V roce 2015 lékaři IKEM transplantovali celkem 489 orgánů. Je to více než 60 % všech transplantací provedených v České republice. Znovu tak dokázali, že patří k naprosté špičce ve svém oboru. IKEM se totiž díky tomuto počtu drží mezi největšími a nejvýkonnějšími transplantačními centry Evropy. Týdně zde lékaři zvládnou v průměru 9-10 zákroků, kdy pacientovi transplantují jeden nebo i více orgánů najednou. Navíc často metodami, které jsou raritní pro svou náročnost a složitost.
Rok 2015 ukázal, že Institut klinické a experimentální medicíny pracuje na 100 % svých možností. „V loňském roce se nám podařilo zachránit život, a nebo zlepšit kvalitu života, celkem 446 pacientům, kterým jsme transplantovali 489 orgánů. To je 62 % všech transplantací provedených v České republice. Aby se programy mohly dále rozvíjet, je již v tuto chvíli nutné zvětšit kapacitu IKEM, proto letos začneme připravovat projektové dokumentace dvou velkých staveb - pavilonu
G1 , G2 a laboratorního bloku. Obě tyto dostavby prostorově odlehčí hlavní budově IKEM a vzniknou tak nové ambulance a pokoje lůžkových částí. Zároveň nás v letních měsících čeká rekonstrukce jednoho z operačních sálů, tu jsme se rozhodli spojit s výstavbou dalšího operačního sálu, který IKEM již také nutně potřebuje," vysvětluje MUDr. Aleš Herman, Ph.D., ředitel IKEM
Nejvíce loni IKEM, jako již tradičně, transplantoval ledviny. „Letos chirurgové transplantovali celkem 263 ledvin, z čehož ve 43 případech se jednalo o ledvinu od žijícího dárce. Když to srovnáme s celou Českou republikou, kde bylo transplantováno 453 ledvin, pak IKEM provedl 58 % těchto zákroků. Zbylých 190 ledvin, tedy 42 %, si meze sebe dělí všech 6 dalších transplantačních center. Co se týká inzulín produkujících tkání, tedy Langerhansových ostrůvků a slinivky břišní, zde jsme transplantovali loni 42 krát. Jedná se o unikátní program, který nikdo jiný než IKEM nenabízí. Pokračujeme také v programu transplantací tenkého střeva, ten je unikátní v celém regionu střední Evropy. Loni jsme střevo transplantovali v rámci multiviscerální transplantace jednou," říká přednosta Transplantcentra IKEM MUDr. Pavel Trunečka, CSc. Přibližně stejný počet zákroků jako v roce 2014 se podařil udržet i kardiochirurgům, ti transplantovali srdce ve 46 případech. Zde je ale potenciál Institutu klinické a experimentální medicíny větší, bohužel se však nedaří zajistit dostatečný počet zdravých orgánů vhodných k transplantaci.
Historicky nejvyššího počtu transplantací se v IKEM podařilo dosáhnout u jater. „Od roku 2012 se nám daří každoročně zvyšovat počty zachráněných pacientů, a to především díky metodám redukce jater a také splitu, což je technicky velmi náročné rozdělení jednoho orgánu dvěma příjemcům. Loni jsme transplantovali celkem 137 štěpů, což je o 18 více než v roce 2014. Ve 14 případech se pak jednalo o transplantaci jater dětskému pacientovi, které provádí IKEM jako jediné pracoviště v České republice," vysvětluje doc. MUDr. Jiří Froněk, Ph.D., FRCS, přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM.
Aby transplantační programy fungovaly a zachraňovaly životy, vyžaduje to souhru desítek lidí. „Na záchraně života každého z našich pacientů, který čeká na transplantaci, spolupracují nejen lékaři, zdravotnický personál, koordinátoři, ale i řidiči sanitek nebo piloti - ti všichni uskuteční kvůli jednomu orgánu až 300 telefonních hovorů. Nic z toho by ale nebylo možné bez vynikající spolupráce s desítkami dárcovských nemocnic. Bez jejich mimořádně náročné práce a péče o dárce orgánů by nemohl fungovat žádný z transplantačních programů. Jen díky nim bylo loni v regionu IKEM indikováno 128 dárců, což je vzhledem k celkovému poklesu v rámci republiky velký úspěch a nemocnicím za to patří velký dík," doplňuje vedoucí Oddělení odběru orgánů a transplantačních databází doc. MUDr. Eva Pokorná, CSc.
Jeden z dárců loni zachránil také sedmatřicetiletou Darinu Minaříkovu, která v listopadu podstoupila multiviscerální, tedy víceorgánovou transplantaci, jako první v Česku navíc ještě v kombinaci s autotransplantací ledviny, tedy přemístěním vlastní ledviny na nové místo v podbřišku. „K té jsme přistoupili, abychom ledvinu paní Minaříkové zachránili. Kdybychom se o to nepokusili, zcela určitě by pacientka skončila na dialýze. Ledvinu jsme museli kvůli agresivnímu nádoru nejprve vyjmout, což vzhledem k tomu, jak jí a jejím okolím nádor prorůstal, nebylo vůbec jednoduché, kompletně očistit a pak přenést do jámy kyčelní, kde se nám ji znovu podařilo napojit. To vše se dělo zároveň s multiviscerální transplantací, kdy jsme pacientce na jícen napojovali celý nový trávicí trakt," vysvětluje zástupce přednosty Kliniky transplantační chirurgie IKEM a vedoucí lékař Cévní chirurgie IKEM, MUDr. Libor Janoušek, Ph.D.
Zákrok trval celkem 12 hodin, tedy zhruba o 2 hodiny déle, než by trvala samotná multiviscerální transplantace. Lékaři touto operací Darině Minaříkové zachránili život. „Já jsem měla od toho nádoru už takové bolesti, že jsem už vůbec nemohla fungovat, pohybovat se, ani jíst. Byla jsem na umělé výživě, která mě udržovala při životě. To, že se pro mě našel vhodný dárce byl zázrak. Jsem hrozně šťastná, že se vše podařilo, že nenastaly žádné velké komplikace a teď, po téměř třech měsících po transplantaci můžu zase začít žít, začíst jíst a hlavně, vrátit se domů," raduje se Darina Minaříková, která je v pořadí již třetím pacientem, který v IKEM podstoupil multiviscerální transplantaci, včetně transplantace tenkého střeva.