„Pod vodou je budoucnost“ hlásal velký nápis u stánku společnosti Geneinno na výstavišti letošního ročníku veletrhu CES v Las Vegas. Chtěl tím vyjádřit, že nastává nová éra vývoje podvodních dronů a podvodní techniky.
Mimořádný současný boom létajících dronů všech možných typů a kategorií, který lze pozorovat mimo jiné právě na mezinárodních veletrzích spotřební elektroniky a moderních technologií, jakými je americký CES International a IFA v Berlíně, zdaleka není u konce. Ke všem novinkám se však přiřazují i drony, které nevzlétají vzhůru k nebi, ale naopak míří pod hladinu vodních toků, moří a oceánů. A tak jako v běžné praxi mají civilní i vojenské využití.
PODVODNÍ DRON TITAN
Čínská společnost Geneinno, založená v roce 2013 v Šen-čenu nedaleko Hongkongu (jejíž název pochází z Gene + Innovation), na CES 2019 představila hned dvě novinky: kromě nové generace podvodního dronu s názvem Titan to byl i podvodní skútr Trident.
„Titan se narodil pro potápění“ – uvádí slogan výrobce a vystihuje tak jeho poslání. Je to nejhlubší potápěčský podvodní dron schopný ponoru až do hloubky 150 m (téměř 500 stop), kde je vystaven tlaku až 15 barů. Je osazen kamerou s ultravysokým rozlišením 4K a dvěma výkonnými světlomety. Kameru vybavenou širokoúhlým objektivem o úhlopříčce 160° je možné pod vodní hladinou využít nejen k natáčení videí, ale také k pořizování 8Mpx snímků v bohatých detailech a barvách.
Jako první na světě má robotické rameno s mechanickými kleštěmi, které slouží k uchopení podvodního nálezu. Celé zařízení se ovládá přes smartphone za pomocí aplikace GeneROV. Výkonné LE D diody na každé straně fotoaparátu osvětlují nejtemnější hloubku oceánu. Dron pohybuje vpřed 6 trysek s maximální rychlostí 2 m/s. K dronu je kabelem připojena doprovodná bóje, s jejíž pomocí lze ovládat kameru i samotný dron například z pohodlí slunečního lehátka.
PODVODNÍ SKÚTR
Další firemní letošní novinkou je podvodní skútr Trident, se kterým se jeho majitelé mohou ponořit až do hloubky 50 m. K tomu slouží dvě vrtule, u kterých je možné nastavit dvě různé rychlosti. Pod hladinou vydrží Trident pracovat až 45 minut.
Skútr umožňuje uživatelům volbu mezi dvěma nastavenými rychlostmi 3,6 a 7 km/h pomocí ovládací spouště. Zabudovaná lithiová baterie 24 V / 6 000 mAh zaručí hodinu plavby a dobíjí se 1,5 hodiny. K dispozici je rovněž montážní bod nacházející se na spodní straně skútru, kam lze umístit GoPro kameru.
Zástupci společnosti na výstavišti v Las Vegas zdůrazňovali, že ovládání skútru je tak jednoduché, že jej mohou pod vodou používat i ti nejmenší. Proto má zabudovánu dětskou pojistku, aby se ratolesti neztratily rodičům z dohledu. Cena modelu Trident byla stanovena na 699 dolarů, tedy v přepočtu zhruba 15 600 Kč.
DRONY PRO RYBÁŘE
Obdobná podvodní zařízení, zpravidla v obřích akváriích, vystavovala na CES i řada dalších výrobců. K nim patřil mimo jiné také již starší (i u nás nabízený) podvodní dron PowerRay společnosti PowerVision pro rybáře se sonarem, který dokáže najít ryby až do hloubky 70 m pod hladinou, nalákat je na světlo, dopravit jim návnadu s háčkem a navíc případně vše nahrát na video.
