Průlomová cena (Breakthrough Prize) zahájila období veřejných nominací na své ceny, které budou udělovány v roce 2017 v odvětvích základní fyziky, vědách o živé přírodě a matematice. Ceny budou předány koncem podzimu roku 2016 na slavnostním předávání cen v Silicon Valley, které bude vysíláno ve světových televizích.
Nominace mohou být podávány online do 31. května 2016. Ačkoliv jsou nominace na vlastní osobu zakázány, každý může nominovat druhou osobu. Nominační formulář a pravidla jsou k dispozici na webových stránkách www.breakthroughprize.org.
Průlomová cena, největší světové ocenění za vědu, bude již pátým rokem udělována nejlepším vědcům, kdy v oblasti věd o živé přírodě jich bude uděleno až pět, jedna ve fyzice a jedna v matematice. Jedno ocenění v oblasti věd o živé přírodě bude uděleno zvlášť za práci napomáhající porozumění Parkinsonovy choroby a nervově degenerativních onemocnění. Každé ocenění je doprovázeno cenou 3 milionů USD.
Navíc bude uděleno až šest cen Nové horizonty (New Horizons Prize), každá za 100.000 USD, které budou přiznány slibným začínajícím badatelům v oborech základní fyziky a matematiky.
Průlomová cena (Breakthrough Prize) pořádá slavnostní předávání cen na počest dosažených výsledků laureátů a pro širokou podporu vědeckého úsilí a inspiraci další generace vědců. Jako součást této události se laureáti zúčastní programu celodenního sympózia přednášek a diskuzí, které se uskuteční den po slavnostním předávání cen.
Průlomové ceny byly založeny Sergejem Brinem a Anne Wojcicki, Jackem Ma a Cathy Zhang, Markem Zuckerbergem a Priscillou Chan a Yurim a Julií Milnerovými. Vítěze určují výběrové komise, které jsou složeny z dřívějších laureátů Průlomové ceny.
Průlomová cena v základní fyzice
Jedna Průlomová cena v základní fyzice 2017 (3 miliony USD) bude udělena osobám, které významnou měrou přispěly k lidskému poznání. Je otevřena všem teoretickým, matematickým a experimentálním fyzikům, kteří pracují nad největšími záhadami vesmíru. Tato cena může být rozdělena mezi libovolný počet vědců. Jsou také přijímány nominace na Cenu nové horizonty ve fyzice, která bude představovat až tři ocenění částkou 100.000 USD pro začínající vědce, kteří ve svém oboru již dosáhli významného pokroku.
Členy výběrové komise pro Průlomovou cenu v základní fyzice 2017 jsou: Nima Arkani-Hamed, Lyn Evans, Michael B. Green, Alan Guth, Stephen Hawking, Joseph Incandela, Takaaki Kajita, Alexei Kitaev, Maxim Kontsevich, Andrei Linde, Arthur McDonald, Juan Maldacena, Saul Perlmutter, Alexander Polyakov, Adam Riess, John H. Schwarz, Nathan Seiberg, Ashoke Sen, Yifang Wang a Edward Witten.
Průlomová cena ve vědách o živé přírodě
Až pět Průlomových cen ve vědách o živé přírodě 2017 (každá v hodnotě 3 milionů USD) bude přiznáno osobám, které učinily převratný pokrok v chápání živých systémů a prodloužení lidského života. Jedna cena této kategorie je vyhrazena na ocenění za práci napomáhající porozumění Parkinsonovy choroby a nervově degenerativních onemocnění.
Členy výběrové komise pro Průlomovou cenu ve vědách o živé přírodě 2017 jsou: C. David Allis, James P. Allison, Victor Ambros, Cornelia I. Bargmann, Alim Louis Benabid, David Botstein, Edward S. Boyden, Lewis C. Cantley, Emmanuelle Charpentier, Hans Clevers, Karl Deisseroth, Titia de Lange, Mahlon R. DeLong, Jennifer A. Doudna, Napoleone Ferrara, Michael N. Hall, John Hardy, Helen Hobbs, Eric S. Lander, Robert Langer, Richard P. Lifton, Svante Pääbo, Gary Ruvkun, Charles L. Sawyers, Alexander Varshavsky, Bert Vogelstein, Robert A. Weinberg a Shinya Yamanaka.
Průlomová cena v matematice
Jedna Průlomová cena v matematice 2017 (3 miliony USD) bude udělena osobě, která se významnou měrou přičinila v oboru matematiky. Navíc budou uděleny až tři Ceny nové horizonty v matematice, což ocenění v hodnotě 100.000 USD pro začínající matematiky, kteří již dosáhli významného pokroku v tomto odvětví.
Členy výběrové komise pro Průlomovou cenu v matematice 2017 jsou: Ian Agol, Simon Donaldson, Maxim Kontsevich, Jacob Lurie, Terence Tao a Richard Taylor.
Foto: https://breakthroughprize.org/Trophy