Pro spoustu firem je využívání nejnovějších technologií, jako je rozšířená realita, stále hudbou budoucnosti, pro jiné skutečnost. K čemu jsou tyto technologické vychytávky užitečné a kde si našly své místo kromě herního průmyslu? Pro příklady nemusíte jezdit za hranice země, stačí nakouknout pod pokličku brandýského závodu Continental, trendsettera v digitalizaci a automatizaci.
Při pohledu na ikonické logo Continentalu se vzpínajícím se koněm se vám možná vybaví pneumatiky. To je v pořádku, ale zrovna ty v závodě v Brandýse nad Labem, o kterém je řeč, nehledejte. Ve svém rozlehlém areálu totiž vyrábějí velkoformátové displeje, multimediální systémy, autorádia nebo třeba eCall systémy pro automobilky jako BMW, Volkswagen, Audi či Renault. Ze všech závodů Continental Automotive právě tento funguje jako globální modelový závod pro digitalizaci. A není se čemu divit, neúnavně tu pracují na inovacích, které mnohdy připomínají sci-fi.
ROZŠÍŘENÁ REALITA URYCHLUJE PRÁCI
Po dvouletém zkoumání a vylepšování v Brandýse představili nevšední možnosti využití rozšířené (augmentované) reality. Ta oproti dobře známé virtuální realitě, která běžně zprostředkovává zážitek pouze z nereálného prostředí, dokáže propojit obojí — realitu s fikcí. Nejčastěji se s ní jako běžný uživatel setkáte v podobě tzv. head-up displeje (ty mimo jiné vyrábějí v brandýském Continentalu) u novějších typů vozů, který je k vidění na čelním skle v zorném poli řidiče. Majitelé těchto automobilů tak mají maximální přehled o průběhu jízdy, stavu vozidla a dalších nezbytných věcech na jednom místě, aniž si je musejí složitě za jízdy vyhledávat.
Právě tyto pomocné technologie si našly své místo i ve výrobním sektoru, údržbě a dalších podpůrných odděleních velkovýrobního závodu. Dobře slouží i při školení zaměstnanců nebo při vzdálené komunikaci se zákazníky, která je na trhu čím dál žádanější. Díky těmto novým technologickým možnostem jsou zdejší pracovní procesy značně efektivnější, dokážou eliminovat zbytečné chyby a v dlouhodobém horizontu sníží i náklady na provoz.
PROHLÍDKA VÝROBNÍ LINKY Z POHODLÍ KANCELÁŘE
Chytré brýle s augmentovanou realitou se v Brandýse odsvědčily i při práci v prostředí výrobní linky. Aktuálně zde využívají typ brýlí Realwear HMT-1 s jednou čočkou, která promítá dominantnímu oku uživatele stejný obraz jako například klasický 7ʺ tablet. A jak přesně brýle pomáhají nahlédnout do výrobní linky koncovým zákazníkům? Postup je jednoduchý. Obsluha brýlí chodí s brýlemi kolem celé výrobní linky a komentuje každou část pracoviště, které současně streamuje účastníkům on-line schůzky. Virtuální prohlídka zabere zákazníkům mnohem míň času, a ještě si u ní mohou dát kávu z pohodlí své kanceláře.
Druhým modelem chytrých brýlí, které v Continentalu testují, jsou Microsoft HoloLens 2, ty na rozdíl od Realwear HMT-1 mají displej přes obě oči, skrze který je současně možné vidět reálné prostředí. Skutečný obraz je tak doplněný o rozšířenou realitu v displeji. Tento typ brýlí mají v plánu využívat pro tréninky nových zaměstnanců, především v oddělení inženýringu a údržby.
KDE NESTAČÍ LIDSKÁ SÍLA, POMOHOU ROBOTY
Kromě vychytávek ze světa rozšířené reality se v závodě Continentalu již několik let usilovně věnují začleňování robotů a kobotů (kooperativních robotů) do procesu výroby. Automatizace postupuje stále kupředu a s ní i možnosti, jak zužitkovat vlastnosti, kterými umělá inteligence disponuje. Ačkoli zmínění robotičtí pomocníci fungují na zcela jiných principech, v konečném měřítku to efektivitě práce jen prospívá. Pro menší koboty našli v Brandýse využití zejména v jednodušších oblastech linky. Nejčastěji tam, kde vzniká potřeba ulehčit lidskému operátorovi v monotónní či neergonomické činnosti. Naopak sedmiosé roboty pro jejich větší samostatnost zaměstnali jako pomocnou ruku přímo v procesu — na výrobních linkách.