, RJ45 a HDMI CEC umožňují správcům IT provádět vzdálenou správu monitoru. Volitelný mobilní vozík AV umožňuje přesunout monitor tam, kde je potřeba, a zvyšuje tak flexibilitu učebních prostorů.
MAJÍ TYTO TECHNOLOGICKÉ ZMĚNY POTENCIÁL ZMĚNIT ŠKOLSTVÍ?
Podle řady pedagogických odborníků a učitelů tomu tak nemusí být. Ani tablet ve škole není konkurencí pro psací pera a učebnice či pro chloubu každé třídy, kterou představuje prvotřídní dřevěná katedra. Nástup digitálních technologií má také řadu odpůrců. Jisté však je, že se začíná celkově měnit obraz učeben a tento vývoj bude nadále pokračovat.