Dron je vlastně malou ponorkou, k ovladači připojenou dlouhým kabelem. Bezdrátové technologie by totiž pod vodní hladinou byly těžko použitelné, fyzické spojení navíc zajistí, že dron majiteli neuplave. Rybář vhodí ponorku do vody a nechá ji plout pod hladinou, přičemž na tabletu nebo brýlích pro virtuální realitu pozoruje přímý přenos z čelní kamery. O lepší viditelnost se stará dvojice reflektorů. Pokud mu nestačí vizuální kontakt, může využít funkce sonaru pro vyhledávání ryb.
Kamera snímá v ultravysokém rozlišení (UHD), přímý přenos je „jen“ ve Full HD, statické snímky mohou mít rozlišení až 12 Mpx. Pro záznam má dron připraveno 32 GB paměti.
DRON S POHYBY A TĚLEM HADA
Tento vzhledem poněkud atypický podvodní dron Eelume s podobou vodního hada či úhořovité ryby je výsledkem spolupráce norské inženýrské společnosti Kongsberg Maritime a ropné těžební firmy Statoil.
Projekt vznikl na základě potřeby radikálně snížit náklady na kontrolu, opravy a prohlídky podmořských těžebních zařízení nebo při čištění některých jejich částí, které do této doby prováděli specializovaní odborníci nebo nákladná podmořská plavidla s lidskou posádkou. Využití ovšem najde i při prohlídkách vraků nebo při hledání trosek po haváriích. Eelume roboty mají být trvale instalovány na mořském dně a budou na vyžádání provádět plánované činnosti.
ČÍNSKÝ PODMOŘSKÝ DRON SEAW ING 1000
Do vývoje autonomních podvodních dronů (anglicky Autonomous Underwater Vehicles AUV) v posledních letech hodně investuje Čína. Může za to mimo jiné rostoucí ekonomický a vojenský význam Jihočínského a Východočínského moře. Většina čínských AUV má sice vědecké poslání, ale výsledky oceánografických výzkumů lze využít i pro zlepšení vojenské navigace a ke kalibraci sonaru bojových lodí a ponorek.
Plavidla rodiny Sea Wing svým tvarem připomínají torpédo s dvěma křídly. Jejich součástí jsou řídicí hloubkové a tlakové systémy. Ve střední části se nachází místo pro užitečné zatížení a řídicí jednotka. Zadní část obsahuje kanálek, jenž je možné využít buď pro anténu, nebo pro připojení se k plavidlu.
Model SeaWing 1000, jehož délka činí 2 m, stanovil nový národní rekord poté, co dokázal v Jihočínském moři nepřetržitě a autonomně operovat 91 dní a urazit 1 884 km.
V této souvislosti lze konstatovat, že bezpečnostní situace v jihovýchodní Asii je složitá. Řada států vede spory o tamější ostrovy, které vedle nerostných surovin a rybolovu poskytují strategické území, z kterého lze kontrolovat (případně ovlivňovat) námořní obchodní trasy.
K důležitým námořním obchodním cestám, jež procházejí nedaleko těchto ostrovů, navíc neexistuje žádná alternativa. Všechny státy regionu proto věnují svým ozbrojeným silám, obzvláště námořnictvu, velkou pozornost.
ORANGE SHARK VYHLEDÁVÁ MINY
Jiný čínský modulární dron s názvem Orange Shark může být upraven jak k vědeckým, tak k vojenským účelům. Dokáže vyhledávat a odstraňovat námořní miny či provádět oceánografický výzkum.
V jeho předním modulu (v protiminové verzi) je umístěn vysokofrekvenční sonar s krátkým dosahem, jenž dronu pomáhá vyhýbat se překážkám, a akustický modem sloužící k podvodní komunikaci. Tlakový modul se skládá z několika zátěžových nádrží a umožňuje přesnou kontrolu hloubky. Poslední modul v přední části obsahuje rádiový vysílač, jehož součástí jsou antény pro družicovou komunikaci a pro připojení k satelitnímu polohovému systému Beidou.
