Skupina firem, které vyvíjejí systém uzavřeného plnění (Closed Transfer System, CTS) easyconnect, získala nové členy. Na společném vývoji aktuálně pracují vedle společností ADAMA, BASF, Certis Europe, Corteva Agriscience, Nufarm a Syngenta rovněž Belchim Crop Protection, FMC Corporation a Rovensa Group.
Vývoj systému easyconnect iniciovala v roce 2015 společnost BASF. Jde o otevřenou technologii vznikající v rámci partnerské spolupráce, která je k dispozici všem členům skupiny. Zájemci o spolupráci z řad agrochemických společností, výrobců zemědělského zařízení či dalších stran mohou kontaktovat kteroukoli z členských společností.
Řešení typu CTS představují cestu pro posilování šetrnosti zemědělské produkce. Manipulace s přípravky na ochranu rostlin při plnění postřikovačů se totiž díky nim stává snazší a bezpečnější pro obsluhu i okolní prostředí. Konkrétně easyconnect nabízí uživatelsky vstřícné a bezkontaktní plnění, zcela eliminuje riziko úniku kapalných přípravků, čímž chrání obsluhu před potřísněním, a minimalizuje zápach. Zároveň umožňuje kvalitní čištění kanystrů, protože jeho součástí je integrovaný rychlý a komplexní proplach nádoby.
„Systém easyconnect již šest let zdokonalujeme na základě zpětné vazby od pěstitelů. Zlepšujeme tak možnosti manipulace, úspornost a rychlost plnění. Oproti standardnímu systému plnění dosahuje easyconnect ve všech ohledech lepších výsledků. Prostřednictvím nového systému chceme přispět k dosažení vyšších standardů ochrany zdraví i ekologičtější zemědělské produkci,“ říká Johannes Weimer, ředitel divize BASF Řešení pro zemědělství pro Českou republiku a Slovensko.
Partneři v nadcházejících letech nový systém společně uvedou na trh. První uvedení plánují členové skupiny v Dánsku a Nizozemsku v roce 2022, od roku 2023 by měl být easyconnect k dispozici ve Francii, Německu a Spojeném království. Další země budou pravděpodobně následovat.
V České republice podporuje budoucí uplatnění systému většina členů Asociace ochrany rostlin ČR. „Na českém trhu se systém letos poprvé testuje v praxi, v příštím roce počítáme s rozšířením o další testovací farmy. Praktické zkušenosti z České republiky tedy budou zohledněny ve finální fázi vývoje. Zavedení očekáváme v průběhu následujících let. Krátké instruktážní video na našich stránkách poskytuje pěstitelům vysvětlení, jak systém funguje a jak se používá," doplňuje Johannes Weimer.
Bližší informace jsou k dispozici také na webových stránkách www.easyconnect.tech.
Vít Pokorný