Dva nové profily hliníkových fasádních systémů Schüco s výrazně sníženou uhlíkovou stopou, Schüco Low Carbon (LC) a Schüco Ultra Low Carbon (ULC), jsou základem nové inciativy Carbon Control. V jejím rámci chce společnost Schüco svými produkty a službami přispět k uhlíkové neutralitě budov v celém jejich životním cyklu, od fáze projektování, přes výstavbu, provozování budov až po jejich demontáž.
Podle balíčku opatření „Fit for 55", který je součástí projektu Green Deal, by do roku 2030 měly být sníženy emise skleníkových plynů v EU o 55 % ve srovnání s rokem 1990 a do roku 2050 by Evropská unie měla být klimaticky neutrální. Kromě odvětví dopravy bude největším výzvám čelit stavebnictví, protože výstavba a provoz budov má na svědomí téměř 40 % celosvětových emisí skleníkových plynů. Proto přišla společnost Schüco s iniciativou Carbon Control, která umožní každému účastníkovi stavebního procesu navrhovat, stavět a užívat budovy s obvodovým pláštěm šetrným ke klimatu. Zásluhou toho budovy zůstanou investicemi do budoucna, které i po roce 2030, 2045 a 2050 budou schopny stále splňovat zákonné požadavky. O tom, zda si budova udrží svou hodnotu v dlouhodobém horizontu, bude rozhodovat „potenciál globálního oteplování" během životního cyklu stavby.
Potenciál globálního oteplování (PGO, popř. GWP z anglického global warming potential) je měřítkem toho, kolik tepla v atmosféře zachytí skleníkový plyn v určitém časovém horizontu ve vztahu k oxidu uhličitému. Hodnota PGO je vyjádřena jako hodnota CO2e (což je ekvivalent CO2) a je výsledkem vzájemného působení mezi emisemi uhlíku vznikajícími během provozu budovy a emisemi uhlíku obsaženými v použitých materiálech. Konzervativní využívání materiálových zdrojů, fotovoltaika integrovaná do budovy, inteligentní systémy řízení budov nebo produkty s certifikací Cradle-to-Cradle mohou tyto celkové emise snížit.
Schüco přidává do svého sortimentu dvě nové varianty hliníkových profilů s výrazně sníženou uhlíkovou stopou: Schüco Low Carbon (LC) a Schüco Ultra Low Carbon (ULC). /Foto: Schüco CZ/
Kontrola emisí oxidu uhličitého v každé fázi životního cyklu budovy
Zvládnutí procesu a dodržování složitých předpisů a certifikací je mnohdy obtížné sladit s fungováním stavebnictví. Pro projekční a architektonické kanceláře je stále náročnější zorientovat se v množství požadavků a specifikací a výrobci jen obtížně plní požadavky na udržitelnost, aby jejich společnost zůstala nejen konkurenceschopná, ale zároveň připravená na budoucnost.
S Carbon Control nabízí Schüco řadu produktů a služeb v průběhu celého životního cyklu budovy, a to ve čtyřech fázích: projekt, výstavba, provoz a likvidace. Kromě produktů a služeb zahrnuje i poradenství a podporu pro konkrétní projekty poskytované týmem Carbon Consultants.
1. Projekt: Design to Decarb
2. Stavba: Build to Decarb
3. Provoz: Operate to Decarb
4. Demontáž: Recycle to Decarb
Design to Decarb - navržen pro uhlíkovou neutralitu
Výsledná uhlíková bilance budovy se rodí už ve fázi projektu. S holistickým přístupem na paměti proto Schüco Carbon Control začíná u investorů, architektů a developerů, protože tvar budovy, výběr materiálů a povrchových úprav, velikost jednotek a využití chytrých technologií řízení budov může minimalizovat hodnotu CO2e již ve fázi projektu. Je stále běžnější, že investoři a klienti požadují certifikáty jako je LEED, BREAM nebo DGNB. Tyto certifikáty slouží jako důkaz, že budova splňuje kritéria udržitelnosti, a tím zvyšují její hodnotu a zároveň přispívají k její dlouhodobé udržitelnosti. Stejně jako hodnota PGO i tyto certifikáty zohledňují celý životní cyklus, proto je třeba hned na začátku pamatovat i na další fáze. Použití systémů Schüco s certifikací Cradle-to-Cradle zaručuje dodržení principu oběhového hospodářství materiálů.
