Téměř polovina českých domácností se chystá v nejbližších dvou letech rekonstruovat své bydlení. Chtějí přitom řešit nejen nemoderní vzhled, ale i vysoké náklady na provoz domácnosti a nevhodné vnitřní klima. Trend je přitom podle aktuální studie Healthy Buildings Barometer 2024 stejný v celé Evropě, každá čtvrtá evropská domácnost žije v nevhodném klimatu. Podle závěrů studie musí navíc tempo rekonstrukcí v Evropě výrazně zrychlit, což bude napomáhat nejen stavebnímu sektoru a celé ekonomice, ale modernější bydlení bude mít i pozitivní stav na zdraví obyvatelstva.
Téměř polovina (44 %) obyvatel České republiky se v nejbližších dvou letech chystá rekonstruovat svou domácnost, 21 % se na to chystá už v nejbližším roce. Další pětina domácností se na vylepšení svého bydlení chystá v delším než dvouletém časovém horizontu. „Češi chtějí bydlet lépe, moderněji i zdravěji. U rekonstrukcí tak neřeší jen to, aby jejich domácnost vypadala lépe a byla modernější. Zaměřují se stále častěji i na energetickou náročnost domácnosti a vhodné vnitřní klima - dostatek čerstvého vzduchu a světla, ideální teplotu nebo třeba boj s vlhkostí," vysvětluje Ondřej Boreš, Public Affairs manažer výrobce střešních oken společnosti VELUX.
Zatímco hezčí a modernější bydlení chce mít 47 % respondentů, tak úspora nákladů je důležitá pro čtvrtinu z nich. A 16 % říká, že jejich současné bydlení má nevyhovující vnitřní klima a chtějí jej vylepšit. Za největší neduhy označují nedostatek čerstvého vzduchu a malou světelnost bytů, nevyhovující teplotu či vlhkost a vznik plísní. Každá osmá domácnost se chystá na investici do úsporných zdrojů energie, jako jsou solární panely či tepelná čerpadla.
VELUX dlouhodobě monitoruje kvalitu bydlení v Evropě, data pravidelně zveřejňuje v tzv. Healthy Home Barometru. Jeho letošní vydání upozorňuje na to, že s problémy s nevhodnými podmínkami se potýká stále velká část Evropanů - 1 ze 4 evropských domácností žije v bytech či domech s nevyhovujícím vnitřním klimatem. „Studie zároveň potvrzuje, že tempo rekonstrukcí v Evropě musí výrazně zrychlit, aby se emise z provozu domácností dostaly na stanovené hodnoty. Se stejnými problémy, s jakými se potýká Česká republika, se v oblasti emisí domácností musí vypořádat celá Evropa," dodal Ondřej Boreš ze společnosti VELUX s tím, že pokud by domácnosti měly stanovit stanovené cíle pro rok 2030, muselo by tempo rekonstrukcí v Evropě zrychlit 140x.
Češi se přitom domnívají, že nejčastěji na rekonstrukce budou potřebovat mezi 250 a 500 tisíci korun (22 % dotázaných), 21 % očekává, že jim bude stačit mezi 100 a 250 tisíci korunami. Více jak milion chce utratit 8 % domácností. Často počítají s tím, že s náklady jim pomůže některý z dotačních programů. Průzkum byl zrealizován v červnu 2024 na vzorku 1000 respondentů z celé České republiky. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.
Letošní studie Healthy Home Barometer (HHB) přitom uvádí, že rekonstrukce zdaleka nepomáhají jen stavebnímu sektoru. Ten se nejen v České republice pomalu vzpamatovává z propadů posledních let, i v letošním roce bude oživení jen velmi pozvolné. Právě rekonstrukce by ale měly být jedním z tahounů trhu. „Rekonstrukce pomáhají v Evropě ročně vytvořit až 500 tisíc nových pracovních míst," podotýká Ondřej Boreš. Dalším výrazným benefitem je např. snížení nákladů na energie - jen v případě nákladů na vytápění mohou po rekonstrukcích spotřeby energií klesnout až o 44 %.
Dopad zdravějšího bydlení přitom není jen na ekonomiku, ale i na zdravotní péči, uvádí HHB. Náklady na zdravotní péči mohou díky zdravějšímu bydlení v Evropě poklesnout o 21 %, míra úmrtnosti související s nevhodným bydlením až o 19 %. „Celkové benefity rychlejšího tempa rekonstrukcí tak mohou evropské ekonomice jen ve zdravotní a sociální péči přinést téměř 200 miliard eur. Lidé budou zdravější, budou méně chybět v práci či ve škole, proste jejich produktivita práce," dodává letošní HHB s tím, že kdyby se v Evropě rekonstruovaly všechny nemoderní budovy, tak náklady na jejich rekonstrukce se díky tomu zaplatí během pouhých dvou let.
Nově zveřejněná data Eurostatu ukazují, že v České republice pochází z obnovitelných zdrojů 26 % energie určené na vytápění či chlazení nemovitostí. „Česká republika v tomto směru udělala ohromný skok, ještě v roce 2004 z obnovitelných zdrojů pocházelo jen 10 % energie. Číslo navíc dále rychle poroste, současné dotační programy zaměřené na rekonstrukce míří především na nižší spotřebu energií a využívání obnovitelných zdrojů," vysvětluje Ondřej Boreš ze společnosti VELUX.
Česká republika se tak ve využívání obnovitelných zdrojů dostala už i nad průměr Evropské unie, který činí 25 %. Vůbec nejvíce využívají obnovitelné zdroje v severských zemích, Švédsko má podíl obnovitelných zdrojů na vytápění a chlazení na úrovni 69 %, Estonsko 65 %, Litva 61 %, Finsko 58 %. Ze zemí mimo EU pak (nepřekvapivě) vládne Island s více než 80% podílem.
Státy EU se zavázaly, že podíl obnovitelných zdrojů na vytápění a chlazení poroste mezi roky 2021 a 2025 minimálně o 0,8 procentního bodu ročně a v dalších letech má tempo ještě zrychlit: mezi lety 2026 a 2030 má být meziroční tempo růstu podílu 1,1 bodu.
Podle nejnovějších dat Eurostatu vyprodukuje každý občan České republiky vytápěním své domácnosti, ohřevem vody nebo naopak klimatizací 836 kilogramů skleníkových plynů ročně. „Díky pokračující modernizaci českých domácností, využívání ekologičtějších zdrojů i lepšímu zamezení úniku tepla je provoz domů i bytů každým rokem ekologičtější. Od roku 2010 se podařilo produkci skleníkových plynů způsobených vytápěním či chlazením domácností snížit o 19 procent," dodal Ondřej Boreš.
Přestože české stavebnictví prochází útlumem, mohlo by především v rekonstrukční oblasti začít letos docházet k pozvolnému oživení. „Český bytový fond je totiž stále zastaralý, průměrné stáří bytů přesahuje 40 let. Byty či domy stavěné před několika desítkami let už neodpovídají současným očekáváním od moderního bydlení. Tempo rekonstrukcí tak letos znovu zrychlí, i díky klesajícím úrokovým sazbám," uzavírá Ondřej Boreš, Public Affairs manažer výrobce střešních oken společnosti VELUX.