Bateriová úložiště vyvíjí a vyrábí Fenix Group pro domácí i průmyslové použití. Ty pro průmysl však disponují výrazně vyšší kapacitou i výkonem a kromě využívání energie z obnovitelných zdrojů zajišťují zejména omezení odběrových špiček a stabilizaci elektrické sítě. Bateriová úložiště nabízejí také možnosti dalšího snížení provozních nákladů výhodným využíváním rozdílů v tzv. spotové ceně elektrické energie.
Fenix Group vyvinula a dodává už několik let baterie s chytrým řízením pro rodinné domy (HES — home energy storage s kapacitou 41 kWh) a velkokapacitní chytré stanice (SAS — smart adaptive storage s kapacitou v řádu stovek kWh) určené pro průmyslové aplikace. Pro menší a středně velké výrobní závody je ideálním řešením vloni uvedené nové středněvýkonové bateriové úložiště MES (medium energy storage), které společnost vyrábí a dodává v kontejnerovém provedení s akumulátory LiFe-Po4 v konfiguracích s výkonem střídače od 100 do 200 kW a kapacitou od 96 do 576 kWh.
„Standardní střídač má výkon 150 kW, ale umíme dodat zákazníkovi i střídač s výkonem 100 nebo 200 kW. Součástí úložiště je kromě baterií a střídače i náš vlastní battery managament system, který kontroluje, měří a reportuje stav úložiště. Kontejner je plně klimatizovaný, jeho součástí je i certifikovaný zhášecí systém. Kontejnerové provedení typu all-in-one obsahuje všechny potřebné technologie uvnitř kontejneru, ale umíme jej dodat i jako in-house řešení. Podobně jako domácí bateriová úložiště HES a velkokapacitní úložiště SAS jsou i úložiště MES vyvinuta v rámci našeho vývojového centra AERS a představují kompletně české řešení. To je také jedna z našich hlavních předností, protože každé úložiště dodáváme šité na míru konkrétního zákazníka. To oceňují všichni zákazníci, kteří už úložiště MES provozují,“ říká Cyril Svozil jr., předseda správní rady Fenix Group.
Nové bateriové úložiště MES má stejně jako ostatní bateriová úložiště z produkce skupiny řadu funkcionalit, záleží jen na přání zákazníka a jeho potřebách a prioritách. Umí velmi rychle přepnout do ostrovního režimu, řada zákazníků využívá funkce peak-shavingu, tedy osekání špiček odběrového diagramu. Unikátní je jeho algoritmus vyvinutý ve spolupráci s UCEEB při ČVUT Praha, který pracuje s předpovědí počasí a který umožňuje využívat úložiště také pro nabíjení a dodávky energie z/do distribuční soustavy v cenově výhodnějších časových slotech v rámci spotového trhu OTE-ČR.