Přestože je recyklace odpadního dřeva nedílnou součástí odpovědného odpadového hospodářství, je tomuto tématu věnováno podstatně méně pozornosti, než si zaslouží. I proto Česká akademie zemědělských věd společně s Platformou pro bioekonomiku ČR v průběhu letošního září uspořádala tematické workshopy pro odbornou i laickou veřejnost.
Jedním z přispěvatelů k této problematice byl i člen České asociace odpadového hospodářství, společnost Kronospan CR. Její zkušenosti potvrzují, že důležitost recyklace dřeva je nepopiratelná. Největšímu zpracovateli dřevního recyklátu v Česku projde ročně rukama 400 000 tun recyklátu, čímž uspoří dva miliony tun oxidu uhličitého a každý rok tak zachrání 600 000 stromů, které nemusí být pokáceny. Díky pokročilým technologiím je také možné zpracovat i dřevo napadané kůrovcem, jehož kalamitní šíření již několik let široce poškozuje české lesy.
Výrobky Kronospanu nacházejí uplatnění v nábytkářské výrobě, v truhlářství nebo ve stavebnictví. Společnost ve výrobě materiálově využívá recyklát, tedy stavební a demoliční dřevo, obalový materiál, nábytek či velkoobjemový dřevní odpad. Tyto materiály pro recyklaci odebírá jak od odpadářských společností, tak od stavebních firem, výrobců nábytku, truhlářů, sběrných dvorů i řízených skladů obcí a měst. Materiálové využití „starého" dřeva a výroba nových plnohodnotných výrobků, například dřevotřískových a laminovaných desek, probíhá s využitím moderních pokročilých technologií, které splňují požadavky nejlepších dostupných technik.
Působení společnosti si pochvaluje i výkonný ředitel ČAOH Petr Havelka. Zároveň ale dodává, že je tu řada dalších druhotných surovin, které je nutno vytřídit ještě ve větším množství než doposud a následně je také recyklovat.
„Nové evropské směrnice stanovily jasné recyklační cíle a jako Česká asociace odpadového hospodářství tyto cíle plně podporujeme a hledáme cesty, jak dát odpadům a druhotným surovinám nový život. Jsem přesvědčen, že v další dekádě musí na našem území vzniknout nové, řádově statisícové kapacity pro recyklaci různých materiálových toků z komunálních odpadů. Hlavním spojovacím článkem dlouhodobě udržitelné recyklace je ale zdravě fungující poptávka po výstupech z ní. To je zároveň aktuální limitující prvek celého sektoru. Nyní musí být společnou legislativní prioritou hledat cesty k zajištění fungující poptávky alespoň na území ČR," doplňuje Havelka.
Kronospan, který je také spoluzakladatelem nadace Dřevo pro život, neustále investuje do zlepšení a zefektivnění procesu výroby tak, aby docházelo k omezení emisí škodlivých látek, hlukových emisí či prašnosti. Ve své snaze o co nejpozitivnější přínos pro životní prostředí provedl v poslední době investice v hodnotě 1,2 miliardy korun vedoucí ke snížení emisí prachu o 94 % a snížení celkových emisí o 60 %.
„Díky nahrazení tzv. ‚rostlého dřeva' recyklovaným získáme značnou energetickou úsporu plynoucí z nižšího obsahu vlhkosti v recyklovaném dřevě oproti surovému. Dojde k zrychlení procesu výroby a k poklesu významného množství vypouštěných skleníkových plynů. A to nemluvím ani o samotné záchraně stromů, které nemusí být pokáceny. Zpracováním dřevěného recyklátu v objemu 400 000 tun za rok uspoříme neuvěřitelné dva miliony tun oxidu uhličitého a ročně tak zachráníme 600 000 stromů," vysvětluje Rostislav Habán, ekolog společnosti Kronospan CR.