Zvýšení bezpečnosti pro řidiče i chodce a úspora nákladů za elektřinu i údržbu - takové jsou hlavní cíle výměny veřejného osvětlení v Příbrami. Náročnou rekonstrukci veřejného osvětlení zajišťuje společnost ČEZ Energetické služby. Jedná se o dceřinou společnost ČEZ ESCO, která je lídrem energeticky úporných řešení pro města a obce. Středočeské město s 32 tisíci obyvateli ušetří modernizací veřejného osvětlení ročně 125 MWh elektřiny a sníží tak svoji uhlíkovou stopu o 65 tun CO2.
V prosinci se v Příbrami rozsvítilo 300 nových svítidel. Projekt výměny osvětlení bude pokračovat začátkem příštího roku, kdy proběhne výměna 17 stožárů veřejného osvětlení, z nichž část je již v nevyhovujícím stavu. Obyvatelé Příbrami díky novému osvětlení získají vyšší bezpečnost na přechodech, silnicích i chodnících. Kvalitní osvětlení bude také podél hlavních silničních tahů městem pro zvýšení bezpečnosti silničního provozu.
„Od moderních svítidel si slibujeme nižší poruchovost a efektivnější provoz. Uspořené finance za elektřinu i opravy v městském rozpočtu tak můžeme využít na jiné, významnější projekty, které naše město potřebuje," vyzdvihuje přínosy modernizace veřejného osvětlení starosta města Příbrami Jan Konvalinka. Město investuje do nového osvětlení 2,4 milionů korun a ročně díky němu uspoří kolem 125 MWh elektřiny. Projekt byl realizován z vládního dotačního programu EFEKT, který městu pokryje 50 % nákladů.
Modernizaci osvětlení zajišťují pracovníci ČEZ Energetické služby, dceřiné společnosti ČEZ ESCO, která je předním dodavatelem energeticky úsporných řešení pro města, obce a firmy. „Zakázka v Příbrami je pro nás co do rozsahu velmi významná mezi jinými projekty v oblasti veřejného osvětlení. V toto chvíli se jedná o první fázi modernizace osvětlení v Příbrami. Věříme, že úspěšná realizace bude začátkem naší dlouhodobé spolupráce s městem i v dalších oblastech energetických úspor při správě majetku města," říká generální ředitel společnosti ČEZ Energetické služby Rostislav Díža. Instalovaná svítidla již mají zabudovaný systém automatického stmívání v době nočního klidu a mají přípravu pro umístění komunikační, řídící jednotky a modulu pro dálkové řízení do budoucna. Technologie tak umožní městu postupně přejít na chytré řešení.