Na 328 děl dětí ze základních škol z celé České republiky se ucházelo o vítězství v pátém ročníku soutěže 'Mladí designéři', kterou vyhlašuje společnost ŠKODA AUTO. Automobilka v ní hledá nadějné talenty mezi žáky prvního stupně základních škol, cílem soutěže je podpora kreativního ducha dětí, jejich vztahu k technice i schopnosti týmové spolupráci.
V letošním roce nastavila automobilka nový formát soutěže a připravila pro děti online platformu na adrese www.mladidesigneri.skoda-auto.cz. Na tuto stránku byla samotná díla nahrávána a probíhalo zde i hlasování. V letošním roce se pak poprvé mohly zúčastnit nejen týmy dětí prvního stupně základních škol, ale také jednotlivci. Tématem bylo jako v předchozích letech 'Chytré autíčko budoucnosti'. Týmy a jednotlivci tvořili Chytré autíčko ve formě 2D obrázku a nebo 3D modelu a k němu vymýšleli příběh. Děti vytvořily celkem 260 obrázků a 68 modelů, které mezi sebou bojovaly o prvenství v jednotlivých kategoriích.
„Dětská fantazie dokáže přinést originální, svěží pohled do budoucnosti, což nám naši malí designéři dokázali letos, stejně jako v minulých ročnících soutěže. Nápaditost jejich výtvarných vizí nezná hranice. Děkujeme všem učitelům a rodičům, kteří v rámci soutěže 'Mladí designéři' podpořili představivost našich nejmenších a jejich vztah k technice," říká Bohdan Wojnar, člen představenstva ŠKODA AUTO za oblast řízení lidských zdrojů.
Soutěžilo se ve dvou kategoriích: školy a jednotlivci a jejich podkategoriích. V kategorii škol si Cenu veřejnosti za model 2D odnesla Základní škola a Mateřská škola J. A. Komenského v Přerově, Cenu veřejnosti za model 3D si zasloužila Základní škola Pardubice - Polabiny a Cenou poroty Designu ŠKODA AUTO byla oceněna Základní škola Hrotovice. V kategorii jednotlivců získal Cenu veřejnosti za model 2D Jan Kocáb ze Základní školy Krátká v Klášterci nad Ohří, Cenu veřejnosti za model 3D si odnesl Samuel Oliver Šulc ze Základní školy Brodce a Cenou poroty Designu ŠKODA AUTO byla oceněna Kristýna Holečková ze Základní a Mateřské školy Řenče.
Vítězné základní školy obdržely kromě diplomu navrženého designéry ŠKODA také poukaz v hodnotě 30 000 Kč na výtvarné pomůcky. Pro jednotlivce pak byly připraveny balíčky s hodnotnými cenami. Ceny si vítězové převzali během slavnostního vyhlášení ve ŠKODA Muzeu, kde byl pro ně po udělení cen připraven doprovodný program v podobě komentované prohlídky muzea a designerské dílny s hliněným modelem vozu a designerskou IT technikou.
Podpora technického vzdělávání patří mezi priority strategie společenské odpovědnosti ŠKODA AUTO, kam dále patří péče o děti, bezbariérová mobilita a dopravní bezpečnost. V oblasti technického vzdělávání automobilka spolupracuje na konkrétních projektech s desítkami škol na všech vzdělávacích stupních. Na soutěž 'Mladí designéři' navazuje popularizace technického vzdělávání na základních a středních školách a intenzivní spolupráce s tuzemskými, ale i zahraničními vysokými školami. Společnost se zaměřuje nejenom na učitele technických oborů, ale také na ředitele a kariérní poradce základních škol. Cílem projektu 'Věda má budoucnost' je jejich další rozvoj, vzdělávání a motivace učit vědu a techniku. V roce 2017 rovněž pokračovalo partnerství se science centrem iQLANDIA v Liberci, které zábavnou formou popularizuje výzkum a technické a přírodní vědy mezi mládeží. Společnost zůstává aktivní v rámci celonárodních diskusí a projektů týkajících se koncepce duálního vzdělávacího systému v České republice.