Mezi designem a nejmodernějšími technologiemi: světová novinka Zoomtech je výsledkem konceptu Průmysl 4.0.
Současný trend digitalizace a s ní související automatizace výroby a rozvoj informačních technologií s dopadem na změny v organizaci firem a na trhu práce bývá označován jako Průmysl 4.0. Vytváří také nové obchodní modely. Jedním z nich je světová novinka firmy Bematech, u jejíhož zrodu stály jak akademici VUT Brno, tak pracovníci společností Švoma-stroje, PUX design a B&R.
HRA SVĚTLA A STÍNU
Okenní rolety jsou opět v módě. Dotvářejí interiér z architektonického hlediska, ale navíc mají potřebné tepelně izolační vlastnosti. Mezi naše nejvýznamnější výrobce patří firma Bematech se sídlem ve Velké Bíteši.
„Bematech existuje již 25 let. Brzy po vzniku jsme se zaměřili na vývoj a výrobu dekorativních stínicích systémů. Pro výrobce existují dvě možné cesty. První, rychlejší a jednodušší: používat nebo kopírovat stávající systémy a vyhovět tak hlavním potřebám dnešní doby. Ta druhá, náročnější: neustále vyvíjet a tvořit, realizovat vlastní nápady a využívat vlastních zkušeností a zkušeností partnerů.
Bematech jde tím druhým směrem. Svým vysoce specializovaným výzkumem a vývojem vytváří dokonalé komfortní zóny. Kombinuje technická řešení s nejmodernějším designem. Patříme k přední evropské špičce. Z našeho výzkumu vzešel revoluční systém látkových rolet Zoomtech, světový patent. Jsem hrdý, že vznikl v Čechách, v Bematechu,“ říká Bernard Mullie, zakladatel firmy.
Právě tato novinka se dostala nyní do středu pozornosti jak laické, tak odborné veřejnosti. Přišla totiž v pravou chvíli, kdy se zájem zaměřuje na minimalismus. Jedním z charakteristických pilířů tohoto architektonického stylu, který začal prosazovat Le Corbusier, Mies van der Rohe a mnoho dalších, je ukrytí technických prvků. Nepřerušovaný povrch skla vytváří dojem nekonečného prostoru a umocňuje pocit splynutí s okolním prostředím.
Současní architekti se tedy vracejí k tradičnímu „v jednoduchosti je krása“ a kladou čím dál větší důraz na velkoplošné skleněné plochy s minimálními rámy. To ovšem zvyšuje nároky i na výrobce látkových rolet. Ty jsou sice krásné a umožňují dekoratérům kreativně popustit uzdu fantazii, nicméně umístit roletu širokou 5 m do trubky o průměru pouhých 5 cm místo obvyklých 15 cm, to je tvrdý oříšek.
Firmě Bematech a jejím inovačním partnerům se to však podařilo.
Výzkum a vývoj probíhá v několika rovinách. Nejprve se muselo zjistit, jaké gravitační síly působí na roletovou trubku, a vypočítat takové její zakroužení, aby se — byť ukotvená jen na jednom konci — neprohýbala.
„Základní princip a algoritmus vynálezu Bematech jsme vytvořili metodou pokus-omyl a ručně jsme vyrobili první funkční vzorek. Potom jsme oslovili partnery, akademiky na VUT Brno a konstruktéry firmy Švoma-stroje, aby nám pomohli celý proces automatizovat,“ říká Bernard Mullie. „Výsledkem je Zoomtech, jedinečné patentované řešení zamezující průhybu trubky a deformaci látky. Naše látkové rolety Zoomtech optimalizují akustické prostředí absorbováním nežádoucího hluku a snižují ztráty tepla. Chod je plynulý nejen u motorizovaného, ale také u ručního ovládání. Minimální nároky na umístění umožňují kombinaci s další roletou, záclonou nebo římskou roletou. Všechny rolety s malými i extrémními šířkami mohou mít stejné, malé průměry navíjecích trubek a subtilní konzoly. Máme dokonce rolety, které deaktivizují koronaviry!“
STROJ NA MÍRU
Nejen rolety se vyrábějí na míru, stroj na výrobu roletových trubek byl rovněž vyroben Bematechu na míru. Ostatně firma Švoma-stroje se právě na jednoúčelová zařízení podle požadavků zákazníka specializuje. Tentokrát však měla zakázka jednu zásadní a zcela netradiční podmínku:
„Díky nejmodernější technice jsme vymysleli nový obchodní model. Bematech prodá zakružovačku jinému výrobci rolet podle této technologie, ale nastavení a řízení bude probíhat dálkově. Zájemce si vlastně koupí hardware. Požadavky na výrobu tyče rolety, tedy na délku, šířku, druh a hmotnost materiálu a podobně, budou díky řídicím systémům a webové aplikaci zpracovány v konfigurátoru na jiném místě, přesněji u nás. Poté budou automaticky přeneseny zpět do stroje. Bude se jednat o speciální formu pronájmu nebo licence na určitou dobu. Zákazník jen zadá úkol a nebude se starat o to, jak se zadání technicky zrealizuje. To obstaráme my. Jak to dokážeme, to je naše tajemství, které zákazník nerozluští. Ani to nebude mít zapotřebí, protože my mu do stroje dodáme na dálku potřebný software a stroj mu vyrobí roletu přesně podle jeho přání,“ upřesňuje Bernard Mullie.
