Společnost ABB Robotika vyvinula ve spolupráci s laboratořemi University of Texas Medical Branch (UTMB) automatizovaný systém pro testování neutralizačních protilátek, který je nejúčinnějším prostředkem pro stanovení individuální imunity vůči různým kmenům covidu-19. Díky tomuto automatizovanému systému testování lze výrazně zvýšit počet prováděných testů na neutralizační protilátky, a to z 15 na více než 1000 denně. Imunita vůči různým kmenům viru covid-19 bude tedy zkoumána u většího počtu osob, což pomůže výzkumníkům UTMB lépe posoudit účinnost vakcín proti koronaviru.
Virus se od prvního výskytu na konci roku 2019 neustále mění, a tudíž představuje velkou výzvu pro lékaře, výzkumníky i vládní činitele, kteří hledají způsoby, jak kontrolovat a omezovat jeho šíření. Přestože byla vyvinuta řada očkovacích látek, virus rychle mutuje, a proto je nalézání nejúčinnější ochrany proti jednotlivým variantám stále náročnější.
Cílem automatizovaných testů je konkrétně detekovat neutralizační protilátky proti SARS-CoV-2 bez zkřížené reakce s jinou infekcí. Tento test tedy představuje „zlatý standard" pro sérologické testování covid-19. Výsledné údaje může využít jak testovaná osoba, tak výzkumní pracovníci k lepšímu posouzení imunity po očkování nebo prodělané infekci. Na jejich základě mohou také příslušní vládní činitelé rozhodovat o tom, jak minimalizovat riziko další infekce, například jak se vyhnout ohniskům nákazy.
„Tento projekt je jasným příkladem toho, jak může robotika zvýšit rychlost a efektivitu celého procesu a zároveň zajistit bezpečnost práce výzkumných pracovníků," uvádí Daniel Navarro, Managing Director of Consumer Segments and Service Robotics ABB. „Společně s UTMB využíváme naše odborné znalosti z oblasti biologie, laboratorních procesů, automatizace a softwaru, abychom vyvinuli automatizovaný robotický nástroj, který významným způsobem přispívá k řešení problematiky této nákazy."
Automatizovaný test neutralizačních protilátek byl vyvinut pomocí online a offline programovacího softwaru RobotStudio®, který umožnil naprogramovat a optimalizovat typy kombinací laboratorního vybavení a poloh robotu s cílem vyvinout co nejefektivnější pracovní koncept. Systém byl uveden do provozu za pouhých 18 měsíců, což je výrazně kratší doba, než je u projektů tohoto typu obvyklé.
„Podařilo se nám dosáhnout mimořádného úspěchu za velmi krátkou dobu - mnoha společnostem s mnohamilionovým obratem trvá několik let, než podobné řešení vytvoří," uvádí Juan Garcia, ředitel laboratorních služeb UTMB.