Rockwell Automation, Inc., největší světová společnost zaměřená na průmyslovou automatizaci a digitální transformaci, spolupracuje s Královskou mincovnou na návrhu, výstavbě a uvedení do provozu zařízení pro bezpečné získávání cenných kovů z elektronických produktů. Královská mincovna oznámila otevření své nové továrny, která je první na světě. Po zahájení plného provozu v roce 2023 se očekává, že zařízení o rozloze 3 500 m2, které bude postaveno v jižním Walesu, bude týdně zpracovávat až 90 tun desek plošných spojů z Velké Británie.
Elektroodpad (společně s elektronikou a souhrnně označovaný jako elektronický odpad) je jedním z nejrychleji rostoucích toků odpadu ve Velké Británii i ve světě, přičemž v současné době se celosvětově recykluje méně než 20 % tohoto odpadu. Ve Velké Británii se každoročně vyhodí více než 300 000 tun elektrospotřebičů a dalších 527 milionů kusů je odloženo. Ročně by se tak z nepotřebných elektrospotřebičů mohlo recyklovat více než 95 tun drahých kovů včetně zlata, stříbra a palladia, což odpovídá 857 milionům GBP.
Královská mincovna využívá patentovanou chemii k získání více než 99 % zlata a dalších materiálů z elektronického odpadu obsaženého v deskách plošných spojů vyřazených notebooků a mobilních telefonů.
Na základě patnáctileté spolupráce s Královskou mincovnou dodává tým Lifecycle Services společnosti Rockwell Automation návrh procesu na klíč a distribuovaný řídicí systém PlantPAx® v hodnotě několika milionů GBP, aby pomohl snížit dopad nakládání s elektronickým odpadem na životní prostředí ve Velké Británii a podpořil Královskou mincovnu v plnění jejích širších cílů udržitelnosti. Při tomto procesu se desky s plošnými spoji přivádějí dopravníkovým systémem do reaktoru a vzniklý kal se následně separuje, třídí a filtruje, aby z něj bylo možné zpětně získat kovy.
Phil Hadfield, výkonný ředitel společnosti Rockwell Automation ve Velké Británii, vysvětluje: „Bohaté znalosti a schopnosti, kterými Rockwell Automation disponuje, nám umožňují zajistit, aby toto zařízení bylo co nejefektivnější, nejživotaschopnější a uživatelsky nejpřívětivější. Jsme hrdí na to, že můžeme pokračovat ve spolupráci s Královskou mincovnou a vytvořit tak nový zdroj vysoce kvalitních drahých kovů pro podnikání a pomoci tak s celosvětovým problémem elektroodpadu."
Až nový závod dosáhne plné kapacity, bude veškerý elektronický odpad zpracovávaný na místě zpracováván kontrolovaným a regulovaným způsobem. Plánované využití drahých kovů a dalších materiálů v souladu se zásadami oběhového hospodářství pomůže zachovat přírodní zdroje, snížit dopad tavení britského elektronického odpadu na životní prostředí a podpořit nové dovednosti a zaměstnanost v jižním Walesu.
„Tato technologie nám dává příležitost skutečně ovlivnit jednu z největších světových ekologických výzev a zároveň nám pomáhá zajistit naši budoucnost jako lídra v oblasti vysoce kvalitních a udržitelných drahých kovů," objasňuje Sean Millard, ředitel pro rozvoj Královské mincovny. „Potenciál této technologie je obrovský - snižuje dopad elektronického odpadu, zachovává cenné suroviny a vytváří nové dovednosti, které pomáhají rozvíjet oběhové hospodářství."