Na veletrhu Smart Factory + Automation World 2023 je velmi snadné najít firmy, které prezentují konkrétní aplikace pro colaborativní roboty. Většinou je však mají nasazené na ramenech globálních výrobců typu Kuka či třeba Stäubli. O to větší jsem měla radost, když jsem narazila na korejskou společnost Rainbow Robotics, která neprezentovala žádné aplikace, ale přímo své vlastní coboty, které však tvoří pouze část z jejich bohatého portfolia.
Firma Rainbow Robotics vznikla v roce 2011 a zajímavé na ní je, že si od začátku své existence kolaborativní roboty i software, jehož prostřednictvím se roboty například učí pracovat, vyvíjí sama.
„Sami si také vyrábíme veškeré technologie, nepoužíváme žádné díly od třetích stran. A to ani v oblasti senzorů. Tato ramena jsou stoprocentně naše," říká mi s hrdostí v hlase SooDeock Hwang za technicko-obchodní tým.
I to je určitě jeden z důvodů, proč se tyto roboty poměrně výrazně odlišují od konkurence. Mají tak například stupeň krytí IP 66, což znamená, že jsou plně prachotěsné a odolné vůči intenzivně tryskající vodě/vlnobití ze všech směrů z trysky 12,5 mm při průtoku 100 l/min po dobu 3 minut ze vzdálenosti 3 m. Dále mají bezpečnostní certifikát TÜV SÜD či například splňují normu ISO 9001.
V rámci své expozice společnost Rainbow Robotics prezentovala šestiosé kolaborativní roboty série RB, hodící se zejména pro aplikaci v oblasti TIG a ARC svařování či CNC obrábění.
„V našem portfoliu kolaborativních robotů máme ještě sérii RB-N, přičemž roboty této série jsou vůbec prvními zařízeními svého druhu, které mají certifikaci NSF [National Sanitation Foundation - nezisková organizace pro bezpečnost a zdraví v práci založená v USA v roce 1944 testuje, provádí audity a certifikaci výrobků a systémů a zároveň poskytuje školení a řízení rizik - pozn. red.]. Jsou tedy vhodné nejen do potravinářského průmyslu, ale například také do robotických kuchyní v restauracích," vysvětluje dále SooDeock Hwang s tím, že zde v Koreji jde nyní o poměrně velký trend. Certifikaci NSF pak splňují ještě robotické café jednotky, které společnost také vyvinula a sama vyrábí.
Zajímavou součástí portfolia jsou také ultra přesná polohovací zařízení pro pozorování objektů ve vesmíru, jako jsou planety, hvězdy a satelity ze Země.
„Tato zařízení jsou založena na technologii, kterou jsme původně vyvinuli pro naše humanoidní roboty. Na rozdíl od konvenčních „držáků" nepoužíváme závaží, což výrazně zvyšuje přesnost při pozorování," uzavírá SooDeock Hwang. A já na závěr doplním, že Rainbow Robotics nyní spolupracuje s Korea Astronomic and Space Science Institute na vývoji satelitního monitorovacího teleskopu.
V případě zájmu o zprostředkování kontaktu se můžete obrátit na redakci Technického týdeníku.