Skupina MOL dnes oznámila své hospodářské výsledky za první pololetí roku 2017. Svůj zisk dokázaly navýšit všechny obchodní segmenty Skupiny, což vedlo k nárůstu celkové CCS EBITDA očištěné o mimořádné položky o 23 procent ve srovnání se stejným obdobím předcházejícího roku. Skupina MOL vedle toho dosáhla významného milníku v procesu transformace své petrochemické činnosti, popsané ve strategii Skupiny do roku 2030, když podepsala licenční smlouvy klíčové pro vlajkový projekt výroby polyolů.
Divize Upstream dosáhla v prvním pololetí roku 2017 výborných výsledků, když vykázala EBITDA ve výši 128 mld. HUF (447 mil. USD), což v meziročním srovnání představuje navýšení o 45 procent. Divize rovněž dokázala vytvořit výrazný objem volného cash flow ve výši
321 mil. USD. Hlavním motorem tohoto vzestupu byly realizované ceny uhlovodíků, vyvolané 30procentním zvýšením ceny ropy Brent, spolu s poklesem provozních nákladů. Průměrná denní produkce dosáhla v prvních šesti měsících roku výše 110 000 barelů ropného ekvivalentu, plně v souladu s výhledem Skupiny MOL pro rok 2017.
Divize Downstream znovu vykázala rekordní pololetní CCS EBITDA očištěné o mimořádné položky, a to ve výši 186 mld. HUF (652 mil. USD). Tento výsledek představuje meziroční nárůst o 8 procent. Divize využila zejména vyšších marží v segmentu rafinace a vyšší dostupnosti aktiv, což vyvážilo pokles marží v segmentu petrochemické výroby.
Divize služeb zákazníkům (maloobchod) nadále těžila z výrazného růstu objemů prodeje, včetně nepalivové složky. Výsledkem za první pololetí roku byla rekordní hodnota EBITDA ve výši 43 mld. HUF (150 mil. USD), o 18 procent více, než jakého výsledku divize dosáhla ve stejném období předchozího roku.
Segment přepravy zemního plynu (Midstream) přispěl k celkovému výsledku Skupiny hodnotou EBITDA ve výši 31 mld. HUF (107 mil. USD), což představuje meziroční nárůst o 12 procent, dosažený především díky znatelně vyšším objemům a vyšším příjmům z poplatků za přepravní kapacitu.
V první polovině roku 2017 dosáhla Skupina MOL významného milníku v realizaci své strategie pro rok 2030. Partnerské smlouvy, uzavřené se společnostmi Evonik a thyssenkrupp v souvislosti se zásadní investicí Skupiny MOL do hodnotového řetězce propylenoxidu (projekt výroby polyolů), se stanou hnací silou rozšíření petrochemické výroby a nasměrují Skupinu do pozice přední chemické skupiny v regionu střední a východní Evropy. Skupina MOL je kromě toho o další krok blíže k vybudování sítě více než 250 dobíjecích stanic pro elektromobily v zemích střední a východní Evropy v rámci konsorcia NEXT-E, které pro tento účel získalo podporu z fondů EU ve výši 19 mil. EUR.
Předseda představenstva a generální ředitel Skupiny Zsolt Hernádi k výsledkům uvedl: „Díky velmi dobrým výsledkům Skupiny v první polovině roku budeme významným způsobem upravovat směrem vzhůru náš výhled hospodářských výsledků za celý rok 2017 na hodnotu CCS EBITDA očištěné o mimořádné položky převyšující 2.3 mld. USD (z hodnoty „přesahující 2 mld. USD"). Dosažené výsledky jsou dokladem kvalit jak našeho integrovaného obchodního modelu, tak našich aktiv. Kromě toho jsme také dosáhli významného milníku v transformaci našich petrochemických činností, jak ji definuje strategie Skupiny MOL pro rok 2030, když jsme v nedávné době uzavřeli klíčové licenční smlouvy v rámci našeho projektu výroby polyolů. Další pokračování v realizaci strategie Skupiny pro rok 2030 je stejně významnou prioritou jako zachování maximální návratnosti stávajících aktiv."