Převážně pozitivně hodnotí drtivá většina živnostníků, malých, středních i velkých podniků členství České republiky v Evropské unii. Společenství by se mělo podle nich nově rozšít hlavně o Srbsko. Vhodnými adepty pro vstup do EU jsou podle českých podnikatelů ale i Černá Hora, Makedonie a Ukrajina. Vyplývá to z nejnovější bleskové ankety Hospodářské komory České republiky mezi podnikateli napříč regiony a odvětvími.
Hlavní přínosy rozšíření EU o tyto země podnikatelé spatřují v odstranění překážek obchodní spolupráce na ještě větším trhu a ve větší politické a bezpečnostní stabilitě. Vidí v ní ale i šanci společně odolat ekonomické konkurenci Číny, Indie, Ruska a dalších velkých hráčů. Téměř třetina českých firem považuje rozšíření EU jako možnost získat spojence v tlaku na reformu bruselské byrokracie.
Hospodářská komora také zjišťovala názor podnikatelů na vystoupení Velké Británie z EU. Většina respondentů uvedla, že má z odchodu Spojeného království z EU špatné (44 %) nebo smíšené pocity (31 %).
Anketa na vzorku 386 firem a živnostníků napříč všemi kraji a obory probíhala čtyři dny od minulého pátku. Účastnily se jí převážně miko a malé firmy s nejvýše 10 zaměstnanci, velké firmy s více než 250 zaměstnanci tvořily desetinu respondentů.
Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý dnes během Exportního fóra také vyzval veřejnost k ostražitosti před populismem některých politiků požadujících odchod země z EU. Czexit má podle něj také temnou stranu mince, kterou populisté lidem zatajují. S czexitem by skončil solidní růst platů, nastartovala by se vleklá krize na celá desetiletí.
Hospodářská komora navíc provedla ještě malou anketu jen mezi exportéry během dnešního Exportního fóra, aby údaje porovnala. Členství v EU hodnotí pozitivně dokonce 94 % z nich. Necelé dvě pětiny exportérů míní, že by proces rozšiřování EU o nové členské země měl pokračovat.