Směrem k zadní části plavidla jsou umístěny moduly obsahující užitečné zatížení, palivo, motor a kontrolní systémy. Užitečné zatížení je složeno ze dvou sonarů speciálně vyvinutých k odhalování předmětů ve tvaru min.
Poslední část tvoří pohonná jednotka společně s řídicími systémy. Obsahuje elektromotor, který pohání lodní šroub se čtyřmi lopatkami. Kontrolní systémy se skládají v první řadě ze stabilizátoru a kormidel. Orange Shark je dva metry dlouhý, má průměr 20 cm a v základní výbavě váží 65 kilogramů.
AMERICKÝ ŠPIONÁŽNÍ PODVODNÍ DRON GHOSTSWIMMER
Ten americké námořnictvo plánuje využít ke špionáži, k tajným operacím, ke sběru informací za nízké viditelnosti, bojovému průzkumu a kontrole trupu lodí. První provedené testy vedly k úspěšnému sběru údajů o přílivu a odlivu, mořských proudů atd.
GhostSwimmer je 1,5 m dlouhý, váží 45 kg a lze ho ponořit až do hloubky přes 90 m. Může pracovat samostatně a data ukládat do vnitřní paměti (po vynoření je zašle operátorovi) nebo může být s obsluhou propojen kabelem pro on-line přenos dat.
Nejpodstatnější je, že dron není zjistitelný běžnými technickými prostředky, protože napodobuje svým tvarem a pohybem velké ryby. Při jeho konstrukci je využíváno technologie biomimikry nebo biomimetiky. Jedná se o nová konstrukční řešení, při nichž se vývojáři inspirují živými organismy.
REVOLUČNÍ PODMOŘSKÝ DRON POSEIDON
Vrásky na obličeji, zejména u amerických vojenských odborníků, vyvolávají aktuální informace o nově provedených testech jaderného pohonu revolučního ruského podmořského aparátu Poseidon. Jeho parametry i účinnost je oprávněně znepokojují.
Tento bezpilotní dron, který už zdaleka nemá nic společného s obávanými klasickými torpédy ponorek, má díky svému jadernému energetickému aparátu neomezený dosah a pohybuje se pod hladinou moře rychlostí přes 200 km/h. Tyto charakteristiky podle agentury TASS plně potvrdili experti ruských ozbrojených sil v moři na blíže neurčeném místě.
Prezident Putin o podmořském dronu hovořil poprvé v poselství ruskému parlamentu loni v březnu. Řekl tehdy, že aparát může být vyzbrojen jadernou i konvenční municí a bude schopen ničit infrastrukturu protivníka i letadlové lodi. Pracovat bude v hloubce 1 km.
Zařízení má být součástí rozsáhlé modernizace ruského strategického arzenálu, která mimo jiné údajně zahrnuje rakety na jaderný pohon s neomezeným dosahem a nepředvídatelnou letovou dráhou.
Pro srovnání: maximální rychlost moderních jaderných ponorek je asi 60 km/h a torpéda asi 90 km/h. Ruské torpédo „Škval“ s raketovým motorem může sice podle různých zdrojů dosahovat rychlostí až 370 km/h, ale jen do vzdálenosti mírně přes 10 km a v mělké hloubce.
Drony „Poseidon“, které budou umístěny na jaderné ponorky, jsou součástí tzv. Oceánského víceúčelového systému. V květnu bylo známo, že tato zařízení budou schopna nést nejadernou i jadernou hlavici až o síle do 2 Mt a pohybovat se ve velkých hloubkách. Navíc, ruská konstrukce jaderného pohonu mu umožní samostatně překonat Atlantský a Tichý oceán a zasáhnout jakoukoliv zemi. Předpokládá se, že každá z ponorek je schopna nést osm podvodních dronů Poseidon, takže celkový počet nových autonomních plavidel může dosáhnout 32. Jednu z ponorek, pojmenovanou Chabarovsk, jež bude nosičem dronů Poseidon pro jaderné i klasické hlavice, už staví loděnice Sevmaš.