Build to Decarb - postaven s minimální uhlíkovou stopou
Během výstavby umožňuje Schüco Carbon Control výrobcům aktivně sledovat uhlíkovou stopu jednotky, kterou navrhují. 3D výpočetní software SchüCal neustále vypočítává a zobrazuje uhlíkovou stopu jako hodnotu CO2e, díky čemuž je dokonalým nástrojem pro přesné projektování. SchüCal také umožňuje uživateli vybrat si materiál - kromě standardního hliníku existují dvě nové možnosti: hliníkový profil s nízkým obsahem uhlíku (LC) a hliníkový profil s ultra nízkým obsahem uhlíku (ULC). Dopad použití těchto nových tříd LC a ULC lze propočítat. Navíc Schüco neustále zlepšuje svůj management udržitelných obalů tím, že využívá recyklační systémy a tím snižuje spotřebu zdrojů. Prostřednictvím Build to Decarb zajišťuje Schüco dlouhodobou konkurenceschopnost svých partnerů a zároveň jim pomáhá snižovat emise CO2.
Operate to Decarb - uhlíkově neutrální provoz
Pro dosažení dokonalé energetické bilance nabízí Schüco také produkty a služby, které umožňují provozování budov vysoce efektivním způsobem se sníženými emisemi CO2. Od inteligentních systémů řízení budov a vysoce tepelně izolovaných obvodových plášťů až po výrobu energie pomocí integrované fotovoltaiky, to vše významně přispívá ke snižování emisí CO2 během užívání budovy. Díky IoF ID (Internet of Façades), štítku připevněnému k okenní, dveřní nebo fasádní jednotce, který umožňuje digitální přístup k informacím o produktu, lze efektivně plánovat a provádět údržbu. To zajišťuje dlouhodobě udržitelný provoz budovy a také prodlužuje životnost instalovaných systémů. Schüco, stejně jako mnoho jeho partnerů, nabízí i poprodejní servis. Tím je zajištěno, že si jednotky zachovají svou hodnotu a prodlouží se jejich životnost.
Recycle to Decarb - recyklace přispívá ke snížení uhlíkových emisí
Certifikace Cradle to Cradle zajišťuje, že použité produkty se stanou surovinovou rezervou pro budoucnost. Cílem tohoto konceptu je, aby všechny materiály mohly být na konci jejich životnosti recyklovány a znovu použity jako nová surovina. To znamená, že systémy s certifikací Cradle-to-Cradle splňují požadavky oběhového hospodářství, kterému politici v rámci evropského Green Dealu připisují velký význam, aby bylo dosaženo klimatické neutrality. Pokud jde o implementaci principu Cradle-to-Cradle ve stavebnictví, Schüco v současnosti vede s více než 60 certifikovanými hliníkovými systémy. Díky tomu přispívá k dlouhodobému snižování emisí uhlíku a zachování zdrojů. Jako zakládající člen A|U|F se společnost Schüco zavázala k ekologické recyklaci a opětovnému použití hliníku již v roce 1995. Výrobky Schüco PVC-U rovněž přispívají k oběhovému hospodářství a snižování emisí CO2. To bylo potvrzeno udělením produktové značky VinylPlus®, kterou společnost Schüco získala jako první v oboru. Pro realizaci oběhového hospodářství poskytuje Schüco svým partnerům v sektoru PVC-U exkluzivní službu recyklace starých oken a odřezků profilů prostřednictvím své společnosti RE:CORE.
Aby bylo možné budovy efektivně využívat jako zásoby surovin pro budoucnost, je třeba mít informace o tom, kde se v budově nacházejí jaké komponenty a materiály, a jaký mají dopad na životní prostředí. Toho lze dosáhnout pomocí platformy Madaster, online databáze materiálů a produktů. Ta usnadňuje opětovné použití instalovaných materiálů a je to další krok k vytvoření oběhového hospodářství ve stavebnictví.
Poradenství, řešení a služby z jednoho zdroje
Díky Schüco Carbon Control lze systémy Schüco přizpůsobit tak, aby se vypořádaly se složitými podmínkami dekarbonizace. Carbon Control umožňuje investorům, architektům a výrobcům aktivně monitorovat hodnotu CO2 na základě konkrétního projektu, čímž pomáhá stavebnímu průmyslu dosáhnout klimatické neutrality.