Historický moment pro českou železniční dopravu! Na nádraží Ostrava-střed se o uplynulém víkendu slavnostně představil první český bateriový vlak od Škoda Group. Ten je symbolem nové éry na neelektrifikovaných tratích v České republice. Po premiérové jízdě do Frýdku-Místku a zpět se jednotka stala oficiální součástí regionální dopravy a od neděle 15. prosince již pravidelně obsluhuje linku S8 v Moravskoslezském kraji. Slavnostního uvedení vlaku se zúčastnili významní hosté, včetně ministra dopravy Martina Kupky, generálního ředitele Českých drah Michala Krapince, hejtmana Moravskoslezského kraje Josefa Bělici a Tomáše Ignačáka, místopředsedy představenstva Škoda Group.
„Bateriová jednotka, kterou dnes představujeme, je českým technologickým milníkem, který navazuje na naši dlouhou tradici inovací v dopravě. Už ve 30. letech 20. století - v době, kdy o podobných technologiích většina teprve začínala přemýšlet - jsme vyrobili první akumulátorovou lokomotivu," uvedl Tomáš Ignačák, místopředseda představenstva Škoda Group. „Na tyto základy jsme navázali i v moderní době - od tramvají s bateriovými pohony až po dvouzdrojové trolejbusy, které dokáží kombinovat napájení z trakčního vedení s jízdou na baterie. Tento vlak je dalším krokem na cestě k ekologické, flexibilní a udržitelné dopravě a je důkazem, že český průmysl dokáže stát v čele inovací."
„Česká železnice prochází kvalitativní změnou jejíž součástí je i nasazování moderních vozidel na další tratě. Zvýšení komfortu a zkrácení jízdních dob se často neobejde bez jejich elektrizace. Ne všude je ale možné tratě elektrizovat v dohledné době nebo např. vlivem přírodního prostředí v okolí kolejí, elektrické vedení snadno umístit; a právě zde je místo pro bateriové vlaky," říká ministr dopravy Martin Kupka.
Bateriový vlak: nový standard regionální železniční dopravy
Bateriová jednotka od Škoda Group je prvním vlakem svého druhu nejen v České republice, ale také v historii českého železničního průmyslu. Tento moderní vlak vychází z platformy osvědčených RegioPanterů, které již úspěšně slouží ve většině krajů České republiky i v zahraničí. Na rozdíl od svých předchůdců je však vybaven pokročilými LTO bateriemi, které umožňují provoz i na neelektrifikovaných tratích.
Baterie se nabíjejí jak ze stejnosměrné, tak střídavé elektrické sítě, přičemž plné nabití trvá podle typu napětí pouhých 25-30 minut. Na jedno nabití dokáže vlak ujet až 80 kilometrů, což jej činí ideální volbou pro regionální dopravu. V porovnání s dieselovými jednotkami nabízí bateriový vlak rychlejší akceleraci, tišší provoz a nulové lokální emise. Při jízdě na baterii dosahuje rychlosti až 120 km/h, na elektrifikovaných úsecích pak až 160 km/h. Samozřejmostí je vybavení vlaku systémem ETCS.
Bateriový vlak přináší provozovatelům železniční dopravy výrazné úspory i větší flexibilitu. Jednotky mohou obsluhovat jak elektrifikované, tak neelektrifikované tratě, čímž odpadá potřeba kombinovat různé typy vlaků. Díky této univerzálnosti se zjednodušuje plánování tras i provoz, což snižuje celkové náklady na nákup, údržbu a provoz vozového parku.
Pro cestující přináší nový vlak výjimečný komfort. Nízkopodlažní nástupy usnadní přístup osobám na vozíku, seniorům i rodinám s kočárky. Prostorný interiér nabízí dostatek místa pro zavazadla, jízdní kola i sportovní vybavení, což ocení zejména lidé cestující za rekreací. Ve vlaku je Wi-Fi, elektrické zásuvky přímo u sedadel a moderní bezbariérové toalety s přebalovacím pultem.
Kromě toho bateriový pohon zajišťuje mnohem tišší provoz ve srovnání s dieselovými vlaky, což přispívá k vyššímu komfortu pro cestující a k nižší hlučnosti v okolí tratí. Absence lokálních emisí znamená ekologičtější provoz, který přispívá k ochraně životního prostředí a kvalitě života obyvatel v blízkosti železnice.
„Naším cílem bylo vytvořit vlak, který zvýší pohodlí cestujících a současně podpoří přechod na ekologickou dopravu. Tento vlak je příslibem moderní a udržitelné budoucnosti na českých tratích," dodal Tomáš Ignačák.