Vývoj celého projektu probíhal v několika rovinách. Milan Švoma, majitel strojírenské firmy Švoma-stroje, k tomu říká: „Jsme zvyklí konstruovat neobvyklé stroje, ale toto zadání bylo výjimečné. Spojili jsme proto síly s několika dalšími partnery. Jak navrhnout stroj na výrobu dlouhých trubek rolet, které se nesmí prohnout? Trubka, ačkoliv se na první pohled zdá být skoro rovná, je ve skutečnosti zakroužená podle charakteristiky materiálu, z něhož je vyrobena. To je jeden aspekt, který vyřešili na VUT Brno. Druhým je automatizace. Tu jsme si objednali na základě předchozích dobrých zkušeností u společnosti B&R.“
Roman Mužík, který má v této společnosti na starosti technická řešení a obchod, dodává: „Dodali jsme kompletní řídicí systém stroje včetně řídicího softwaru, na kterém jsme úzce spolupracovali s firmou Švoma-stroje. Obsluha může lokálně přes náš operátorský panel spouštět výrobu a sledovat její průběh. Náš systém navíc potřebné výrobní parametry dokáže získat z Bematechu přes internet a podle těchto parametrů stroj nastavit a ovládat tak, aby výsledkem byla přesně vyrobená roleta.“
V tomto výrobním řetězci hráli důležitou roli také vývojáři brněnské společnosti PUX design, jež se specializuje na návrh a tvorbu webů, e-shopů a portálů. „Připravili jsme pro Bematech už dříve několik webových portálů a prezentací na základě dlouhodobější spolupráce, ale tato zakázka byla samozřejmě unikátní,“ říká projektový manažer Jan Juránek.
„Naším úkolem bylo přijmout od vzdáleného zákazníka charakteristické parametry, jako délku, šířku a hmotnost rolety, data vložit do konfigurátoru a poslat na jiný server, kde proběhne složitý matematický výpočet, jak trubku správně ohnout, vše agregovat do jednoho webového rozhraní a poslat do PLC toho stroje umístěného kdesi třeba na druhém konci světa. Naše technologie je vlastně středobodem celého systému, protože zajišťujeme automatickou komunikaci se zákazníkem, zařídíme výpočet i jeho transfer do stroje. Navíc se ještě staráme o administrativu, načítáme kalkulace, sledujeme dobu trvání licence, pracujeme s kreditovým systémem apod. Nejde tedy jen o to, ‚protlačit‘ základní data až k výrobnímu stroji, ale také o výkon administrátora, který sleduje, kolik a čeho bylo kde vyrobeno. A ještě jeden důležitý prvek — zajištění bezpečnosti. Všechna přijatá i zpracovaná data jsou přísně střežena, aby se k nim nedostal nikdo nepovolaný.“
KROK K NOVÝM MOŽNOSTEM
Zvolená koncepce vytvořila nové požadavky jak na strojní výrobu, tak na řídicí systémy.
Společnost B&R už dříve instalovala systémy tzv. vzdálené správy, které se osvědčují především pro údržbu a servis. Ale řešení pro Bematech je díky spolupráci s IT krokem k novým možnostem. Jsme tedy svědky zrodu nového, převratného obchodního modelu. Díky propojení nových technologií se uchrání patent a autor řešení může propůjčovat výrobní licenci do různých částí světa a mít soustavně přehled o jejím využívání.
„Také pro nás byl tento projekt unikátní. Řídicí systémy bývají většinou připojeny na síť převážně z důvodu diagnostiky nebo údržby. V tomto případě síťová komunikace navíc pomáhá vytvořit dokonce nový obchodní model. Propojení provozní technologie (OT) B&R řídicího systému stroje s informační technologií (IT) od společnosti PUX design umožňuje firmě Bematech uchovat své výrobní know-how a umístit jej zcela mimo stroj,“ říká R. Mužík.
Nyní byl první stroj Zoomtech dokončen a expeduje se k prvnímu zákazníkovi do Francie. „Všichni netrpělivě čekáme jak se samotný stroj, ale také nový obchodní model osvědčí. Už se hlásí další zájemci, takže jsem přesvědčen, že jdeme neobvyklou, ale správnou cestou,“ říká na závěr Bernard Mullie.
I když zúčastnění technici mají někdy ostych před používáním vznosných termínů jako například 4. průmyslová revoluce nebo Průmysl 4.0, v tomto případě s takovým označením souhlasí, protože se opravdu jedná o propojení digitalizačních a automatizačních procesů s informačními technologiemi.